M CLUB OP HET PODIUM CLUB De langste iWUlTffiTn^w Sportdeelname gaat samen met meer vertrouwen in medeburgers en de politiek aanmelden voor de Hockeyhap, waarna de kookcommissie op vrij dagochtend de boodschappen in slaat. Halverwege de middag gaan ze aan de slag in de keuken, om tussen 17.00 en 19.00 uur iedereen van een smakelijke hap te kunnen voorzien. De keuken is groot genoeg en fon kelnieuw, dankzij de financiële bij drage van een fonds. De gastkoks brengen de meest uit eenlopende gerechten op tafel. Som mige ouders nemen voor de perfecte smaak hun eigen kruiden mee van huis, 'want die vind je niet zomaar in de supermarkt'. Veldhuijzen: ,,We betrekken ouders bij de club die we anders niet zo snel zouden zien. Ze kunnen hun kracht laten zien door te koken en een lekkere maaltijd te serveren. Daarmee wordt de club toegankelijker.'' En dat is precies wat ze willen in Rotterdam-Zuid. ,,Zo moet een club zijn, dat is ons evangelie. We probe ren de sociale cohesie terug te bren gen. Niet iedereen gescheiden en mopperend op elkaar, dat werkt niet. De club is een ontmoetingsplaats, wij willen een tweede thuis zijn voor onze leden en hun families.'' Bij nationale sportkoepel NOC*NSF verwijzen ze in dit ver band graag naar De maatschappelijke waarde van sport, een publicatie van het Verwey-Jonker Instituut. Hierin wordt gesteld dat deelnemen aan sport zorgt voor een groter onder ling begrip tussen mensen. 'Uit meerdere nationale en internatio nale studies blijkt dat sportdeel- name samengaat met een hoog ver trouwen in medeburgers en de poli tiek. Mensen die lid zijn van een sportvereniging hebben meer ver trouwen in anderen en de politiek dan niet-leden. Daarnaast hebben zij een hoger welbevinden - voelen zij zich prettiger - dan mensen die niet lid zijn van een sportvereniging.' De sportvereniging kan ook au tochtone en allochtone Nederlan ders nader tot elkaar brengen. 'Spor ters die sporten in etnisch gemengde sportverbanden hebben ook buiten de sport meer interetnische contac- ten. Ze hebben ook meer vertrou wen in mensen met andere culturele achtergronden.' Paul Veldhuijzen ziet elke vrijdag avond nieuwe ontmoetingen achter de borden. ,,Dan zit je ineens naast iemand te eten tegen wie je normaal alleen hallo zegt.'' Winst Toch is er nog winst te halen. ,,De mensen die het voor het gemak doen, zodat ze zelf niet hoeven te ko ken, hebben nog de overhand. Maar wij willen juist iedereen aan tafel hebben. Het is in de praktijk nog las tig om ook mensen met een kleinere beurs elke vrijdag binnen te krijgen. We vragen 3,50 euro, daar krijg je een complete maaltijd voor, maar voor een gezin van vijf personen is dat opgeteld toch een aardig bedrag.'' Om iedereen zich welkom te laten voelen, houdt de club de jaarlijkse contributie zo laag mogelijk. Aan pe perdure clubtenues doen ze ook niet. Want HC Feijenoord is geen ste reotiepe hockeyvereniging met een eenzijdig ledenbestand, maar een moderne, jonge club (opgericht in 2010) met veel nationaliteiten, cul turen en religies. Dat leidt er wel toe dat de samenstelling van het vrij dagavondmenu nogal een onderne ming is. Geen varkensvlees, alleen halal, helemaal geen vlees: ieder heeft zo zijn wensen. ,,Nu bieden we altijd een vegetarisch alternatief aan'', vertelt Veldhuijzen. „Vandaag naast wraps met kip bijvoorbeeld ook wraps met falafel. Uiteindelijk, als we verder willen verduurzamen, denk ik dat we zullen moeten be sluiten om volledig vegetarisch of veganistisch te worden. Dan krijgen we echt iedereen aan tafel.'' Rabobank woensdag 8 mei 2019 ADVERTENTIE M T Het is in de praktijk nog lastig om mensen met een kleinere beurs binnen te krijgen. Een maaltijd kost 3,50, maar voor een gezin van vijf personen is dat opgeteld nog een heel bedrag. club Drie vragen aan: Tom van Kuyk, hoofd spon soring bij Rabobank. 'Wij geloven in de kracht van verenigen.' 1 Jullie zijn mede-initiatiefnemer van de verkiezing Club van het Jaar. Waarom? 'Nergens is de 'verenigingsdichtheid' zo hoog als hier. Nederland telt 50.000 verenigingen in sport en cultuur. Die unieke structuur staat echter onder druk. Dat gaat de Rabobank aan het hart, omdat wij zelf eigenlijk een vereniging zijn, met leden in plaats van aandeelhouders, en weten dat je jezelf steeds moet heruitvinden en aanpassen. Wij geloven in de kracht van verenigen. Daarom ondersteunen we sport- en cultuurverenigingen structureel. En belonen we ze door de mooiste ver eniging van Nederland een podium te geven. En na tuurlijk is het meegenomen dat die clubs weten dat als het om verenigen gaat, ze bij ons moeten zijn.' 2 Is een toneelvereniging niet iets heel anders dan een voetbalclub? 'Eigenlijk niet. Ze zijn allemaal samen bezig met hun passie. En ze staan voor dezelfde uitdagingen: minder leden, minder actieve vrijwilligers. Sport is strakker georganiseerd dan de culturele sector. Maar die laatste is vaak creatiever in het genereren van inkomsten. Wij laten ze met elkaar in contact komen, door ze letterlijk samen in een zaal te zet ten: bijvoorbeeld voor de workshops ledencommu nicatie, modern verenigen en besturen of duur zaamheid. Laatst hebben we een klein theater in Eemnes geholpen hun energiekosten te verlagen. Van het geld dat bespaard wordt, is de programme ring vernieuwd. Dat trok weer nieuw publiek. Zulke voorbeelden kunnen een atletiekvereniging weer inspireren: is dat niks voor ons?' 3 Niet iedereen heeft evenveel tijd voor verenigingswerk. Hoe betrekje de leden? 'Je kunt op zoek gaan naar iemand die zich twintig jaar wil committeren, maar je kunt ook vragen: wil je ons helpen de C02-uitstoot van het clubhuis te verlagen? Jongeren zijn op zoek naar zingeving. Geef ze een project dat ertoe doet. Of regel bij voorbeeld inspraak door leden te laten stemmen via WhatsApp in plaats van tijdens een ALV. Er zijn talloze moderne manieren om mensen aan je vereniging te binden: van contributie tot het aanspreken van nieuwe doelgroepen. We hopen dat de ideeën die via deze verkiezing naar voren komen, alle clubs in Nederland inspireren om over hun eigen toekomst na te denken.' UIIJN Nederlanders waren in 2018 aangesloten bij de sportbonden die vallen onder de nationale sportkoepel NOC*NSF. Gemiddeld is 1 op de 4 mensen lid van een sportclub. De Bosatlas van het Nederlandse voet bal ging op zoek naar de langste club naam en kwam uit bij RVV AGE-GGK uit Rotterdam. Voluit: Rotterdamse Voetbal Vereniging Abraham van Stolk Groei en roem moeten immer naar ambitie leiden Eendracht doet samen spelen-Gemeentelijke Gasfabriek Keilehaven. is de waarde ring die Neder landers geven aan hun sport vereniging. Een heel dikke voldoende dus. Dit blijkt uit de Sportdeel name Index van NOC*NSF.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51