Crisis op Politieacademie, 'onvermijdelijk' 'De meeste filmpjes zijn interessanter dan die van mijn eigen docent' 4 r c Scholieren spijkeren examenkennis bij met filmpjes Na weken blokken, moeten 217.285 examenkandidaten vanaf morgen laten zien wat ze waard zijn. Op het programma staan onder meer biologie, Nederlands en scheikunde. Vandaag zetten de scholieren de puntjes op de i en schakelen de hulp in van YouTube-docenten. Drie leerlingen vertellen over hun rots in de branding. Een intern onderzoek naar het functioneren van het bestuur trekt een pijnlijke conclusie: Er is 'onvol doende chemie tussen de bestuur ders van de Politieacademie om de besturing van de opleiding werk baar, functioneel en effectief te la ten zijn.' Vrijwel alle ondervraag den stelden dat er personele wijzi gingen in de top nodig zijn. Daarom vertrekt in de loop van dit jaar directeur Leon Kuijs. Dineke Oldenhof wordt op korte termijn vervangen door een interim be stuurder. ,,De maatregelen zijn in grijpend maar onvermijdelijk", zegt Leonard Kok, lid van de korpslei ding. ,,De Politieacademie heeft in deze belangrijke fase een leidingge vend team nodig, waarmee de uit dagingen voor de toekomst voort varend kunnen worden opgepakt." Kritisch Het botert al lange tijd niet meer tussen de top van de Politieacade mie en de politietop. In een kritisch rapport dat in maart aan de Tweede Kamer werd gestuurd, werd al ge steld dat de onderlinge relatie 'wei nig warm' was. Macht en de eigen positie gaan vaak voor het geza menlijke én het publieke be lang, aldus het rapport. Ook op de werkvloer van de Politieacademie, de instantie die nieuwe agenten en politie- specialisten opleidt, heerst grote onrust. Vorige maand publiceerde deze krant een brandbrief, waarin be zorgde docen ten problemen opsommen als een docenten tekort, ziekte verzuim en ge brekkige facili teiten. Politiedocen- ten zeggen dat ze 50 procent meer uren te maken dan in hun contract staat. Door een ge brek aan docenten vallen er gaten in de lesroosters. „Sommige weken hebben we meer vrij dan les'', aldus een student. Bovendien is er op en kele locaties een gebrek aan leslo kalen, sportfaciliteiten en compu ters voor de leerlingen. Soms wordt zelfs noodgedwongen les op de gang gegeven. Door de personele tekorten wordt docenten gevraagd de gaten dicht te lopen, zegt eenheidbe stuurder Leen Spoor van de politie- vakbond NPB. ,,Ook in vakken waarvoor ze helemaal niet zijn op geleid. We krijgen meldingen van wetenschappelijk opgeleide docen ten, die bijvoorbeeld gespeciali seerd zijn in opsporingsbevoegd- woensdag 8 mei 2019 'YouTubedocenten, SEDAN Ellen van Gaaien ken uit je hoofd moet leren. Dit gaat veel sneller." Zelf had hij al snel door dat BestBiologisch zijn favoriet is. ,,Die docent bespreekt het hele examen van vorig jaar. Per onderwerp, per vraag. De meeste filmpjes zijn interessanter dan die van mijn eigen docent'', vertelt hij. Dat in de filmpjes slechts een stem is te horen, deert Jesse niet. ,,Ze zijn toch fijn om te kijken. Gelukkig is de stem niet monotoon en vertelt de docent alles op zo'n manier dat ik het ook echt snap." JESSE VAN DER ZEE, 16 jaar, Zoetermeer, vmbo-tl Van wie de stem is die hij hoort? De 16-ja- rige Jesse van der Zee heeft werkelijk geen idee. Toch zweert hij bij de YouTubefilmpjes van Best- Biologisch. De examenkan didaat bijt morgen het spits af met biologie. Hij heeft er behoorlijk wat studie-uurt jes op zitten, want dit vak krijgt hij niet zo maar in zijn hoofd. ,,Ik heb eerst ge woon samenvattingen ge maakt en de theorie in mijn hoofd gestampt. Maar zo op de laatste dagen helpt het om die filmpjes te kij ken. De docent neemt de belangrijkste dingen nog even door. Dat is handig om de puntjes op de i te zetten.'' Zelfs zijn docent advi seerde Jesse om YouTube te gebruiken bij het leren voor de examens. De leer tip staat bovenaan een post-it 'Denk aan'. ,,Het voordeel is dat je het thuis kunt doen, op je eigen mo ment en zo lang als je zelf wil. En het is makkelijker dan wanneer je vier boe- Om de crisis bij de Politieacade mie aan te pakken gaat de bezem door het bestuur. Direc teur Leon Kuijs vertrekt, net als hoofd bedrijfsvoering Dineke Ol- denhof. Er is 'onvoldoende che mie' in de top. Koen Voskuil Apeldoorn Directeur Leon Kuijs is de hoog ste bestuurder die vertrekt. FOTO POLITIEACADEMIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4