LEZERS HELPEN LEZERS pssi iwsgm» 9 Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes? En is het gelukt om het gevraagde te bemachtigen? Vandaag: Jilly van den Ameele zoekt twee oud-leerlingen van de Christelijke Lagere School in Hoofdplaat. -SMI rff'&s In de afgelopen jaren werd Jilly van den Ameele al verschil lende keren aangesproken door oud-schoolgenoten. ,,Zou het niet leuk zijn om eens een keer een reünie van onze oude school in Hoofdplaat te organise ren?" Na de boot eerst afgehouden te hebben, ging Van den Ameele toch overstag. Samen met drie an dere oud-leerlingen van de voor malige Christelijke Lagere School Hoofdplaat is Van den Ameele druk bezig met de reünie, aan staande 28 september. ,,De school is in 1929 gestart. Voor die tijd had je in Hoofdplaat alleen een openbare school. Als gevolg van de 'schoolstrijd' begin deze eeuw kwam er dus ook een christelijke basisschool in het dorp. De grens van veertig leerlin gen werd met hangen en wurgen bereikt. Eigenlijk heeft de school het in haar hele bestaan moeilijk gehad om genoeg leerlingen te hebben. Uiteindelijk is de school in 1968 opgeheven, omdat er nog maar zeven leerlingen waren over gebleven." Als geboren Hoofdplatenaar be landde ook Van den Ameele op de christelijke basisschool. Van 1950 tot 1956 zat hij er in de schoolban ken. De afgelopen tijd heeft Van den Ameele zich flink ingespan nen om veel oud-leerlingen op te sporen en uit te nodigen voor de reünie. ,,Ik besefte dat dit het mo ment was om nog een reünie te houden. Voor je het weet is het te laat, want zelfs de jongst mogelijke oud-leerling is de vijftig al ruim gepasseerd. We hebben het zelfs voor elkaar gekregen om een hon derdjarige oud-leerling op te spo ren. Over het algemeen ging het zoeken ons vrij goed af. Weinig oud-leerlingen wonen nog in Hoofdplaat zelf, maar met een beetje speurwerk was iedereen vrij eenvoudig te vinden. De reac ties waren eigenlijk louter positief. In totaal komen er een kleine hon derd man naar het dorpshuis van Hoofdplaat." Zoektocht Ondanks de succesvolle zoektocht is er toch een tweetal leerlingen die het reüniecomité niet heeft weten op te sporen. U snapt het al, dat is het onderwerp waar Van den Ameele de hulp van de lezers van deze krant voor inschakelt. ,,Tot in Spanje toe hebben we mensen op gespoord, maar er zijn twee men sen die we maar niet kunnen vin den. De eerste is Rinus Mulder. Als hij nog leeft, zou hij nu een jaar of 84 moeten zijn. Enkele oud leerlingen hebben hem een aantal jaar geleden nog gesproken, maar zijn hem daarna uit het oog verlo ren. De tweede persoon die we zoe ken is een flinke uitdaging. Het gaat om een joods meisje, dat tij dens de Tweede Wereldoorlog op de school zat. Haar echte naam weten we niet meer, omdat ze des tijds een schuilnaam gebruikte. Van die schuilnaam circuleren ook nog eens verschillende versies, maar de achternaam was waar schijnlijk Broekhuizen. We ver moeden dat ze een jaar of tien oud was toen ze in Hoofdplaat terecht kwam. Ik heb al een oproep in het Nieuw Israëlitisch Weekblad ge plaatst, maar hoop ook via deze weg een spoor naar haar te kunnen krijgen." woensdag 8 mei 2019 De organisatie van de reünie van de Christelijke Lagere School Hoofdplaat, vlnr: Ies Jacobse, Huib Pielaat, Elly den Hamer en Jilly van den Ameele. foto camile schelstraete Jilly speurt naar oud-leerlingen De hele christelijke school in 1947. reproductie camile schelstraete Bas Dingenouts Het oproepje: Op 28 september is er een reü nie gepland van de voormalige chr. lagere school van Hoofd plaat (1929-1968). We zoeken o.m. nog Rinus Mul der, destijds Biervliet. Hij zou on geveer 84 jaar zijn nu. Wie kan helpen? Contact i.v.m. de reünie graag per mail: Hoofdplaat-zee@zee- landnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41