Krante mCSÏ f5* Subsidies voor innovatieve boeren I8+I9 Sinfonietta String Zeel m 8 ZEELAND Veel dode vogels in nesten, druk bij opvang Streektaal mei 2019 grotekerkveere.nl Iien oudste klein dochter ei op 'n middelbaere schole ezete waer of bie eêl vee les sen enkelt Engels wier es- proke. In noe stedeêrt ze in Rotterdam in gaet aoles in 't Engels. Ik vertaale dit nie uut groósig'eid, m3 omdat 't past in dit stikje streektael. Want julder 't misschien 3 op'emorke, m3 van de krante motte de stikjes in de Zeêuwse taele kleiner ore, omdat ze toch bienae nie elezen ore. In plekke daevan gae ze noe 't Engels 'pro mote'. Dat wier mien dude- lijk emaekt bevobbeld in de PZC van zaeterdag 6 april, de bielaehe Zeêland. Bie 'n groóte foto van kaerels mit kreeften (kan 't Zeêuwser?) stieng 'n ver'aeltje over foodbloggers, influencers in blogger Myra die 'n groóte community achter d'r eit. Toe dat ik dat las, gieng ik de rest van de bielaehe m3 's wat beter düleze in kwam bie 'n stik over joenge be- drieven in Zeêland. Dan k3 je zie, dat de start-ups divers bin. Binnetasse De bedriefjes van studenten motte netuurlijk om te be- hinnen biezondere naemen Seasy van de HZ brocht z'n preducten 't beste an de man, in Green Straw won de twidde pries. De darde pries was vó Aqua2Aware. D'r waere ok bedrieven van middelbaere scholieren in daer ei je bevobbeld Pillows and more. 't Was varder best leutig, zó gedreve as de joenge ondernemers bin mit ulder "aqua2ware recyclebare" waeterflessen of mit 'n bin- netasse mit aomè aparte vakjes wat dan 'n B-pocket is. Jao, scholieren bin ne- tuurlijk medèrn, die deeje ok 'n onderzoek naer verti cal farming. 't Bleek te gaen over temaoten, die in rekken bove mekaore ekweekt ore. Eêne van 't bedrief Own Green uut Aemstie noemde 't 'n eêl wetenschappelijk onderzoek in dan is 't nie raor 3 j't over vertical far ming eit. Ik behriepe noe beter wat de juffrouw in de super tehen de vrouwe zei toe dat ze de aevermout nie kon vinde: Dae mó je vó ge- leêrd Want ze zocht 't bie de meelpreducten, m3 z'ao 't motte zoeke bie de ontbij- tartikelen. Kiek, om de krante te kunne lezen mot je ok geleerd In dan is 't ok nie zó raor as die aolsm3 minder elezen oort. Noe ik d'r over düdienke is 't mis schien nie zó aarg as de brexit dühaet. Dan is t'r 'n kleine kans dat ons wi 'n bitje meer onze eihe tael gae gebruke. Dienk m3 nie dat Engel sen eên woordje Nederlands perbeere te spreken. Wat dat anbelangt bin Duitsers mee- haender, dat kan'k op Re- nisse goed maarke. Ze ver- stae je meêstentieds goed in ze perbeere onze tael 'n bitje mee te praeten. Ze wille zaalfs wè op Renisse wone, ze vinde ier rust genocht. In ze leze mien streektaelstik- jes, ze mien vertaald. Bij De Mikke in Middelburg worden nestjes met jongen gebracht waarvan de ouders dood zijn gegaan. De oor zaak: gif. „Iedereen pakt tegenwoordig snel een bestrijdingsmiddel, maar wij roepen echt op om daarmee te stop pen, want je ziet bijna geen mezen meer vliegen in de tuin." Het Cen trum voor Landbouw en Milieu (CLM) is inmiddels een groot onderzoek ge start naar de massale mezensterfte. Het kennis- en adviesbureau heeft eveneens signalen dat het gif dat wordt gespoten de vogels fataal wordt en roept mensen op contact op te nemen na het vinden van een dode mees. Ad Walrave zette een foto van de vier dode mezen uit zijn tuin op ver schillende Facebookbookpagina's. Er kwamen tientallen reacties op binnen. Ook van Zeeuwen die hetzelfde had den meegemaakt en eveneens broed sel hadden aangetroffen in de nestjes. Veel vingers wezen meteen naar het gif dat wordt gebruikt om de buxus- mot te bestrijden. Walrave heeft het ook gelezen. ,,Maar de oorzaak weten we niet zeker. Er staan hier in de om geving wel buxussen die aangevreten zijn, maar voor zover ik weet wordt er geen bestrijdingsmiddel gespoten. Maar die vogels vliegen natuurlijk wel heel de buurt af op zoek naar voedsel." De rupsen van de buxusmot worden graag gegeten door verschillende vo gels, waaronder de kool- en pimpel mees. Het Centrum voor Landbouw en Milieu gaat dode, jonge mezen ana- Iedereen pakt tegenwoordig snel een bestrijdings-middel li lyseren om zo meer te weten te komen over mezensterfte. „Daardoor kunnen we meer zeggen over de relatie tussen buxusmotbestrijding en de bestrij dingsmiddelen die we in de mezen vinden." Acht eitjes Walrave heeft al zo'n zes jaar een nest kastje hangen in zijn tuin. ,,Officieel goedgekeurd, door de Vogelbescher ming. De laatste twee jaar is het pet." Maandag trof hij vier dode koolmee- sj es aan in het nest. Een jaar eerder was het nest met acht eitjes verlaten. ,,Het is vervelend maar het is ook een beetje de natuur natuurlijk. Deze waren al re delijk volgroeid, nog een weekje, dan hadden ze wel naar buiten gekeken en waren ze uitgevlogen. Je hoopt na tuurlijk dat het broedsel uitkomt. We hebben de afgelopen weken veel acti viteit gezien, maar na zes dagen zagen we niks meer gebeuren en zijn we maar eens in het kastje gaan kijken." Een herkenbaar verhaal, zegt Lou- werse van De Mikke. Walrave heeft het kastje inmiddels schoongemaakt. „Misschien dat er nog een laatbloeier komt die nog een nestje wil maken." WM. De investeringen moeten zorgen dat bedrijven rendabeler en duur zamer worden, waardoor de con currentiepositie van de Zeeuwse landbouwsector verbetert. Eén van de subsidies moet boe ren ertoe verleiden te investeren in maatregelen op het gebied van wa tergebruik in hun bedrijf. Brussel stelt hiervoor ruim i miljoen euro beschikbaar. De provincie Zeeland, waterschap Scheldestromen en het Rijk leggen hier in totaal 500.000 euro bij. De regeling is vooral be doeld voor de aanschaf van mo derne installaties en machines. Eén van de subsidies is bedoeld voor investeringen in watergebruik Naast deze subisidie op het ge bied van watermanagement is een algemene innovatiesubsidie van 1,7 miljoen euro beschikbaar. Het gaat om ruim 7 ton EU-geld, waar de provincie 1 miljoen euro bijlegt. De maatregelen moet bijdragen aan verbetering van het milieu, kli maat, volksgezondheid en biodi versiteit. Ten slotte is er Europese subsidie van 1 miljoen euro beschikbaar ge steld voor projecten die specifiek bijdragen aan de overgang naar duurzame landbouw en/of de bevordering van biodiversiteit in het agrarisch gebied. Bij de subsi dieverordeningen is een lange lijst gevoegd van maatregelen die voor een overheidsbijdrage in aanmer king komen. Het gaat dan bijvoor beeld om moderne zaai- en grond bewerkingsmachines en systemen om beter om te gaan met klimaat verandering zoals nachtvorstpro pellers in de fruitteelt. Amsterdam Sinfonietta woensdag 8 mei 2019 GO Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. 'Mezen dood door gif buxusmot' Zijn chemische bestrijdingsmidde len tegen de buxusmot de koolme zen in de tuin van Ad Walrave fataal geworden? De Vlissinger heeft zelf geen idee, maar bij Vogelopvang De Mikke denken ze van wel. ,,Er worden veel mezen gebracht", ver telt Coby Louwerse. „Vorig jaar was dat ook al zo, maar nu nog meer. Op Facebook zie ik ook veel mel dingen voorbijkomen over dode koolmeesjes." Maurice Steketee Vlissingen >,'fWLirêi -Coby Louwerse, De Mikke ■-1** M Het dode nest met kool mezen. foto ad WALRAVE - - - Agrariërs in Zeeland kunnen weer intekenen op subsidies voor vernieuwing en moderni sering van hun bedrijf. In totaal gaat het om 4,2 miljoen euro af komstig van de EU, provincie, waterschap en Den Haag. Theo Giele Middelburg TICKETS PROGRAMMA: GROTE KERK VEERE ZEEUWSE CONCERT ZAAL VEERE MET DANK MN: U-U T" ItactEMiMhe -I BankGiroLoten'ï H vbb&b "SS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40