Bezorgde jeugd maakt het verschil: ouders 'om' over klimaat NIEUWS 3 Wandelaars vinden op Brunssummerheide lichamen van man en vrouw :t im m m ifcVï"* Een mysterieuze steekpartij op de Brunssummerheide. Twee personen werden gedood toen ze hun hond uitlieten. Wat is er gisteren gebeurd in het natuurgebied? Wandelaar Rob Verwasch ontdekte een van de slachtoffers. Heerlen Zoals elke dag liet Rob Verwasch (58) uit Heerlen gisteren tegen het middaguur zijn hond uit op de Brunssummerheide, een 600 hec tare groot natuurgebied bij Heerlen, in het zuiden van Limburg. De los loopzone in het westen van de heide is een ideale plek om de hon den lekker te laten rondrennen, we ten wandelaars uit de hele regio. Tot zijn schrik stuit Verwasch op een macaber tafereel, met twee slachtoffers van wat de politie 'een ernstig geweldsincident' noemt, op zo'n honderd meter afstand van el kaar. Beiden hebben steekwonden, er is veel bloed. ,,Eerst zag ik ie mand op de buik liggen, met wat mensen eromheen èn een agent'', vertelt hij telefonisch vanuit Heer len. „Achteraf bleek dat dus een vrouw te zijn. Ik riep nog of ik wat kon doen voor hen, maar nee. Dus ik liep door, nam een andere route, Stel dat ik daar een half uur eerder had gelopen, wat was mij dan overkomen? vooral om dit groepje niet in de weg te lopen.'' Vervolgens ziet de maatschappe lijk werker even verderop een an dere hond ronddrentelen: ,,Ik liep mijn eigen hond achterna, toen zag ik een golden retriever. Ik dacht: dat is de hond van die vrouw. Maar toen ik ernaartoe liep, lag daar nog een man op zijn rug, gestoken in de borst. Overal bloed.'' Verwasch schrikt zich rot, rent terug naar de plek waar het eerste slachtoffer lag en informeert de politie: ,,Ik riep: 'hier ligt nog iemand!' Ik had met een het idee dat hij dood was. De dader wist wel hoe hij moest ste ken.'' In de regio wordt flink gespe culeerd over de toedracht, zo wordt er gesuggereerd dat het om een crime passionel gaat. De politie weet inmiddels wel wie de slachtoffers zijn, maar wilde daar gisteravond uit respect voor nabestaanden niets over kwijt, zo meldde een woordvoerder. Of de twee elkaar kenden, blijft dus on duidelijk, evenals wat er gebeurd is op de heide. De politie hoopt van daag meer te kunnen melden. De recherche is een groot onder zoek gestart, de politiehelikopter is ingezet om luchtfoto's te maken, getuigen worden opgeroe pen om zich te melden. Ook tv-pro- gramma Opsporing Verzocht vroeg hier gisteravond aandacht voor. Vondst Bij Heerlenaar Verwasch komt uren na de macabere vondst pas het be sef wat hij die middag allemaal heeft meegemaakt. ,,Op het mo ment zelf blijf ik rustig gelukkig, dan weet ik wel wat ik moet doen. Maar nu komt wel het gevoel: wow, stel dat ik een half uur eerder daar was langsgelopen, wat was my' dan overkomen?'' De Brunssummerheide is popu lair onder wandelaars, fietsers en verenigingen in het zuiden van Limburg. De rest van Nederland kent de Brunssummerheide vooral sinds de 11-jarige Nicky Verstappen daar in 1998 dood werd gevonden. Met haar schoolstakingen wist Greta Thunberg jonge ren in de hele wereld te inspi reren om voor het klimaat de straat op te gaan. Ze hield spraakmakende speeches op de VN-Klimaattop, voor het Europees Parlement en voor wereldleiders in Davos. Maar lang voor het zover was, over tuigde ze eerst haar ouders. Ze liet hen artikelen lezen, cijfers en documentaires zien. ,,Na een tijdje begonnen ze echt te luisteren naar wat ik zei'', vertelde ze in een in terview met de Britse krant The Guardian. ,,Toen reali seerde ik me dat ik een ver schil kon maken.'' Dat geldt ook voor andere kinderen, blijkt uit een on derzoek dat deze week is ge publiceerd in het weten schappelijke tijdschrift Na ture Climate Change. Kinde ren beïnvloeden de mening van hun ouders over klimaat- verandering omdat hun visie niet politiek gekleurd is. Ook speelt mee dat het ouders op recht interesseert wat hun kinderen bezighoudt en dat er onderling vertrouwen is, verklaren de onderzoekers. De ouders van kinderen die les kregen over klimaatveran dering, blijken zich vaak meer zorgen te maken over de opwarmende aarde. Va ders en conservatieve ouders veranderden het sterkst van mening. En dochters beïn vloeden de mening van hun ouders sterker dan zonen, ontdekten de wetenschap pers van North Carolina State University die gedurende twee jaar onderzoek deden onder 238 10- tot 14-jarigen. Een deel van hen kreeg een speciaal lesprogramma over klimaatverandering, een con trolegroep niet. Ouders van kinderen die het lespro gramma volgden, waren twee jaar later aanzienlijk bezorg der geworden over klimaat verandering dan ouders uit de controlegroep. Bemoedigend De onderzoekers zelf vinden de resultaten bemoedigend. ,,Dit bereidt ze voor op de toekomst. Door in gesprek te gaan met oudere generaties, kunnen kinderen een ver schil helpen maken.'' Voor educatie over klimaat- Na een tijdje begonnen ze echt te luisteren naar wat ik zei verandering levert het onder zoek nieuwe inzichten op.On- derzoekers en docenten gaan er nu vaak vanuit dat het ver schaffen van de kille feiten over klimaatverandering ge noeg is om mensen van me ning te laten veranderen, zegt Nicole Holthuis, onderzoeker op het gebied van weten schapscommunicatie aan Stanford University. Ze wijst erop dat de discussie over kli maatverandering zo politiek geladen is, dat de feiten daar door bij veel mensen niet meer binnenkomen. ,,Mis- schien kunnen we relaties tus sen generaties gebruiken op manieren die wel goed wer ken.'' woensdag 8 mei 2019 GO TA Direct na de vondst van twee li chamen op de Bruns summerheide, start de politie een groot onderzoek. Vanuit de helikopter worden luchtfoto's gemaakt. -OTO'S ANP - 'Ik riep: hier ligt nog iemand' fïl Bezoekerscentrum Restaurant Leveranciers werkschuur T T Natuurmonumenten Niels Klaassen Brunssum Gistermiddag: twee lichamen aangetroffen -Rob Verwasch, wandelaar Brunssummer heide m Heerien De Zweedse tiener Greta Thunberg werd er beroemd mee: de stelligheid waar mee ze volwassenen duide lijk maakt dat actie nodig is tegen klimaatverandering. Greta is niet de enige, blijkt uit onderzoek. Kinderen dragen hun zorgen over op hun ouders. Annemieke van Dongen Rotterdam -Greta Thunberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3