Rijden op robotpaard is flink zweten Onderzoek PVV- geld snel klaar volgens Polman CDA Terneuzen: lachgas is niet grappig 4 Bedrijf in Vogelwaarde verdacht van fraude met ongekeurde aardappelen Frank Balkenende Vogelwaarde Directeur Wim van Buynder van Zeeland Trade zegt onschuldig te zijn. ,,Ik heb het pootgoed van een teler. Ik was niet op de hoogte dat het ongekeurde pootaardappelen waren." Van Buynder sluit niet uit dat 'hij juridische stappen tegen de leverancier neemt'. Breeders Trust, die de sjoe- melaardappelen op het spoor kwam, stelt dat het bedrijf heeft toegegeven dat het valse keurings labels heeft gebruikt. Breeders Trust bewaakt voor tien veredelingsbe- drijven het kwekersrecht. Ook de NAK beschouwt Zeeland Trade en de leverancier, een teeltbedrijf met 350 hectare pootgoed uit het Bra bantse Kruisland, als daders. ,,Zee- land Trade is overduidelijk mededa der. Het bedrijf heeft de keurings plicht ontdoken. Het heeft ook er kend dat het valse labels aan de par tijen pootgoed heeft gehangen. Bo vendien heeft het bedrijf inbreuk gemaakt op het merkenrecht. Fon- tane is een licentieras van handels coöperatie Agrico. Al het pootgoed moet worden teruggeleverd aan Agrico. Dat is niet gebeurd en daar mee pleegt het bedrijf contract breuk", zegt directiesecretaris Arjan Kroon van de NAK. Ook het teeltbe- drijf heeft schuld bekend. Volgens Kroon is deze omvangrijke fraude zaak uniek. ,,Ik heb dit nog nooit meegemaakt." Vakbladen De fraude draait om levering van 250 ton ongekeurde, maar van nep- certificaten voorziene pootaardap- pelen uit 2018. De pootgoedfraude is heet nieuws in aardappeltelend Ne derland en België. Verschillende vakbladen berichten erover. Poot- goed moet worden gekeurd door de NAK. Plantaardige producten moe ten namelijk voldoen aan fytosani taire eisen en vrij zijn van schade- lijke organismen. Ook schept de NAK-keuring een eerlijk speelveld. Breeders Trust had in maart aan wijzingen dat consumptieaardap pelen van het ras Fontane werden achtergehouden om stiekem uit gangsmateriaal te telen. Dat deden de verdachte bedrijven vanwege het tekort aan aardappelpootgoed voor de verwerkende industrie. Volgens directeur Geert Staring van Bree ders Trust is dat lucratieve handel. Onder één certificaat kan voor maximaal 30 ton gecertificeerd pootgoed worden verhandeld. Met de huidige marktprijzen gaat het om 30.000 euro per label. Al met al konden de fraudeurs zo 2,5 miljoen euro verdienen. Naast rechtszaken van de NAK en handelshuis Agrico kan Van Bunder ook claims van Belgische telers ver- wachten als het illegale pootgoed moet worden gerooid. Daarover moet nog een beslissing worden ge nomen. Wat betreft Breeders Trust moet het illegale pootgoed worden vernietigd. Het onderzoek wordt voortgezet. De NAK kan de zwen delaars een aantal jaren uit het keu ringstraject verbannen, waardoor ze nauwelijks nog handel kunnen drij ven. De kans bestaat ook dat de Ne derlandse Voedsel- en Warenauto riteit later een strafzaak begint. Breeders Trust roept Nederlandse en Belgische consumptietelers, maar ook tussenhandelaren, op na te gaan van welke rassen met welke certificaten ze de afgelopen drie jaar pootgoed hebben ontvangen via het handelsbedrijf Zeeland Trade. Ze kunnen dat melden bij het kantoor in Brussel. Cornelleke Blok Goes De zweetdruppels staan op het voorhoofd van studente Hanna Pas- schier (18) uit Noordwelle. Een dik half uur zit ze op de dressuursimu- lator. En dat is minstens zo vermoei end als een ritje op een echt paard. Met geconcentreerde blik kijkt ze naar het beeldscherm: daarop ziet ze hoe ze virtueel rondrijdt in een bak, maar ze kan ook in de gaten houden hoe haar houding is. Ze probeert een galopwissel te maken. ,,Het maakt niet uit als je het fout doet", moedigt haar docente Monique den Ouden aan. ,,Het paard heeft er geen last van." Scalda kocht het robotpaard bij een bedrijf in Engeland. Het appa- raat staat maar bij een stuk of vijf scholen en bedrijven in Neder land. Eindeloze oefenmogelijkhe den, dat is het grote voordeel van het robotpaard. De veertig studenten van de opleiding paardenhouderij sport krijgen, naast de praktijklessen bij paardenbedrijven, extra lessen waarin ze beter leren om een paard te berijden. Alle dressuuroefeningen zijn mogelijk: draf, galop, achteruit, zijwaarts. Alleen springen, dat kan het paard niet. Vluchtdieren ,,Het is een hele veilige manier om te oefenen. Paarden zijn vluchtdie- ren: ze rennen wel eens weg, en er valt wel eens een student van af. Dat gebeurt niet met deze simulator. Bovendien wordt helemaal uitge meten wat de leerlingen doen. Het apparaat heeft sensoren in de mond, hals, zadel en aan de zijkanten. Zo zien we precies wat leerlingen met hun benen doen, en hoe ze de teu gels vasthouden. Je wordt heel goed gewezen op wat je verkeerd doet. Dit paard is de perfecte spiegel." Hanna ontdekte dat ze te veel naar rechts zit. ,,Ik kan oefenen op mijn houding, en hoef niet bang te zijn dat het paard rare dingen doet. Ik probeer rechter te zitten, en daarna kan ik het in de praktijk brengen." Den Ouden: ,,Als je op een echt paard rijdt, dan moet j e van alles tegelijk doen, maar op dit ro- botpaard kun je je op één ding fo cussen." De dressuursimulator wordt op 23 mei officieel geopend door Hendrik Jan van Arenthals, bestuursvoorzit ter van Scalda en onderwijsgedepu- teerde Harry van der Maas. Dan wordt ook de naam van het paard bekend gemaakt. Wie de leukste naam verzint, maakt kans op een ritje op het robotpaard. Inzenden via de facebookpagina van de oplei ding. Het onderzoek naar het misbruik van fractiegeld door de PVV zal snel kunnen worden afgerond, verwacht commissaris van de ko ning Han Polman. Het PVV-Statenlid Vincent Bosch heeft, met een aantal partij genoten, PVV-lijsttrekker Peter van Dijk er onder meer van be schuldigd op een slinkse wijze geld voor ondersteuning van de fractie te hebben ingezet voor de verkie zingscampagne in 2015. Verder zint het deze PVV'ers niet dat Van Dijk zijn echtgenote liet werken als fractieassistent. Dat laatste is ove rigens niet verboden. Bosch en Van Dijk zijn na de ver kiezingen van afgelopen maart de enige twee Statenleden van de Bosch en Van Dijk hebben over en weer aangifte tegen elkaar gedaan PVV. Vorige week heeft Polman met de twee PVV'ers gesproken over de interne ruzie. Bosch heeft de steun van de gemeenteraadsle den van de PVV in Tholen en Ter- neuzen, de enige gemeenten waar de partij van Wilders in de raad zit. Bosch en Van Dijk hebben over en weer aangifte tegen elkaar ge daan. Bosch beschuldigt Van Dijk hem met de dood te hebben be dreigd. Van Dijk wil dat Bosch, en oud-Statenlid Roland de Wit, wor den vervolgd voor smaad en laster. TERNEUZEN In navolging van enkele bevrijdingsfestivals wil CDA-fractievoorzitter Jos van Ginneken het verkopen en ge bruiken van lachgas (distikstof- oxide N2O) verbieden op Terneu- zense festivals. Van Ginneken heeft het college van B en W van Terneuzen ge vraagd of een dergelijk verbod mogelijk is binnen de Algemeen Plaatselijke Verordening (APV). ,,Behalve dat de rondslingerende patronen gewoon voor zwerfaf val zorgen, wat we niet willen, zijn er ook andere zorgen. De Brandwondenstichting waar schuwt voor brandwonden die mensen oplopen door het koude gas. En ook EHBO-verenigingen weten niet hoe ze er mee om moeten gaan. Het is nog relatief nieuw en wanneer er mensen buiten westen gaan in de drukte, is dat gewoon gevaarlijk." Legaal Hoe het verbieden van een legaal verkrijgbaar product in de APV past, weet Van Ginneken nog niet. ,,Andere gemeenten onder zoeken nu of het kan en ik vind het het proberen waard om ook in Terneuzen te kijken of het toch mogelijk is. Mensen die ballon nen met lachgas verkopen op evenementen, dat is gewoon niet wenselijk." woensdag 8 mei 2019 Grote zwendel met pootgoed Handelsbedrijf Zeeland Trade in Vogelwaarde wordt verdacht van illegale pootgoedhandel. Het zou 250 ton aan aardappel- pootgoed zonder geldige keu ringscertificaten hebben gele verd aan Belgische telers en zich zo hebben verrijkt. De Ne derlandse Algemene Keurings dienst (NAK) spant een civiel- rechterlijke procedure aan. Mo gelijk volgt ook een strafzaak. Hanna Passchier (18) uit Noordwelle op het robotpaard bij Scalda in Goes. foto johan van der heijden Hij luistert altijd, slaat nooit op hol, en heeft tomeloze energie. Mbo-studenten van de opleiding paardenhouderij bij Scalda in Goes kunnen sinds kort oefenen op een robotpaard. Kijk op de site bij /video Rijden op een robotpaard Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36