Journalist vertelt over kasteelmoord Evert de C. in cassatie tegen 20 jaar celstraf ZEELAND 3 bliciteit op, zegt Van der Zwaan. ,,Maar het is nog veel vervelender voor onze klanten. De hardware is nog wel snel te leveren, maar vaak zijn ze ook een deel van hun data kwijt. Ik merk ook dat veel klanten zich niet meer veilig voelen. Dus het heeft ook nog eens psychische schade. Dat maakt het zeer triest." John Deere heeft onlangs een software-update beschikbaar gesteld. Die voorziet de systemen voortaan van een pincode. ,,We ra den het absoluut aan om dat te doen en hopen dat de apparatuur daardoor minder aantrekkelijk wordt om te stelen." Er loopt al enige tijd een on derzoek. ,,Daarin zijn geen nieuwe ontwikkelingen te mel den", zegt een woordvoerster. Er zijn nog geen aanhoudingen ver richt. Leo Dekker praat samen met onder anderen ZLTO-collega Bert de Bruijckere woensdag met bur gemeester Marga Vermue van de gemeente Sluis. Zij willen dat de aanpak van de diefstallen meer prioriteit krijgt. ,,Want we zijn echt ongerust." De politie adviseert onder meer om landbouwvoertui gen met gps-systemen in een afge sloten ruimte te parkeren en de ap paratuur, indien mogelijk, te de monteren als deze niet wordt ge bruikt. Dekker sluit zich daarbij aan. ,,Zet ook overdag je spullen zo veel mogelijk binnen. Haal het uit het zicht! Als een boef niet weet dat het er is, komt hij het ook niet ha len." De journalist noemt het 'de meest intrigerende moordzaak van afge lopen jaren in Vlaanderen.' Zeeuws-Vlaanderen heeft volgens hem ook een speciale band met kasteelmoord, omdat verdachte Evert de C. uit IJzendijke afkom stig is en de plaatsnaam regelmatig terugkwam in het onderzoek. Hoewel de kasteelmoord al van 2012 dateert, komt de lezing van Özgünes per toeval op een logisch moment. Vandaag werd bekend dat de C. als enige van de vier ver dachten in cassatie gaat tegen de celstraf van twintig jaar die hij kreeg opgelegd. De journalist frist het geheugen Als het geld opbracht, was Evert van de partij de aanwezigen op en geeft achter grondinformatie, door onder meer passages voor te lezen uit zijn boek, dat de kasteelmoord tot in detail reconstrueert: Hoe de echt genote van Stijn Staelens op 31 ja nuari 2012 thuiskomt, bij hun kas teeltje in Wingene bij Brugge. Dat ze een plas bloed aantreft in de hal en een kogelhuls. Dat het lichaam van de kasteelheer drie weken later wordt gevonden. André G., de schoonvader van Staelens, had daarvoor de opdracht gegeven. IJ- zendijkenaar Evert de C. zou de in middels overleden huurmoorde naar hebben geregeld. Özgünes maakt indruk met fei tenkennis en gaat vooral in op de rol van die De C. zou hebben ge speeld. De misdaadverslaggever vertelt dat niet duidelijk is hoeveel geld De C. precies kreeg. Over diens reputatie zegt hij: ,,In het ar rest wordt hij geldwolf en zaken man genoemd. Als het geld op bracht, was Evert van de partij." WINGENE IJzendijkenaar Evert de C. gaat in cassatie tegen zijn veroor deling tot 20 jaar celstraf voor de Vlaamse 'kasteelmoord'. Dat heeft zijn advocaat, Walter van Steen- brugge, gisteren bekendgemaakt. De C. is de enige van de vier ver dachten die cassatieberoep aante kent tegen de forse straffen die ze maandag kregen opgelegd. Zijn ad vocaat zegt het te betreuren dat het Hofvan Beroep geen getuigen heeft opgeroepen. ,,Zonder enige reden hebben ze daarvan afgezien", zegt Van Steenbrugge. ,,Dat is zeer be twistbaar en spreekt in ons nadeel." De IJzendijkenaar zou de huur moordenaar hebben geregeld voor de moord in 2012, waarbij kasteel- heer Stijn Saelens om het leven kwam. De C. ontkent dat en eist vrijspraak. Volgens Van Steenbrugge zit De C. al vier jaar ten onrechte vast. ,,Na cassatie zullen we dan ook een schadevergoeding indienen." Zo wel de rechtbank als het Hof van Beroep vindt het bewijs echter- ruim voldoende voor een veroorde ling. Het Hofvan Cassatie bekijkt of de rechters zich hielden aan de proce dures en wetten. De inhoud van de zaak wordt niet opnieuw behan deld. Mochten er regels zijn over treden, dan wordt het arrest ver worpen en krijgt De C. een nieuw proces. „Je hebt het systeem gewoon no dig", zegt Dekker. „Zonder dat kan ik nog wel werkzaamheden doen, maar ben ik wel behoorlijk ont hand. Met gps kun je veel efficiën ter en nauwkeuriger werken." Voor John Deere levert het negatieve pu- ten over 3000 of over 500.000 voertuigen kunt uitsmeren." Het lijkt te gaan om een strak georganiseerde bende, die heel gericht toeslaat en er niet voor terugdeinst om schuren op te breken. ,,Ze werken echt op maat en pakken niet lukraak maar wat weg", zegt Dekker. ,,Het zijn man nen die precies weten wat er aan de hand is." Ze doen inderdaad 'goed hun huis werk', merkt ook Van der Zwaan. Hij vermoedt dat de buit voornamelijk de grens over gaat. „Er is absoluut een markt voor. We krijgen al berichten van col lega-dealers in Oost-Europa. Zij horen van klanten dat er busjes rondrijden met spullen achterin die te koop worden aangeboden." woensdag 8 mei 2019 T slaan heel gericht toe 7 Wat doet de fabrikant? 8 Wat doet de politie? 9 Wat kunnen boeren doen? Kijk op de site bij /video Boeren boos om diefstal gps Zo'n 160 geïnteresseerden han gen dinsdagavond aan de lip pen van VTM-misdaadverslag- gever Faroek Özgünes. Hij ver telt in het Mauritshof in IJzen- dijke over de kasteelmoord. Sophie Stockman IJzendijke - Faroek Özgünes, misdaadverslaggever nor^ track ïrjfl; 30.0ö0ft 'r*k Spatje Shift Track !nr;remen. Ontvanger van een gps- systeem van John Deere, op het dak van de trekker. FOTO JOHN DEERE 6 Hoe gedupeerd zijn de ge troffen boeren? Jacco Basting op een kunstmeststrooier met gps- schermen. Het scherm links is voor het strooien, het rechter scherm voor de tractor. foto camile schelstraete 5 Wie zitten achter de dief stallen? Scherm van een gps-systeem van John Deere, foto JOHN DEERE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35