£3 e? Groot alarm over jeugdzorg Goese verdachte van brandstichting zit voorlopig nog vast Vlissinger moet van OM alsnog de cel in Brand 2 GPS-SYSTEMEN DIEFSTAL BIJ BOEREN De gps-diefstallen uit tractoren lijken niet te stoppen. Afgelopen weekend was het weer raak, ditmaal op Tholen. Zeeuwse boeren maken zich grote zorgen en de fabrikant noemt de gang van zaken 'zeer triest'. De gps- diefstallen in negen vragen. woensdag 8 mei 2019 Commentaar De jeugdzorg kost zo veel dat gemeenten bij lange na niet uitkomen met het geld dat ze van het Rijk krijgen. Veel gemeenten staan voor een onmogelijke keuze. Kwets bare jongeren laten stikken of flink bezuinigen op de vaak toch al schrale gemeentelijke voorzieningen, in combinatie met be lastingverhoging. Minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid ziet het probleem, maar er komt geen extra geld. De Vereniging Nederlandse Gemeenten vertrouwt er niet meer op dat hij ooit nog diep in de buidel zal tasten. Daarom waarschuwt de VNG in een open brief aan alle burgers dat de gemeenten de jeugd zorg wellicht moeten teruggeven aan het Rijk. De decentralisatie van de jeugdzorg vanaf 2015 is een ver kapte bezuiniging. In de veronderstelling dat de gemeenten problemen van jongeren eerder zien en die dan met eenvou dige hulp kunnen oplossen, rekent de regering op lagere uitga ven. Dat pakt anders uit. Ja, de gemeenten zien de problemen beter. Zo goed, dat veel meer jongeren hulp krijgen. Het kost juist méér. Ondertussen bezuinigt de regering vrolijk verder. Het helpt ook niet dat het speciaal onderwijs wordt beperkt, waardoor veel probleemkinderen naar gewone scholen gaan, waar de gemeentelijke jeugdzorg hen moet helpen. De VNG staat niet alleen. De jeugdzorgwerkers hebben De Jonge een ultimatum gesteld. Hun vakbonden eisen snel bijna een miljard euro extra, een groot deel structureel. Hoeveel sig nalen heeft Den Haag nog nodig? Hoeveel signalen heeft Den Haag nog nodig om drastisch meer geld vrij te maken voor de jeugdzorg? MIDDELBURG De 19-jarige Goe- senaar M. W. moet in afwachting van de inhoudelijke behandeling van zijn zaak in hechtenis blijven. Dat besloot de rechter gisteren in Middelburg. W. wordt ervan ver dacht meerdere branden te heb ben gesticht in Goes en Kapelle, waaronder in een schuur en een woning in augustus 2018. De advocaat van W. verzocht de rechtbank de voorlopige hechte- De persoonlijke belangen wegen niet op tegen het maatschappelijk belang ALMANAK Consternatie alom op de Ter- neuzense redactie. De verslag gevers kwamen terug van een overleg. Terwijl ze de auto tus sen de blauwe lijnen van de Axelsestraat parkeerden zagen ze het: de brandweer! Een man of tien in pak, slang paraat, beende naar de redactie. De on- nis te schorsen tot de inhoudelijke behandeling van de zaak, op 15 au gustus. De raadsman stelde dat de verdachte nog bij zijn ouders woont, dus dat er genoeg bescher mende factoren zijn. ,,Mijn cliënt weet dat het niet goed is wat er is gebeurd en begrijpt dat hij hulp nodig heeft." W. zei gisteren tij dens de pro-formazitting spijt te hebben van zijn daden. De officier van justitie verzette zich niet tegen de schorsing. Hierin ging de rechtbank echter niet mee en wees de schorsing af. ,,Het gaat om een grote hoeveel heid ernstige feiten", zo stelde de rechter. De persoonlijke belangen wegen niet op tegen het maat schappelijk belang. De 19-jarige verdachte zit voorlopig dus nog vast. derburen hadden een brand lucht geroken. De vrienden van het collega-mediabedrijf waren ook gesommeerd naar buiten te gaan. Gelukkig bleek het loos alarm. De brandlucht kwam niet van de redactie, maar van een open haard verderop. De wind stond verkeerd. Politie houdt duo aan na steekpartij Schaatsen op het handbalveld In Hulst gaan stemmen op om het handbalveld aan de Willem Alexander- straat zo aan te passen dat het in de winter kan worden gebruikt als schaatsbaan. Door de randen van het handbal veld op te hogen en alles goed te laten kitten, zou dat mogelijk moeten zijn. B en W willen echter nog geen groen licht geven in verband met de kosten. Aan de Bierkaai in de bin nenstad komt deze win ter in ieder geval een schaatsbaan. TERNEUZEN Verlies verwerken in de speeltuin In nog geen maand tijd sloegen de gps-dieven bij zeker negen land bouwbedrijven in Zeeland toe. Rond 10 april waren zij actief in Schoondijke, Oostburg, Aarden burg, IJzendijke en Westdorpe. Vo rige week was een loonbedrijf in Zuidzande het doelwit, waar maar liefst 11 systemen werden gestolen. Afgelopen weekend verdween ap paratuur uit trekkers in Sint-Anna- land en Poortvliet. Ook zijn er mel dingen uit West-Brabant, uit onder meer Kruisland en Woensdrecht. Een systeem bestaat uit een ontvanger op het dak van de trek ker en een scherm in de cabine. Samen zorgen ze ervoor dat de trekker kaarsrechte lijnen op de akkers kan rijden. Tegelijkertijd bedient de software de machines, zodat er bijvoorbeeld heel nauw keurig kan worden gezaaid. Preci- sielandbouw, heet dat. John Deere heeft wereldwijd het meestgebruikte systeem. ,,Dus daar is ongetwijfeld ook voor gestolen componenten de meeste afzet voor te vinden", zegt Willem van der Zwaan, verantwoordelijk voor de verkoop van alle landbouwmachi nes van het merk in Nederland. Bo vendien zijn de ontvangers en schermen heel makkelijk uitwis selbaar. Ze kunnen zonder proble men op een andere machine wor den gezet. ,,Het is plug play", zegt Leo Dekker, landbouwer en voor zitter van de ZLTO Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen. Jongere mer ken, zoals Trimble en Raven, zijn minder aantrekkelijk voor kwaad willenden. Zet je spullen binnen. Als een boef niet weet dat het er is, komt hij het ook niet halen Eén set, inclusief software, kost 15.000 tot 20.000 euro, zegt Van der Zwaan. ,,Het systeem werkt op 2 centimeter nauwkeu rig. Bovendien zitten er onnoeme lijk veel ontwikkelingskosten in, terwijl de afnameaantallen be perkt zijn. Per jaar verkopen we met alle merken samen 3000 trek kers per jaar in Nederland, terwijl er een half miljoen auto's worden verkocht. Het maakt nogal een verschil of je als fabrikant de kos- MIDDELBURG De 40-jarige Vlis- singer R. de L. moest gisteren voor de rechtbank in Middelburg ver schijnen omdat hij volgens de offi cier van justitie de voorwaarden van een voorwaardelijke straf heeft geschonden. De officier eist daarom dat hij die straf uitzit. De L. is in 2014 veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf waarvan acht voorwaardelijk voor onder an dere het bezitten van kinderporno. In zijn proeftijd heeft hij regelmatig drugs gebruikt en daarmee zijn voorwaarden geschonden, aldus de officier. ,,Het is de keuze van meneer zelf geweest om de voorwaarden te schenden en hij moet hier de con- sequenties van inzien", aldus de of ficier. De L. komt maar niet van zijn cocaïnegebruik af.,,Het is een ziekte. Het blijft aan je vreten", zo zegt hij zelf. Ook de reclassering meldt dat het erg lastig is hem te helpen. ,,Alle behandelingen die er zijn, heeft meneer gehad." De advocaat van L. stelt dat zowel meneer als de maatschappij er niets mee opschiet hem voor acht maan den op te sluiten. Zij pleit daarom voor wij ziging van de voorwaarden of anders een taakstraf van 240 uur in plaats van acht maanden gevan genisstraf. Tip? redactie@pzc.nl GOES Een 20-jarige man uit Goes is gistermiddag licht gewond geraakt bij een steekpartij op de Kolve- niershof in Goes. De poli tie heeft twee mannen van 27 en 20 uit Goes aangehouden. Rond half vijf kwam een melding binnen van een vermoedelijke steekpartij, waarbij mogelijk een ge wonde was gevallen. Een traumaheli werd ingezet. Tot gisteravond bleef on duidelijk wat er precies was gebeurd, omdat er geen slachtoffer was ge vonden. De recherche richtte een 'plaats delict' in. Het slachtoffer meldde zich gisteravond bij de politie. ,,Hij is licht gewond", aldus politie woordvoerder Willem-Jan Uytdehage. HULST Een middagje speeltuin voor kinderen die van wege overlijden een (groot)ouder, een broer tje of zusje moeten mis sen. Zaterdag 18 mei is bij speeltuin Oranjekwar tier in Terneuzen een dag voor jonge lotgenoten onder de naam Spelen, delen, helen. De middag is georganiseerd door Tanja Hamelink van Companera counseling, gespecialiseerd in emoti onele pijn bij kinderen en jongeren. Tijdens de mid dag is er tijd voor een herinnermoment en biedt Hamelink creatieve verwerkingsmogelijkhe den aan. De dieven Rolf Bosboom Vissingen IOm hoeveel gevallen gaat het inmiddels? 2 Waar wordt de apparatuur voor gebruikt? 3 Waarom worden vooral John Deere-systemen buit gemaakt? - Leo Dekker, ZLTO 4 Waarom zijn de systemen zo kostbaar? De rechtbank doet 21 mei uit spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34