k N art cfk regionale nieuws Klassen zitten 'vol met probleemgevallen' Walcheren JOL SI Club van het jaar Vandaag bij uw krant: Kies de leukste vereniging voor eikaar van het land aaat het fascinerende avontuur van Ajax verder. Voor *25 hfar Kan een Nederlandse club de Me van ^ZÏTaZÏÓoL uajue halen. Ajan vea^lgt ^^,0 Tottenham Hotspur een voorsprong 1-0. pm en zeeland Bijna 90 procent van de leerkrach ten geeft aan dat kinderen in ach terstandswijken vaak een taalach terstand hebben, terwijl dit in re guliere wijken bij nog geen kwart zo is. De problemen zijn nog nij pender dan verondersteld, blijkt uit onderzoek van onderzoeksbu reau MWM2 in opdracht van ABN Amro, de Stichting Kinderpostze gels en het Jeugdeducatiefonds. Driehonderd leraren, begeleiders en basisschooldirecteuren zijn on dervraagd. Trauma's Volgens de leraren zitten de klas sen te vol met probleemgevallen. Bijna driekwart van het onderwij zend personeel geeft aan dat leer lingen in achterstandswijken con centratieproblemen hebben, ter wijl dit in andere wijken ongeveer de helft is. ,,In de klas zitten ook veel kinderen met trauma's door Ik had niet gedacht dat de kansen zó ongelijk zouden zijn verdeeld vluchten, armoede en vechtschei- dingen'', schrijft een docent. Leerkrachten schetsen dat veel ouders niet of nauwelijks Neder lands spreken en niet in staat zijn hun kinderen te steunen. Van de ondervraagden geeft 70 procent aan dat scholieren in achter standswijken een leerachterstand hebben, terwijl dit in reguliere wijken 30 procent is. ,,Ik voel me elke dag tekortschieten naar de kinderen'', erkent een leraar in de toelichting. Kansen Het onderwijzend personeel en schooldirecteuren in achter standswijken stellen dat kinderen geen gelijke kansen hebben. Zij hebben vaker te maken met een complexe thuissituatie. Er is meer werkloosheid en criminaliteit. Ouders zijn er vaker gescheiden, gezinnen leven vaker in armoede en hebben een minder sterk soci aal vangnet. Hoogopgeleide ou ders trekken vaker hun mond open en begeleiden hun kinderen beter, bijvoorbeeld met bijlessen. Hans Spekman, directeur van het Jeugdeducatiefonds: ,,Ik ben zeer geschrokken. Ik had niet ge dacht dat de kansen zó ongelijk zouden zijn verdeeld. Het moet echt anders.'' Hij krijgt bijval van ABN Amro-topman Kees van Dijkhuizen, de bank die het on derzoek financierde: ,,Iedereen verdient de kans om zijn talent te ontwikkelen en een bestaan op te bouwen.'' »P13 woensdag 8 mei 2019 Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 5 5 5 530" It c? Arme leerlingen lopen achter Leerlingen op basisscholen in achterstandswijken kampen op grote schaal met problemen. Ze lopen achter met taal en leren, hebben concentratie problemen en ouders kunnen hun kinderen vaak niet helpen. Marcia Nieuwenhuis Den Haag - Hans Spekman, Jeugdeducatiefonds 14°C Enige tijd pzc.nl regen Ook voor het laatste Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1