Werkvloer is vaker onveilig Nieuws Stopt Nooit ECONOMIE 19 Download de app: pzc.nl/app woensdag 8 mei 2019 Het gaat goed met de Nederlandse economie en de werkloosheid loopt terug. De keerzijde hiervan is de groei van het aantal oneerlijke praktijken op de arbeidsmarkt. De meest voorkomende klachten? On derbetaling of het in dienst houden van illegale werknemers uit het buitenland. Ook probeerden meer dere werkgevers via schijncon structies de kosten van arbeid te verlagen. ,,Sommige werkgevers zijn steeds op zoek naar goedkopere vormen van arbeid. Dat speelt vooral in sec toren waar de arbeidskosten een belangrijk deel zijn van de uitga ven'', legt Elizabeth Palandeng van de Inspectie uit. Daarbij moeten we vooral denken aan sectoren die vaak gebruik maken van onge schoolde of laaggeschoolde arbeid: land- en tuinbouw, de schoon- maaksector en de horeca. De Inspectie SZW kreeg vorig jaar 7633 klachten binnen, zo'n 8 procent meer dan in 2017. Zo kreeg een schoonmaakbedrijf een flinke boete omdat het personeel te lang en voor een te laag loon moest werken. Andere bedrijven probeer den de cao te omzeilen. De meeste klachten in 2018 hadden betrekking op de Arbowet (40 procent), de Wet Minimumloon en minimum va kantiebijslag (24 procent) en de Wet arbeid vreemdelingen (23 pro cent). ,,Het toegenomen aantal mis standen is een keerzijde van econo mische groei. Als er meer wordt ge werkt, gebeurt er dus meer op de werkvloer. Dat zien we ook terug in de ongevallencijfers'', zegt Palan- deng. Vorig jaar kwamen 71 mensen om het leven door een bedrijfsongeval Vorig jaar vielen er 71 dodelijke slachtoffers tijdens het werk. Dat is een forse stijging ten opzichte van de 54 ongelukken met dodelijke af loop van een jaar eerder. De Inspec tie maakt zich zorgen om deze ont wikkeling. Het aantal fte's bij de dienst wordt met 400 uitgebreid tot We denken in Nederland snel dat we de beste zijn zen over de gezondheid van de pa tiënt. Bijvoorbeeld of die bloedar moede heeft'', geeft Penning als voorbeeld. ,,Maar we zijn ook bezig te onderzoeken of je aan iemands adem kunt 'ruiken' welke ziektes hij of zij heeft. Adem is een reflectie van wat er in je lichaam gebeurt. We kijken of je bijvoorbeeld kanker kunt ruiken. Dat ruiken bestaat dan uit fotonica.'' Andere gebieden zijn onder an deren de landbouw en de chipindu strie. Via fotonische chips is het mogelijk om precisielandbouw toe te passen. Dat betekent exact op het juiste moment zaaien, bemesten of bijvoorbeeld beregenen. Ook zijn fotonische chips ideaal als meetin strument in bijvoorbeeld landings gestellen van vliegtuigen. ,,Die chips meten heel nauwkeurig even tuele beschadigingen. Dat betekent dat onderhoud of vervanging altijd op de juiste tijd plaatsvindt. Dat be spaart kosten. Zo'n ongeluk als met die brug in Genua had voorkomen kunnen worden als er met fotoni sche chips gemeten zou zijn'', zegt Penning de Vries. Ook de wieken van windmolens kunnen op deze manier nauwkeu rig in de gaten worden gehouden. Dat is belangrijk, want zeker voor windparken op zee is controle op afstand handig. Nederland heeft, ook al met dank aan Philips, een grote chipindustrie. Ook op het gebied van fotonische chips liggen er grote kansen. Smart Photonics in Eindhoven is een van de voorlopers bij de productie van fotonische chips. Het bedrijf produ ceert die in opdracht van derden. ,,We verdubbelen jaarlijks in omzet en personeel'', zegt commercieel di recteur Richard Visser. Massamarkt De grote sprong voorwaarts zal de komende jaren plaatsvinden is de verwachting. „Hightechproducten beginnen bij hightechbedrijven'', zegt Visser. ,,Onze klanten zijn lucht- en ruimtevaartbedrijven en bijvoorbeeld bedrijven in medische technologie. Die hebben het geld om de producten en toepassingen te ontwikkelen.'' Voor die klanten maakt Smart Photonics op de High Tech Campus in Eindhoven de chips. Later komen daar simpeler varianten van die ge bruikt kunnen worden voor de con sumentenmarkt, verwacht Visser. Dan komt de massamarkt op gang. Zo ging het eerder ook bij de markt voor 'gewone' chips. De komende jaren moet het Ne derlands fotonicacluster flink gaan profiteren van die groei. ,,We mik ken op een miljard euro extra omzet en 2500 nieuwe banen de komende jaren'', aldus Penning de Vries. Mis geen seconde. PC De Inspectie SZW, de voorma lige Arbeidsinspectie heeft vast gesteld dat werknemers vaker slachtoffer zijn van wanpraktij- ken of misstanden op hun werk. Bij meer dan de helft van de in specties was sprake van onge zond, onveilig of oneerlijk werk. Marloe van der Schrier Den Haag 2022. -René Penning de Vries, PhotonDelta FOTO BERT BEELEN Google Play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19