H -tJA 1 ff. 0) \^m 1 18 J Kort t» x 9 Liu He reist af naar de VS De Chinese vicepremier Liu He reist mor gen gewoon af naar de Verenigde Staten voor handelsoverleg. Hij gaat in op een uit nodiging van de Amerikaanse minister van Financiën Mnuchin en handelsgezant Lighthizer. Eerder waren er berichten dat het bezoek van Liu aan de VS op losse schroeven zou staan, omdat president Trump nieuwe importheffingen heeft inge steld. Washington verhoogt vrijdag de im porttarieven op sommige producten uit China naar 25 procent. Ook worden er meer artikelen aan de lijst toegevoegd. Daarmee wil Trump de druk op China in de slepende handelsoorlog verhogen. I II II Iets minder hypotheken Banken verstrekken iets minder hypothe ken dan begin van dit jaar. Volgens De Ne- derlandsche Bank (DNB) komt dat vooral door de krapte op de woningmarkt. Mensen worden ontmoedigd om een huis te kopen. Ook ervaren banken concurrentie van an dere hypotheekverstrekkers zoals verzeke raars. Eind maart hadden de banken voor 527 miljard euro aan hypotheken uitstaan. De hypotheekverstrekking door banken daalde die maand met 650 miljoen euro of wel met 0,1 procent. Koeltreinen met fruit van Spanje naar Nederland Tussen Rotterdam en Valencia rijdt sinds deze week een gekoelde trein voor het ver voer van verse groenten en fruit. Dit scheelt op jaarbasis 12.000 vrachtautoritten, ofwel 15.000 ton aan CO2-uitstoot. Voorlopig rijdt de trein drie keer per week met 42 gekoelde containers heen en terug tussen Nederland en Spanje. Grote boete voor Porsche Porsche heeft in Duitsland een boete gekre gen van 535 miljoen euro in verband met het dieselschandaal bij moederconcern Volks wagen. Bij bepaalde modellen van het sport wagenmerk zijn sinds 2009 allerlei afwij kingen van de wettelijke vereisten geconsta teerd. DSM KPN Aegon PostNL LICHTDEELTJES MILJARDENINDUSTRIE Fotonica moet de nieuwe miljardenindustrie worden voor Nederland. Qua kennis lopen we nu nog wereldwijd voorop in deze techniek, die licht en electronica combineert. Maar houdt ons land dat vol? zoeksfaciliteiten of mensen bestaan. ,,De stok is dat de opgedane kennis ge deeld moet worden met de anderen en dat die aan de hele club ten goede komt. Iedereen moet er dus van kun nen profiteren." Samenwerking en kennisdeling zijn typisch Nederlands. Ook de High Tech Campus in Eindhoven of de Health Valley in Nijmegen werken op die ma nier. Dat is ook nodig om de race met het buitenland vol te houden. Zeker een land als China investeert enorme bedragen in de ontwikkeling van nieuwe technologie. Ook in de VS gaan vele miljarden naar onderzoek naar toepassingen van fotonica. In Europa is Duitsland een concurrent. Race ,,Tien jaar geleden hadden we een ken nisvoorsprong op China en de VS, maar hadden we niets om producten te maken. Nu moeten we hard werken om mee te komen met de concurren tie. Deze race gaat lang duren en zal vol tegenslagen zitten'', waarschuwt Pen ning de Vries. Daar heeft Penning de Vries nog zor gen over. ,,Naast geld en kennis is er ook een doorzettersmentaliteit nodig'', waarschuwt hij. En daar ontbreekt het nog wel eens aan. ,,We zijn in Neder land te zelfgenoegzaam. We denken snel dat we de beste zijn.'' En dat is gevaarlijk. ,,Het is de klant die bepaalt of je de beste bent'', weet Penning de Vries. Hij heeft zelf een harde leerschool gehad bij Philips en NXP, waar het ook een tijd duurde om tot de juiste aanpak te komen. De toepassing van fotonica is zeer breed. PhotonDelta heeft daarom zes gebieden geselecteerd waarin Neder land kan uitblinken. Gezondheid is zo'n cluster. Fotonica wordt toegepast in massaspectografie, een techniek waarbij met behulp van licht de ver schillende stoffen in een materiaal worden geanalyseerd. ,,Aan de kleur van weefsel kan al veel worden afgele- Fotonica, het is een begrip waar de meeste mensen nog nooit van gehoord hebben. Maar wel iets waar we onge merkt vaak mee in aanraking komen. Led-lampen, lcd-computerschermen, zonnepanelen, of gezichtsherkenning in smartphones; het zijn allemaal toe passingen van fotonica, de wisselwer king tussen licht en elektriciteit. Al die toepassingen zorgen voor een forse groei van de markt. In 2015 was fotonica wereldwijd al goed voor een omzet van 445 miljard euro. Neder land nam daarvan zo'n 9 miljard euro voor zijn rekening. Een groot deel van die omzet komt op het conto van chipmachinebouwer ASML. Daarnaast zijn er nog zo'n 290 bedrijven in Nederland actief met fo tonica. „Nederland is altijd een voorlo per geweest op het gebied van fotonica. Dat komt omdat Philips hier al vroeg mee bezig was'', zegt René Penning de Vries, de voorzitter van PhotonDelta. Die organisatie is opgericht om de fo- tonica-industrie in Nederland verder op de kaart te zetten. ,,Nieuw is dat we nu de technologie van de elektronische chips gebruiken om fotonische chips te maken.'' Virtueel bedrijf In totaal investeren het rijk, drie pro vincies, bedrijven en kennisinstituten de komende jaren 240 miljoen euro in de ontwikkeling van fotonica. „Vroe ger zat alle kennis bij één bedrijf; Phi lips. Nu is dat verspreid over een groot aantal kleinere bedrijven. Dan is het moeilijk concurreren met China en de VS. Met PhotonDelta gaan die bedrij ven als een virtueel bedrijf werken'', legt Penning de Vries uit. Daarvoor wordt de wortel- en de stokstrategie gevolgd. ,,De wortel is dat we bedrijven ondersteunen om geza menlijk onderzoek te doen.'' Die steun kan in de vorm van geld, de onder- i n Hl. CHINA EN VS PRATEN GEWOON DOOR TE KOOP VANWEGE KRAPTE OP DE WONINGMARKT 15.000 TON MINDER CO2-UITSTOOT DIESELSCHANDAAL VOLKSWAGENGROEP o woensdag 8 mei 2019 GO Het speciaal- chemieconcern verwacht meer winst te maken in heel 2019. Het telecombe- drijf was samen met DSM de enige stijger in de AEX. De verzekeraar sloot de rij in de AEX. Het postbedrijf boekte afgelo pen kwartaal meer omzet, maar minder winst. o Nederland zet vol in op Peet Vogels Eindhoven non

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18