Marjan Berk Rechter: PostNL is schuldig aan onderbetaling van medewerkers NIEUWS 17 Acties Gele Hesjes gaan gewoon door Mevrouw Berk? U heeft geen idee hoe ik vroeger van u heb genoten Koffie, ik wil een schuimende cap puccino! Nu! Dan kan ik wel weer verder. Er is gelukkig een vrij tafeltje op de stoep. Vroeger waren er he lemaal geen terrassen op stoepen, tegenwoordig is er geen stoep zonder terras. Het is druk, we zit ten bijna bij elkaar op schoot. En het is gezellig, de algemene ge voelstemperatuur op deze koffie- stoep is gemoedelijk. de helft van het paar van wie de man naast mij zit. Naast de me vrouw zit een oudere heer met bril. De bestellingen arriveren, ik zet de dampende kop koffie zachtjes blazend aan de mond ,,U bent toch mevrouw Berk?'' Het is de vriendelijke oudere heer. Ik knik, al blazend in mijn hete koffie. „Mevrouw, vroeger heb ik zo van u genoten!'' Nu verslik ik mij bijna. 'Vroeger', zegt hij. Ja na tuurlijk. Alles is tegenwoordig 'vroeger'. Maar toch. Waarvan heeft hij dan genoten? Vroeger? En van mij? Wat deed ik dan? Wat had ik aan? Of deed ik iets uit? Zong ik erbij? Of probeerde ik te dansen? Ik pijnigde mijn hersens. Was het in een groep? Of stond ik alleen op een toneel Terwijl ik mijn broodje at, keek ik tersluiks naar de oudere heer, die nu in druk gesprek was met het echtpaar. De herinnering aan het genot dat hij vroeger met mij of door mij had beleefd was kenne lijk weer weggezakt. om iets van een genotvolle her innering boven water te krijgen, leek zijn interesse in het genot van 'vroeger' te zijn verbleekt. Hij kwam mij wel vaag bekend voor. Maar uit welke doos van Pandora met herinneringen van vroeger moest ik hem opvissen? Het echtpaar nam afscheid van de oudere heer en stapte op. Ik stond ook op, om binnen af te re kenen. De oudere heer verrees even eens van zijn stoel en kwam op mij toe. Hij boog zich licht naar mij toe: ,,U heeft geen idee hoe ik vroeger van u heb genoten. Wer kelijk waar!'' tanden. De oudere heer beende weg. Weg uit mijn zicht, mij ach terlatend met de brandende vraag welk genot ik hem 'vroeger' heb verschaft. Het algoritme van deze gebeur tenis zorgde ervoor dat ik zeker drie nachten niet heb geslapen... Twee van de vijf Gele Hesjes die gisteravond bij premier Rutte op bezoek waren, weigerden hem voorafgaand aan het gesprek een hand te geven. Omdat ze 'geen res pect voor hem hebben', zo verklaar den ze. De delegatie van demon stranten sprak met Rutte over pro blemen in de Nederlandse samen leving. Ook vroegen ze hem om op te stappen als premier. Want volgens de Gele Hesjes is het kabinet onder leiding van Rutte de veroorzaker van veel problemen, zoals armoede, hoge belastingen en de vastgelopen woningmarkt. ,,Maar hij zei dat hij niet vertrekt'', aldus Ingeborg Wes- terhoff (55) na afloop. Of het gesprek wel zin heeft ge had, weet Westerhoff niet zo goed. ,,Ja, hij heeft naar ons geluisterd. Maar ik denk nog steeds dat zijn uitnodiging een verkiezingsstunt was, vanwege de Europese verkie zingen die eraan komen. Wel heeft hij beloofd dat er na de zomer een vervolggesprek komt.'' Elbert Westerbeek (51) uit Em- men is positiever. Hevig geëmotio neerd verlaat hij het Torentje. ,,Het vreet aan je'', zegt hij. ,,Het is heel moeilijk om afspraken met Rutte te maken. Ik moest heel erg aandrin gen. Wij willen concrete antwoor den en concrete afspraken. Wij wil len de mensen in Nederland weer hoop geven.'' De betogers hebben een manifest aan Rutte overhan digd. ,,Ik heb het idee dat Rutte se rieus naar ons heeft geluisterd'', zegt Westerbeek. ,,Of hij ons ook écht serieus neemt, weet ik niet ze ker. Of hij neemt ons serieus, of hij kan het heel goed spelen.'' Zelf liet Rutte na afloop van het gesprek weten dat het kabinet 'be grijpt dat er zorgen en onzekerheid leven bij de mensen'. ,,Daarom zijn en blijven we met iedereen in ge sprek, ook met mensen die het met ons oneens zijn.'' Hoewel de pre mier volgens de Gele Hesjes heeft beloofd 'punten van zorg uit te zoe ken' en 'dingen te verbeteren', gaan hun acties gewoon door. De de monstranten, waarvan er gisteren tientallen naar het Binnenhof wa ren gekomen, gaan de komende weken de straat op in Nijmegen, Den Haag en Rotterdam. De uitspraak betekent dat bena deelde werknemers bijPostNL moeten aankloppen als ze een na betaling eisen. De zaak draait om veelal Poolse werknemers die in drie sorteercentra werkzaam wa ren. Zij kregen minder betaald dan de cao van PostNL, omdat ze via een vorm van onderaanneming in dienst waren. Volgens FNV han delde het postbedrijf onrechtmatig omdat er feitelijk sprake was van uitzendwerk, waarbij ingehuurde werknemers hetzelfde moeten krij gen als vaste medewerkers. In de uitspraak schrijft de recht bank dat 'het pakketbedrijf bewust profiteerde van de onderbetaling van arbeidskrachten en de contrac- ting-constructie die het met In Per son had opgezet'. Ook weegt de rechtbank een filmpje van een pre sentatie mee. Daarin is te zien hoe een toenmalig leidinggevende van PostNL aanwezigen oproept 'je om de wet heen te organiseren' bij het uitbesteden van werk. Schadevergoeding FNV eiste ook een schadevergoe ding van 100.000 euro, maar die wees de rechter af omdat de vak bond dit bedrag al in een schikking had ontvangen van In Person en de schade onvoldoende had onder bouwd. Volgens FNV is de uit spraak dan ook vooral van belang voor werknemers van In Person die geen lid van de vakbond waren en in een aparte zaak nabetaling wil len eisen. Masja Zwart van FNV Naleving reageert positief op de uitkomst van de rechtszaak: ,,Het is PostNL dat de schijnconstructie heeft be dacht en opgezet, met als enige doel mensen goedkoper te maken. Daar heeft deze rechter dwars doorheen geprikt. Met deze baanbrekende uitspraak in de hand staan we een stuk sterker om ook 'gelijk loon voor gelijk werk' en een flinke na betaling te eisen voor onze leden die bij PostNL werken via Randstad en Young Capital.'' PostNL beraadt zich op eventuele vervolgstappen, maar wilde niet in houdelijk op de zaak ingaan. Het bedrijf kondigde eerder dit jaar aan te stoppen met de gewraakte vorm van inhuur van arbeidskrachten. woensdag 8 mei 2019 GO Alaoritme Tegenover mij zit een mevrouw, Terwijl ik mijn geheugen pijnigde Nu stond ik met de mond vol Twijfel of Rutte wel serieus luisterde De tientallen Gele Hesjes in Ne derland gaan door met hun de monstraties, ook na een ge sprek met premier Rutte. ,,Het is heel moeilijk om afspraken met hem te maken'', zegt Elbert Westerbeek (51) over het be zoek aan het Torentje. Peter Winterman Den Haag Kijk op de site bij /video Mark Rutte ontvangt de delegatie gele hesjes DEN HAAG PostNL is verant woordelijk voor achterstallig loon aan pakketsorteerders die via het uitzendbureau In Person werkzaam waren. Dat heeft de rechter bepaald in een zaak die was aangespannen door vak bond FNV. Een delegatie van de Gele Hesjes arriveert bij Rutte in het Toren tje, twee van hen weigerden hem een hand te geven. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17