effeweg.nl NIEUWS 13 ONDERWIJS ACHTERSTAND effeweg.nl oF bel 08810 30 800 |ANVR Vandaag presenteren ABN Amro-topman Kees van Dijkhuizen en Hans Spekman van het Jeugdeducatiefonds de resultaten van een onderzoek naar ongelijkheid in het basisonderwijs. ,,Ik had niet gedacht dat het er zó slecht voor stond.'' Het is niet de eerste plek waar je de 53-jarige oud-voorzitter van de Partij van de Arbeid ver wacht. Samen met de ceo van ABN Amro, Kees van Dijkhui zen, staat hij op de 21ste verdieping in het hoofdkantoor aan de zakelijke Amsterdamse Zuidas voor het raam. ,,Niet te dicht bij me komen staan hoor, dat is slecht voor je naam'', grapt de 63-jarige baas van de bank. ,,Jij hebt nog een goede naam, dat kun je van bankiers niet zeggen.'' Daar trekt Spekman zich niets van aan. ,,Oh, dat maakt mij niets uit. Dat zeiden ze ook altijd van mij als ik in de Tweede Kamer dichtbij Geert Wilders stond, die kende ik nog uit de Utrechtse gemeenteraad.'' Na zes jaar Kamerlidmaatschap en vijf jaar als partij voorzitter zei Spekman de politiek vaarwel. Sinds vorig jaar is hij directeur van het Jeugd educatiefonds, dat opkomt voor kinderen met achterstanden. Het duo presenteert van daag de conclusies van een onderzoek naar ongelijkheid in het basisonderwijs. Daar kunnen zij zelf over meepraten. Spek man is naar eigen zeggen opgegroeid in een 'heel arm, maar warm arbeidersgezin'. Een zus was aan de drugs en zijn vader overleed toen hij een jaar oud was. Op zijn twaalfde ging hij voor het eerst op vakantie. ,,Met zijn zevenen in een Volkswagen, ik snap niet hoe ze zo veel mensen erin kregen.'' Van Dijkhuizen is geboren op de Veluwe in 'een gereformeerd middenstandsgezin'. ,,Mijn beide ouders hebben bij de Rotter- damsche Bank gewerkt.'' De bank die later met de Amsterdamsche Bank zou fuseren tot de Amro-bank, voorloper van het huidige ABN Amro. Hans Spekman: ,,Ik ben zeer geschrokken. Dat de kansen zó ongelijk zijn verdeeld, is er ger dan ik dacht. Het moet echt anders. Ik heb voor het Jeugdeducatiefonds 103 scholen be zocht, maar had je mij dit een jaar geleden gevraagd, dan had ik niet gedacht dat het er zó slecht voor stond. De aantallen kinderen die sores aan hun kop hebben is zó groot: er zijn scholen waar 50 tot 70 procent bij Jeugd zorg loopt.'' Kees van Dijkhuizen: ,,Dat leert niet lekker. Wat je ziet is dat problemen samenkomen. Taal- en leerachterstanden, armoede. Van die cijfers ben ik echt geschrokken. Eén op de acht kinderen groeit op in armoede. Dat gaat Problemen bij scholieren om 400.000 kinderen. Ik had wel verwacht dat er een groot verschil zou zijn, maar toch schrik je van de cijfers. Maar waar het nu om gaat is: wat ga je eraan doen.'' ,,Onze foundation doneert jaarlijks 400.000 euro aan het Jeugdeducatiefonds voor kinde ren met een achterstand. Zo'n 10.000 van de 20.000 medewerkers van de bank zetten zich in voor kinderen in achterstandswijken. Zij gaan bijvoorbeeld voorlezen aan kinderen met een taalachterstand of geven les op de weekendschool. Daarmee bereiken we jaar lijks 15.000 kinderen.'' Hans Spekman: ,,Zeker drie dingen. In 2017 constateerde het ministerie al dat je met deze kinderen meer uren moet draaien. School kan daarbij een cruciale rol spelen, zoals de Kinderombudsman ook al aangaf. Basisscho len hebben meer slagkracht nodig om iets te doen aan de sores van kinderen. En we moe ten kinderen laten zien dat de wereld groter is dan zij denken.'' Kees van Dijkhuizen: ,,Een opmerking die een leerling hierover maakte, is bij mij blij ven hangen: 'Ik ken niemand die heeft door geleerd, dus dat ga ik ook maar niet doen.' Ie dereen verdient de kans om zijn talenten te ontwikkelen en moet handvatten krijgen om een goed bestaan voor zichzelf op te kunnen bouwen.'' Hans Spekman: ,,Wat mij het meest raakt, is eenzaamheid. Een meisje van 9 vertelde me binnen vijf minuten dat ze zich zo alleen voelde. De helft van de klas waarmee ze het schooljaar begon, zat er aan het eind niet meer in door echtscheidingen, asielkinderen of ouders die elders een net iets beter baantje konden krijgen. Wat wél mooi is, is de gretig heid in de ogen van de kinderen. Een meisje dat niet goed kon leren, ontdekte op een meeloopdag bij een banketbakkerij dat ze prachtige rozenblaadjes kon vouwen. Op het eind van de dag zei ze: 'Ik ben erachter geko men dat ik ook iets kan worden'.'' Bohemen en Praag Londen, Oxford en Cambridge Saas Grund, Wallis met Mont Blanc Express Hoogtepunten van Tirol, f Fieberbrunn - de luxe Hoogtepunten Q van Ierland Boek zonder aanbetaling woensdag 8 mei 2019 GO 'Dat kansen zo ongelijk zijn verdeeld, daar schrik ik van' Marcia Nieuwenhuis Amsterdam Zijn jullie geschrokken van de ongelijkheid in het onderwijs? School in achterstandswijk Taalachterstand 23%School in reguliere wijk Concentratieproblemen 57% Leerachterstand Ondersteuning in gezin 10% Gedragsproblemen 41% Gebroken gezin 45% M Hans Spekman (l) van het Jeugdeduca- tiefonds en Kees van Dijkhuizen, topman van ABN Amro. foto marco okhuizen Wat doet ABN Amro daaraan? Wat moet er veranderen? SUPERLUXE 4* RESORT Ontbjjten diner Vertrek: 17 mei, 7jun, 26jut, 9 aug, 6 sep Ontbijt en diner Vertrek: lOjun, 1,15jut, 23 sep Ontbjjt en diner Vertrek o.a.: 6,20 jut, 3,17,31 aug, 12 okt Ontbjjt en diner Vertrek o.a.: 18 mei, 8,22jun, 6,20juL, 3 aug Logies en ontbijt Vertrek: lOjun, 14,21 okt, 18,25 nov, 2 dec \*o SGR Alle Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en CalamiteitenFonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13