*1 EUWS 11 Zo werkt de kweekvijver van presidenten, topambtenaren en bobo's De École Nationale d'Administration is een wereld van ons kent ons, van macht en intellect. De kweekvijver van de elite van Frankrijk gaat sluiten, heeft president Macron onlangs beloofd als antwoord op de Gele Hesjescrisis. I IM" r' De elite van Frankrijk wordt voor een groot deel opgeleid op maar één school: de École Nationale d'Admi nistration. „We gaan samen op va kantie, onze kinderen kennen el kaar'', vertelde ex-president Fran cois Hollande ooit. Huidig presi dent Macron studeerde er zelf ook - maar vindt de tijd rijp voor een definitief adieu. Illustratief is een bijna veertig jaar oude, vergeelde, korrelige foto. Maar het is en blijft een legenda risch en veelzeggend beeld. De foto staat symbool voor dé elite van Frankrijk. Mannen met stropdassen en sobere pakken, en dames in nette jurken tot over de knie kijken allemaal lachend in de camera. Het zijn studenten. De foto werd genomen in 1980, toen ze samen af studeerden aan de École Nationale d'Administration (ENA). Links in het midden is de toen nog slanke Francois Hollande te zien, met zijn wapperende haardos. Naast hem staat een stralende vrouw met wie hij vier kinderen kreeg: Ségolène Royal. Hij werd later president, zij werd minister. Op de klassenfoto staan nog vier anderen die het tot minister schopten, vier anderen die de top van het bedrijfsleven bereik ten en vier anderen die als topamb tenaar voor een premier werk ten. ,,We zien elkaar nog heel vaak'', vertelde Hollande ooit over zijn klasgenoten. ,,We brengen samen de feestdagen door.'' En ze helpen elkaar. Toen Francois Hollande in 2012 president wilde worden, legde zijn ENA-jaargenoot en studievriend Henri de Castries (van bank-verzekeraar Axa) met een 7.500 euro op tafel om zijn cam pagne te financieren. ,,We voelden ons een beetje broers en zussen'', zei Frédérique Bredin, die ook in die klas van 1980 zat en later minister werd. Allerbesten In Frankrijk heeft de ENA een re putatie als school van de elite. Het instituut werd in 1945 opgericht om bestuurders van het allerhoog ste niveau te kweken. Jaarlijks mel den zich meer dan 10.000 kandida ten aan. Gemiddeld worden er minder dan honderd toegelaten: al leen de allerbesten. Wie na afloop, na twee jaar, de school verlaat, is ze ker van een topbaan bij de Franse overheid. Het arbeidscontract volgt automatisch na het examen. Vier van de acht naoorlogse Franse presidenten studeerden aan de EnA. En acht Franse premiers deden hun opleiding aan het insti tuut. De huidige president, Emma nuel Macron, en zijn premier Edouard Philippe, horen ook bij de uitverkorenen. Iedereen mag zich in principe aanmelden voor het (veeleisende) toelatingsexamen. De totale studie kosten - 168.000 euro per student, 13 miljoen euro per jaar - worden betaald door de Franse overheid. Je leeft de hele tijd in een bevoorrechte wereld en krijgt na het examen een topbaan En tóch is het een eliteschool. Onderzoeker Luc Rouban bestu deerde de studenten die sinds 1950 naar de ENA gingen. ,,Het idee om de school open te stellen voor een breed publiek is compleet mislukt'', concludeert hij. Het tegendeel ge beurde zelfs. In de jaren 50 had 45 procent van de leerlingen minstens één ouder met een hoge opleiding. Tussen 2005 en 2014 was dat aantal gegroeid tot 70 procent. De elite reproduceert zichzelf. Diversiteit is nog steeds ver te zoe ken. Alleen het aantal vrouwelijke studenten steeg flink. De ENA lijdt onder een ons- kent-onscultuur. Rijke oud-ENA- studenten sturen hun kinderen vaak ook weer naar de school. Want als je het diploma op zak hebt, gaan overal deuren voor je open dankzij andere ENA-alumni. Macht ,,Frankrijk wordt geregeerd door een kaste. Enkele honderden ENA- afgestudeerden zitten op bijna alle topposten bij de Franse overheid, waardoor ze een enorme macht hebben'', concludeerde de liberale denktank Ifrap in een 'zwartboek' over de school. En die kaste, daar wil president Macron nu symbolisch het mes in zetten. De elitaire ENA moet ver dwijnen. Jongeren in Frankrijk moeten kansen krijgen op basis van wat ze kunnen en niet op basis van hun sociale achtergrond of hun fa milie, vindt Macron. De gedachte is ingegeven door de maandenlange protesten van de Gele Hesjes. Zij demonstreren voor méér koopkracht, maar beschuldi gen de politieke elite er ook van dat ze geen benul heeft van wat zich in het 'gewone' Frankrijk afspeelt. Dat verwijt is niet nieuw. ,,De helft van de studenten heeft vóór de ENA nog nooit gewerkt, loopt stages bij ministeries of ambassades en krijgt na het examen een presti gieuze baan. Je leeft de hele tijd in een bevoorrechte wereld'', aldus ex-ENA-leerling en jurist Olivier Saby, die in 2012 een kritisch boek schreef over zijn school. En als je in die wereld wilt slagen, moet je geen dwarsligger zijn. De ENA is een fabriek die ambtelijke eenheidsworsten creëert, wordt wel gezegd. Creativiteit en innova tie worden niet gewaardeerd. Makke schapen De ENA deed zelf in 2016 onder zoek naar haar studenten en om schreef ze als makke schapen: ze waren 'conformistisch, saai, niet scherp en ontdaan van elke vorm van originaliteit'. De school afschaffen is een sym boolmaatregel, zeggen critici. Het zou slimmer zijn het curriculum aan te passen en de school te mo derniseren. ,,Politici vergissen zich als ze denken dat ze de Gele Hesjes geruststellen door de elite de kop af te hakken en de ENA af te schaf fen'', schreef Adeline Baldacchino, ex-ENA en werkzaam bij de Alge mene Rekenkamer. ,,Als de ENA verdwijnt zonder dat er iets beters voor in de plaats komt, dan is die hele maatregel alleen maar bedoeld als politieke marketing.'' woensdag 8 mei 2019 GO - De uitverkoren klas van het 'Voltaire-jaar' 1980. Met rood omcirkeld de jonge Ségolène Royal, haar latere partner en ex- president Fran cois Hollande, ex- cultuurminister Renaud Donne- dieu de Vabres, oud-ambassa deur Jean-Pierre Jouyet en ex-pre mier Dominique de Villepin. FOTO REX FEATURES Adieu en vaarwel voor elite? Frank Renout Parijs -Olivier Saby, ex-ENA-student n/rfrfé m p n iï nis De Ecole Nationale d'Administration, in de Oost-Franse stad Straatsburg. fotos reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11