9 Dode hoorde bij rivalen van Taghi van ons economische systeem. ,,We moeten onze samenlevingen omvor men tot duurzame economieën", aldus hoogleraar Visseren-Hamakers. ,,Dat betekent minder consumptie, andere vormen van landbouw, duurzame vis serij." Die boodschap klinkt als een echo van het IPCC, het klimaatpanel van de VN. Dat verwierf afgelopen jaren grote invloed door wetenschappelijke inzichten te bundelen in rapporten die vervolgens door zo veel mogelijk rege ringen werden erkend. Het 'natuurpa- nel' IPBES hoopt dat zijn rapport de we reld op een vergelijkbare manier wakker schudt. Nu er wetenschappelijke con sensus is over hoe beroerd het gaat met de natuur, is de politiek aan zet. Het Wereld Natuur Fonds en andere milieu organisaties hebben hun hoop gevestigd op een internationaal biodiversiteitsak- koord, vergelijkbaar met het Klimaatak koord van Parijs. Dat zou volgend jaar gesloten moeten worden op de VN-top over nieuwe biodiversiteitsdoelen in China. 6. Een Biodiversiteits- akkoord? Het Klimaat akkoord bezorgt landen al zo veel hoofdbrekens... Die twee kunnen grotendeels hand in hand gaan, zegt hoogleraar Visseren Hamakers. ,,Om de grote milieuproble men - klimaatverandering, het verlies van biodiversiteit en vervuiling - op te lossen, zijn grotendeels dezelfde veran deringen nodig. We kunnen die proble men oplossen als duurzaamheid niet de uitzondering wordt, maar de norm." Zo kunnen we CO2 opslaan door nieuwe bossen aan te planten en op een slimme manier met bodems en veengebieden om te gaan, zegt Marcel Kok. ,,En meer groen in steden is niet alleen prettig voor dieren, maar bergt ook water bij hevige regenval en werkt afkoelend in hete zomers." De wetenschappers die meewerkten aan het IPBES-rapport, hebben goede hoop dat het niet in een la belandt. Zoals in feite is gebeurd met de vorige VN-biodiversiteitsdoelen. Van de twintig doelen uit 2010 zullen er vol gend jaar, als ze aflopen, volgens het IP BES waarschijnlijk maar vier zijn be reikt. Visseren-Hamakers: ,,Het mooie is dat de 132 lidstaten - waaronder ook lan den als de VS, China en Brazilië - onze wetenschappelijke conclusies al heb ben omarmd. Dat betekent dat er nu echt een momentum is voor verandering. Hoe schokkend het rapport ook is, dat is hoopgevend.'' Bij een schietpartij in Para maribo zijn maandag twee doden gevallen, onder wie de 49-jarige Dennis G. uit Utrecht. Hij zat in het verle den al enkele forse gevange nisstraffen uit, onder meer voor een gewelddadige over val in Nieuwegein. Daarbij beroofde hij twee personen onder dreiging van een vuur wapen van een bedrag van ruim 70.000 euro. Volgens bronnen ging het om een overval op een rivaliserende drugsbende. Ook werd hij verdacht van een ripdeal (drugsdiefstal), waarbij hij twee slachtoffers met een vuurwapen bedreigde en ver volgens met tape aan elkaar vastbond. Daarna ging hij er met enkele duizenden euro's vandoor. De afgelopen jaren sloot Den nis G. zich aan bij de organi satie van Mustapha F., een drugscrimineel die miljoenen verdiende in de handel met cocaïne. Mustapha F. is de ri vaal van Ridouan Taghi, die momenteel geldt als de meestgezochte crimineel van Nederland. Over en weer zijn in de oorlog tussen de bendes diverse slachtoffers gevallen. Problemen in Turkije oplossen met democratische onderhandelingen TNO: zwarte doos in elke zelfrijdende auto Elke zelfrijdende auto zou een zwarte doos moeten krijgen. Dat adviseert onderzoeksbu reau TNO. Bij ongelukken kan een zwarte doos duidelijk maken wat de omstandighe den waren, welke informatie de auto kreeg en welke keuzes de computers aan boord ver volgens hebben gemaakt. Zulke gegevens kunnen hel pen 'om ongevallen in de toe komst te voorkomen'. TNO heeft het advies uitgebracht aan de Europese Commissie. 'Libris' naar Van Essen Rob van Essen heeft met zijn roman De goede zoon de Libris Li teratuur Prijs 2019 gewonnen, een bedrag van 50.000 euro voor de beste oor spronkelijk Neder landstalige roman van het afgelopen jaar. Juryvoorzitter Jet Bussemaker heeft dat gister avond bekendge maakt. De jury las ruim tweehonderd boeken. Bijna jaar cel voor Assange 737 landt met stukke motor 1 SURINAME PKK-leider Öcalan roept op tot verzoening. De gevangen leider sprak voor het eerst in acht jaar met zijn advocaten. DELFT Geen strepen, maar stippen. In de Berlijnse wijk Kreuzberg zijn de oversteekplaatsen geschilderd in een compleet nieuw patroon. De opvallende stippen zijn bedoeld om de veiligheid te vergroten. Het idee is dat automobilisten voor zichtiger aan komen rijden. foto epa AMSTERDAM LONDEN WikiLeaks-oprich- ter Julian Assange is in Groot-Brittan- nië veroordeeld tot 50 weken gevan genisstraf. Hij be ging een strafbaar feit toen hij jaren geleden onder dook in de ambas sade van Equador. SCHIPHOL Een Boeing 737 van KLM is met een kapotte motor op Schiphol ge land. Mogelijk is er een vogel in de motor terechtge komen, waardoor de motor vastloopt en er een grote steekvlam ont staat. ,,We zijn het aan het uitzoeken. De passagiers zijn niet in gevaar ge weest en er was geen paniek. Het vliegtuig kwam uit Portugal. STIPPENPAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9