Wetenschap slaat alarm: 8 NIEUWS BIODIVERSITEIT BEDREIGDE AARDE Van de naar schatting acht miljoen plant- en diersoorten op aarde, worden er ongeveer een miljoen met uitsterven bedreigd. Dat kan in veel gevallen al binnen enkele tientallen jaren gebeuren, concluderen internationale experts in een gezaghebbend VN-rapport. 1. Hoezo, een gezaghebbend rapport? Het gisteren gepubliceerde rapport van VN-natuurorganisatie IPBES wordt be schouwd als hét nieuwe wetenschappe lijke naslagwerk voor de staat van de na tuur. 150 wetenschappers uit vijftig lan den hebben drie jaar gewerkt aan het 1800 pagina's tellende document. Daar voor analyseerden zij 15.000 bronnen. ,,Voor het eerst is systematisch uitge zocht hoe het in de hele wereld met heel veel verschillende soorten gaat. Zoog dieren, amfibieën, vogels, insecten, planten: alle categorieën", legt Rob Al kemade uit. Hij is hoogleraar Mondiale Biodiversiteit en een van de vier Neder landse wetenschappers die meewerkten aan het rapport. „Voorheen ging het vaak om schattingen, nu om waarne mingen." Het rapport is meer dan een encyclo pedisch boekwerk: de 132 lidstaten van het Intergouvernementeel Platform voor Biodiversiteit en Ecosysteemdien sten (IPBES), waaronder Nederland, hebben het goedgekeurd. ,,Dat betekent dat zij de conclusies omarmen", zegt hoogleraar Environmental governance en politics Ingrid Visseren-Hamakers, die ook meewerkte aan het rapport. 2. Een miljoen soorten bedreigd, dat klinkt behoorlijk beangstigend? Ja, de natuur gaat achteruit in een tempo dat we nooit eerder in de mense lijke geschiedenis hebben gezien. En die teloorgang gaat almaar sneller. IPBES- voorzitter Robert Watson noemt deze ontwikkeling 'onheilspellend'. Hij wijst erop dat wij mensen op tal van cruciale gebieden afhankelijk zijn van de natuur die we nu in rap tempo om zeep helpen: voor drinkwater, energie en schone lucht. Voor medicijnen, voor voedsel. ,,We zijn de funderingen van onze eco nomieën, van ons bestaan, van onze kwaliteit van leven aan het afbreken." Als veel soorten verdwijnen, heeft dat ingrijpende gevolgen voor natuurlijke ecosystemen. „Vergelijk ze met een Jenga-toren, zegt Alkemade. ,,Als je één blokje weghaalt, blijft de toren nog wel staan. Zo overleven we ook het uitster ven van één soort wel. Maar als je een heleboel blokjes weghaalt, stort de toren in elkaar.'' 3. Wat zijn de oorzaken? Dat zijn wij, mensen. Mensen ruïneren de biodiversiteit volgens het rapport hoofdzakelijk op vijf manieren. Ten eer ste door bossen, graslanden en andere natuur om te zetten in akkers, steden en wegen, waardoor dieren en planten thuisloos raken. Ongeveer driekwart van het landoppervlakte, twee derde van de oceanen en 85 procent van de moerasgebieden zijn door menselijk toedoen al sterk veranderd. Overbevis- sing is oorzaak nummer twee: een derde van alle visbestanden staat onder druk door onze consumptiedrift. Ten derde: water- en landvervuiling. Jaar lijks worden 300 tot 400 miljoen ton zware metalen, oplosmiddelen en gif tige stoffen in de natuur gedumpt. De plasticvervuiling is sinds 1980 vertien voudigd. Klimaatverandering, als gevolg van de fossiele brandstoffen die wij verstoken, maakt de leefomgeving van sommige soorten te heet, te nat of te droog om te overleven. Bijna de helft van de land- zoogdieren en een kwart van de vogels heeft daar volgens het rapport al last van. Tenslotte bedreigen invasieve exo- ten steeds meer planten en dieren die van nature in gebieden leven. Zo maakt één invasieve bacterie momenteel het leven van bijna vierhonderd amfibieën- soorten zuur, aldus het IPBES. 4. Heeft natuur bescherming dan geen effect gehad? Ja en nee. De conclusie dat het onrust barend slecht gaat met de natuur, klonk ook al in de jaren 60 van de vorige eeuw. Het boek Silent Spring van Rachel Car son, de Club van Rome, het toen net op gerichte Wereld Natuur Fonds: ze ver kondigden grofweg dezelfde boodschap als het IPBES nu dik vijftig jaar later doet. En er is sindsdien ook echt wel wat gebeurd op het gebied van natuur bescherming, zegt onderzoeker Marcel Kok van het Planbureau voor de Leef- omgeving (PBL), die ook meewerkte aan het rapport. „Zonder de klassieke bescherming van gebieden was de na tuur nog veel verder achteruit gegaan. Maar zelfs in beschermde gebieden gaat de natuur achteruit door alles wat bui ten die gebieden gebeurt. Zo zijn de in sectenpopulaties in Duitse natuurge bieden in minder dan dertig jaar tijd met 76 procent afgenomen door het ge bruik van stikstof, fosfaat en pesticiden in de landbouw eromheen.'' 5. Valt het tij nog te keren? Ja, stelt voorzitter Robert Wat son van het IPBES. ,,Het is nog niet te laat, maar alleen als we nü actie gaan on dernemen. Op elk ni veau, van lokaal tot we reldwijd." Wat er moet gebeuren? De actie die volgens het IPBES noodza kelijk is, omvat niet minder dan een totale omwenteling dinsdag 7 mei 2019 GO Miljoen soorten met uitsterven bedreigd Annemieke van Dongen Rotterdam Het dierenleven in de oceanen lijdt onder de plasticsoep. foto shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8