Het gaat goed met de 'dierlijke jochies' II Minister Hoekstra in kritische speech: geen hervormingen, dan geen EU-geld 5 Verwaarloosde peuters krijgen nu juiste zorg Agent Tom Verweij hoort in de re gio Zaanstreek bij het socialmedia- team: af en toe persoonlijke beleve nissen op Facebook zetten hoort daarbij. Een kijkje in zijn politie werk. Maar het verhaal dat hij zater dag postte, klonk bijna te schrij nend om waar te zijn: twee ver waarloosde kinderen in een flat er gens in de Zaanstreek. In onder broek en luier, zwetend en versuft waggelend door een bloedhete wo ning, zonder eten of drinken en achter een deur die met een riem is afgesloten. Eenmaal bevrijd valt er lange tijd niet met de peuters te communice ren. Ze rennen verwilderd rond, vertonen dierlijk gedrag. 'Later blijkt dat ze een eigen taal hebben verzonnen, zo vaak zijn ze met z'n tweeën geweest', schrijft Verweij. Hij beschrijft hoe hij de moeder wat aan wil doen, mocht ze ver schijnen. 'Maar de moeder is nooit gekomen.' Ook schrijft Verweij dat de kinderen vermoedelijk maan denlang niet buiten zijn geweest. Verweijs verhaal roept bizarre beelden op: alsof er twee wolven- kinderen uit de jungle zijn gevon den. Het verhaal leidde zondag - vanaf het moment dat nieuwssites het oppikten - tot tal van vragen op sociale media. Vooral: hoe is het nu met deze arme ventjes? Ook in dat opzicht liet Verweij in zijn verhaal vragen open: 'Hopelijk', schrijft hij, 'is de juiste hulp niet te laat geko men en weten de jongens deze slechte start een plaats te geven'. Waar de politie zich aanvankelijk verschool achter privacy, kwam er gistermiddag toch enige toelich ting. Ja, het verhaal is echt gebeurd De luier hing van viezigheid al op zijn knietjes en de zaak ligt nu bij justitie. En 'naar omstandigheden' gaat het goed met de twee jongetjes. De broertjes en ook hun moeder krij gen inmiddels de zorg die nodig is. Met de moeder die niet kwam op dagen in de column van Verweij, was niet lang na de bevrijding van de jochies tóch contact. 'Maanden alleen' kunnen de jochies niet ge weest zijn, dat zouden ze nooit overleefd hebben. Maar dat er sprake was van een hulpbehoe vende situatie, is duidelijk. Over de vraag of alle waarnemingen van agent Tom Verweij over 'dierlijk ge drag' en 'een eigen taal ontwikke- len', precies kloppen, zegt de politie helemaal niets. Privacy. De politie wil niet bevestigen dat het gaat om een soortgelijk klin kend incident met twee jongetjes, vorig jaar in een flat in Purmerend (regio Zaanstreek). Flatbewoners daar vertellen hetzelfde verhaal als agent Verweij. Buren hadden ge holpen de luier van het jongste jon getje te verschonen. ,,Die hing van viezigheid al op zijn knietjes'', aldus een van die buurvrouwen. Ook zij hadden de politie gewaarschuwd nadat ze de kinderen hoorden hui len. Volgens de buren was een vrouw hier met twee kleintjes bij haar moeder komen inwonen. Verweij beschrijft dat hij met een breekijzer de deur forceerde. De deur van de flatwoning in Purmerend vertoont inderdaad braaksporen. Er is nu niemand thuis. Op één detail wijkt het verhaal van de buren af van Verweij: hij schrijft in zijn column dat hij op het knopje van de lift drukt. Maar in deze flat is geen lift. Het verhaal dat Verweij zaterdag publiceerde, is echter al van afgelopen zomer. Wel licht een geheugenfoutje. Meerdere buren vertellen het zelfde verhaal als in Verweijs co lumn: hoe dan ook zijn hier ook twee huilende, verwaarloosde peu ters weggehaald. En, hetzelfde inci dent of niet, ook deze buren beslui ten met goed nieuws: ja, ze hebben de peuters nog een enkele keer ge zien, in gezelschap van een andere vrouw dan de moeder. En ze zagen er een stuk beter uit. Die boodschap ontvouwt Hoek stra vandaag in Berlijn in zijn Humboldt-rede over Europa. De CDA-bewindsman bepleit daarin een 'terugkeer' naar een Europese Unie waarin het begrip wederke righeid centraal staat: Hoekstra zegt te streven 'naar een Unie van rechten en plichten, geven en ne men'. Volgens hem is zo'n benade ring 'cruciaal' om draagvlak voor het Europese project te houden onder de bevolking. Een van de voorstellen die hij doet is om voorwaarden te stellen Hoekstra aan banden moeten kun nen worden gelegd als landen zich niet aan afspraken houden. ,,Het is niet uitlegbaar dat er landen zijn die wel willen profiteren van de interne markt en wel van de Euro pese vrijheden gebruik willen ma ken, maar niet thuis geven op het gebied van de opvang van migran ten. Wat mij betreft is het afgelo pen met dit soort cherrypicking." Hoekstra pleit daarnaast voor een grotere geopolitieke rol voor Europa. Volgens hem is meer de- fensiesamenwerking nodig, omdat 'ons continent' momenteel niet in staat is zichzelf te verdedigen, 'zelfs niet met Amerikaanse steun'. De Humboldt-Rede zu Europa is de eerste grote speech van Hoek stra op het internationale toneel. Onder anderen Angela Merkel, Va- léry Giscard d'Estaing en Helmut Schmidt gingen Hoekstra voor. Vanuit Nederland viel de eer al leen te beurt aan partijgenoot en toenmalig NAVO-baas Jaap de Hoop Scheffer, die in 2005 de rede uitsprak. aan Europese noodsteun. Hoek stra: ,,Ik ben ervoor dat wie niet hervormt, Europees geld onver standig besteedt en gezamenlijke afspraken niet respecteert, geen aanspraak meer kan maken op fi nanciële steun.'' Ook het lidmaatschap van de Schengenzone, waarbinnen inge zetenen onbelemmerd door Eu ropa kunnen reizen, zou volgens dinsdag 7 mei 2019 De hoogzwangere Meghan, op 8 maart jongst leden. FOTO AP Het klonk zó bizar: dat verhaal van agent Tom Verweij die op Facebook beschreef hoe hij in een flat twee verwaarloosde jongens aantrof die 'dierlijk ge drag' vertoonden. Een dag later geeft de politie noodgedwongen enige tekst en uitleg: het gaat nu goed met ze. Victor Schildkamp Purmerend -flatbewoner Minister van Financiën Wopke Hoekstra wil dat Europese lan den die begrotingstekorten laten oplopen en hervormingen voor zich uitschuiven niet langer aanspraak maken op Europees geld. Landen die hun plichten op het gebied van migratie verza ken, zouden bovendien uit de Schengenzone gezet moeten kunnen worden. Laurens Kok Berlijn/Den Haag Minister van Financiën Wopke Hoekstra. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5