Hoek haalt nieuwe predikant uit België Wereldvredesvlam brandt al vijftien jaar in Cadzand 7 Twee dronken mannen mogen de bus niet in TERNEUZEN KAPITEIN ROOIBOSKANAAL 'Over de Schelde (over de Schelde) en de Noordzee (en de Noordzee)'. Maikel Harte zingt zijn grootste hit nogmaals, nu op zijn eigen kanaal. Het Kapitein Rooibos- kanaal werd gisterochtend officieel geopend. Het tweehonderd meter lange ka naaltje is een tij delijke oplossing om de scheepvaart zo min mogelijk te hinderen tijdens de bouw van de Nieuwe Sluis. Dankzij het kanaal is het mogelijk tot half 2021 de oude, later te slopen, Midden- sluis nog te gebruiken. Zaterdag ging het eerste schip al door het kanaal. De Lurona ervoer geen problemen de s-bocht te nemen. De officiële opening gebeurde vanaf de Denick II. Maikel Harte, geestelijk vader van de Zeeuwse ontdekkingsreiziger Kapitein Rooibos kon niet ontbreken. De naam Kapitein Rooibos verwijst naar een hit van de Ter- neuzense groep De Lamaketta's waarvan Maikel Harte de voor man is. Overmacht De naam werd in een wedstrijd door zowel Alexander Brouwer als Edward Oele gesuggereerd. Beiden waren daarom ook bij de officiële opening aan boord van de Denick II aanwezig. Hun idee won met overmacht. Zo'n zestig procent van de stemmen ging naar het Kapitein Rooiboskanaal. Andere voorstellen waren: Kort door de bocht, Sluipvaartje, Geultje van Terneuzen, Bypass- kanaal en het Kanaaltje van Wil lem. Het kortste kanaal van Neder land, maar volgens Harte wel het mooiste van Europa, misschien wel ver daarbuiten. ,,Nooit dur ven dromen. Tot tranen toe ge roerd", antwoordt hij lachend, wanneer hem gevraagd wordt of hiermee een jongensdroom in vervulling is gegaan. ,,Ik ben er nu tenminste vanaf dat mensen me vragen hoe het met mijn ka naal is of wanneer mijn kanaal af was. Dat vond ik altijd wel een rare vraag, zo vroeg op de morgen." Volgens Harte vond niet I iedereen Nooit durven dromen. Tot tranen toe geroerd - Maikel Harte Kapitein Rooiboskanaal een goede naam. ,,Ik hoorde iemand uit Hulst klagen dat Kapitein Rooibos geen goede naam zou zijn, omdat hij nooit bestaan heeft en dat het beter het Rey- naert de Vos-kanaal zou heten. Tja, alsof een pratende vos wel ooit bestaan heeft." Nieuwe Sluis Het kanaaltje is tijdelijk, de naam ook. Wanneer de bouw van de Nieuwe Sluis voltooid is, rest er niets meer van de realiteit geworden jongensdroom. Niet als het aan Maikel Harte ligt. ,,Misschien kan die nieuwe sluis de Kapitein Rooibossluis ge noemd worden? Dan noemen we een andere sluis naar dat andere bekende beeld van Terneuzen, de Vliegende Hollander. En vooruit, omdat de Belgen er flink aan meebetalen mag er ook een sluis naar een beroemde Belg ge noemd worden. De Urbanus- sluis, dat lijkt me wel een goede." HULST Twee mannen zijn zondag aangehouden in Hulst voor openbare dronkenschap en baldadigheid. Ze wilden op de bus stappen, maar ze wer den geweigerd door de bus chauffeur vanwege hun ge drag. Het gaat om een 21-jarige man uit Wallonië en een 23-ja- rige man die als vreemdeling staat ingeschreven in Sint Ni klaas. De politie zag een van hen op een afrasteringsdraad zitten van een weiland. Beiden had den geen identiteitsbewijs bij zich. Ze zijn aangehouden en kregen vier bekeuringen. CADZAN D Werkgroep We- reldvredesvlam Cadzand houdt donderdag de jaarlijkse vredes- wandeling. Die heeft een extra feestelijk tintje: de Wereldvre- desvlam brandt al vijftien jaar. De wandeling begint om 18.30 uur en voert vanaf de ha ven in Cadzand-Bad naar de kerk in Cadzand-Dorp, waar de vlam altijd brandt. Daar wordt een plechtigheid gehouden. In de Mariastraat is sinds kort ook een extra verwijzing naar de vredesvlam te zien. Aan de ge vel van bakkerij Leurgans hangt een bord met de tekst 'Er is geen weg naar vrede, vrede is de weg'. Dat komt voort uit een wedstrijd die de dorpsraad uit schreef voor 'het beste idee van Cadzand'. De werkgroep wil van Cadzand een vredesdorp maken, won de derde prijs en kreeg 200 euro om het eerste bord te verwezenlijken. Bij het jubileum wordt de in ternationale dag van de vrede dit jaar ook groot gevierd in de protestantse kerk van Cadzand, op 21 september. De werkgroep wil meer activiteiten houden en doet een oproep voor nieuwe leden. Die kunnen zich melden via elisabethvanven@ zeelandnet.nl. Per 1 september is Van der Maas werkzaam als classispredikant, een nieuwe functie binnen de Protes tantse Kerk in Nederland. Die clas sis omvat alle Zeeuwse en Zuid Hollandse afdelingen. Van der Maas was niet alleen predikant in Hoek, maar ook in de protestantse ge- meente van Driewegen-Ellewouts- dijk-Ovezande op Zuid-Beveland. Hij nam eind augustus afscheid van Zeeland. De plaatsvervanger van Van der Maas is over de grens gevonden. Saskia Ketelaar gaat in Hoek deel tijd - zestig procent van de tijd - aan de slag. In Zeeuws-Vlaanderen is ze geen onbekende, want ze trad eer der op als gastpredikant in Hoek en Terneuzen. Ketelaar is sinds 1993 predikant van de Verenigde Protestantse Kerk (VPK) in België. Ze combineerde die functie met lesgeven. Ze was twee keer dominee van Aalst en be kleedde dezelfde positie in Ge- raardsbergen en Lede. dinsdag 7 mei 2019 VL 'Mooiste kanaaltje Europa geopend' Guido van der Heijden Terneuzen 1 "to ,v Jl Rondvaartboot Denick II op het gis teren geopende Ka pitein Rooiboska- naal.. foto camile schel- STRAETE Kijk op de site bij /video Kapitein Rooiboskanaal officieel open De Protestantse gemeente Hoek heeft een nieuwe predi kant gevonden. Dominee Saskia Ketelaar uit het Belgische Lede, tussen Gent en Aalst, is de op volger van Arie van der Maas uit Wemeldinge. Bob Maes Hoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54