Stad en Lande geeft oorkondes voor behoud oude panden Steiger beschermt tegen de oesters COOP zet zaak tegen super Serooskerke door 6 Techniek heeft zich elders bewezen Tien plekken op Schouwen zijn geschikt voor warmtewinning uit oppervlaktewater. Die techniek zou de cv-ketel op termijn kunnen vervangen. Het meest kansrijk voor een toepas sing van warmtewinning uit op pervlaktewater zijn het stadscen trum van Zierikzee en de wijken Malta en Noorderpolder. Daar kun nen met deze techniek de stads gracht, havenkanaal, Ronde Weel en de ijsbaan worden gebruikt om energie uit te onttrekken. Dat blijkt uit een inventarisatie die het bedrijf IF Technology heeft uitgevoerd in opdracht van de ge meente Schouwen-Duiveland naar deze zogeheten aquathermie. Koeling Ook buiten Zierikzee is het volgens IF Technology mogelijk oppervlak tewater te gebruiken voor verwar ming en koeling van huizen en be drijven. De voorwaarde daarvoor is niet alleen dat er een plas in de buurt moet zijn die groot genoeg is, rendabel wordt het pas wanneer er minimaal zestig eenheden op kun nen worden aangesloten. Dat geldt eveneens voor (delen van) Brou wershaven, Bruinisse, Nieuwer- kerk, Renesse, Scharendijke, Ou- werkerk en (via een individuele in stallatie) de kassen in Sirjansland. Wethouder Ankie Smit (Energie transitie, GroenLinks) benadrukt dat het vooralsnog gaat om een eer ste verkenning van eventueel ge schikte locaties. ,,We waren be nieuwd of deze techniek op Schou wen-Duiveland ook mogelijk is. Nu dat is aangetoond, gaan we verder kijken waar het wellicht econo misch en maatschappelijk haalbaar is om de proef op de som te nemen met dit systeem. Dat heeft nog wel wat voeten in de aarde verwacht ik. De gemeente kan dit niet alleen. We hebben ook andere partners nodig die hier aan mee willen doen. De grond, de gebouwen, het water zijn allemaal niet van ons." Wijk Smit wijst op succesvolle initiatie ven in Katwijk en Friesland. IF Technology haalt zelf in het rapport de Bossche wijk Hinthamerpoort aan. Daar worden al sinds 2007 zo'n 450 appartementen verwarmd met een warmte- en koudeopslagsys- teem. De warmte van de nabijgele gen vijver (die in de zomer op warmt) wordt opgeslagen in de bo dem en in de winter gebruikt om de woningen te verwarmen. Het systeem werkt al bij opwarming van het water vanaf 15 graden Cel sius. Met behulp van een centrale warmtepomp wordt deze 'basis' in de winter vanuit de bodemopslag opgewaardeerd tot 70 graden. Dat water wordt vervolgens via een warmtenet naar de bebouwing ge pompt. De woningen moeten - om het behaaglijk te krijgen- wel in ze kere mate (minimaal label C) zijn geïsoleerd. Volgens IF Technology kan met aquathermie in Nederland in zo'n veertig procent van de warmtevraag voor de gebouwde omgeving worden voorzien. Marcel Modde Zierikzee Het gaat om het tbc-huisje aan de Heesterlustweg in Schuddebeurs, het voormalig stoomgemaal van Vi- ane, het oude opjaagstation van de waterleiding aan de Zandweg in Zierikzee en de boerderij/buiten plaats Weelzicht aan de Zuiddijk in Schuddebeurs. ,,Geen gemakkelijke klus", aldus de monumentencom missie van Stad en Lande over de opzet voor Weelzicht. De rijk gede coreerde i9de-eeuwse boeren schuur is in verval geraakt en wordt in stijl omgebouwd tot vier vakan tie-appartementen en een ruimte voor fysiotherapie. Het koetshuis wordt geschikt gemaakt als woning voor de eigenaar en zijn echtgenote. Zijn schoonouders nemen intrek in de hoofdwoning. Het varkenskot wordt in oude luister hersteld. Het aardappelkoelhuis uit 1985 gaat te gen de vlakte en maakt plaats voor een tuin zoals die vroeger was. Op wielen Voor de drie andere laureaten zit het grootste werk er al op. Bijzonder is het houten huisje voor tuberculose patiënten in Schuddebeurs. Tbc was voor de Tweede Wereldoorlog één van de meest voorkomende ziekten waar veel mensen aan stierven. De huisjes konden vroeger worden ge leend, gehuurd of gekocht bij de kruisvereniging of sanatorium. Ze stonden op een stalen onderstel met wielen, zodat ze met de zon mee konden worden gedraaid, en had den veel ramen en openslaande deuren die tegen elkaar konden worden opengezet. De enige reme die tegen tbc was frisse lucht, veel rust en goed eten. IN DE REGIO Opening nieuw winkeldeel Taxeermiddag van boeken Expositie bij Galerie BANK MIJN DORP, MIJN STAD De toekomst van de enige super markt van Serooskerke is ongewis. Rechters komen eraan te pas om te bepalen welke formule in het pand mag. De COOP zet de rechtszaken te gen de Serooskerkse supermarkt eigenaar André van der Hoofd door. Via een kort geding wil de keten bereiken dat hij per 1 juni zijn bedrijf stopt, zodat COOP dan in zijn pand aan de Herdershof een filiaal kan beginnen. De twee partijen slaagden er de afgelopen weken niet in het on derling eens te worden over de toekomst van de enige super markt van Serooskerke. Dat is nu een Emté en eigenaar Van der Hoofd wil verder gaan als een Plus. Want dat is volgens hem de beste formule voor Serooskerke en omgeving. Verlies Emté deed vorig jaar echter al haar zaken, inclusief de franchise, over aan COOP en Jumbo. De Seroos- kerkse ondernemer is, aldus COOP, daardoor contractueel ge dwongen met de keten in zee te gaan. De ondernemer wil dat ech ter niet, omdat hij voorziet dat hij dan te maken krijgt met een flink verlies. dinsdag 7 mei 2019 SD Energie uit vijver verwarmt huizen Marcel Modde Zierikzee Grachtwater kan als bron van warmte dienen in de winter. Deze techniek heet aquathermie. KAMPERLAND De Ja panse oester heeft het naar zijn zin in het Veerse Meer. Een tegenvaller voor zwemmers en waterspor ters, die 81 zich kun nen open halen aan de scherpe schelpen. In Kamperland komt hulp in de vorm van vier zwemsteigers. De steigers krijgen een plekje in de buurt van de Kamperlandse havenmon ding, aan de oever bij de Sint Felixweg. Een plek waar volgens wethouder Pim Schenkelaars van de gemeente Noord-Beveland veel dorpsbewoners re creëren. „Toeristen zitten vooral aan de kant van bungalowpark Ruiterplaat." De eigenaren van vier monu mentale panden op Schouwen- Duiveland zijn door heemkun dige vereniging Stad en Lande in het zonnetje gezet. Ze hebben een oorkonde ontvangen voor de wijze waarop ze de verbou wing van hun pand hebben uit gevoerd en een nieuwe bestem ming hebben gegeven. ZIERIKZEE De Dorcas Winkel (Zandweg 30) opent vrijdag het nieuwe deel van de winkel. De afgelo pen maanden is er hard gewerkt aan een nieuwe aan bouw. Naast kleding kunnen er nu ook boeken, speelgoed, huishoudelijke arti kelen en accessoi res gekocht wor den. De spullen die bij Dorcas Winkel aangeboden wor den zijn allemaal gedoneerd. Het is ook mogelijk zelf nog kleding of an dere artikelen te doneren. Meer in formatie op dor- cas.nl. De opening is van 13.00 tot 16.00 uur. RENESSE Molendijk Boeken heeft taxateur Arie Molendijk uitgeno digd om vrijdag boeken te taxeren. Iedereen die denkt zeldzame boeken te hebben, kan langs komen. De kosten voor een taxatie be dragen 5 euro voor 1 tot ongeveer 10 boeken. Taxatiekos ten van grotere par tijen bedragen tus sen de 25 en 50 euro. De taxatie vindt plaats bij het Fletcher Landgoed hotel (Stoofwekken 5) van 13.00 tot 16.00 uur. BURG Bij Galerie BANK is van donderdag tot en met zaterdag een nieuwe drie daagse expositie te zien. De expositie bestaat uit werken Zeeuwse kunste naars, en is op bo vengenoemde dagen open van 12.00 tot 17.00 uur. De galerie is te vin den aan de Bosse- laarstraat. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oefenavond Brassband Apollo, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 20.00 uur: Yoga door de Toer malijn; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 09.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Pelgrimskerk, 20.15 uur: Yoga; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 12.30 uur: Natuurrondvaart; GOES Grote Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Bibliotheek, 14.00-15.30 uur: Taalcafé KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: Koersbal en soos; NOORDGOUWE Dorpshuis, 09.30-11.30 uur: Badminton Senior en BC Noordgouwe; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ou deren; 19.00-23.00 uur: Dartvereni ging Smijt Maar Raak; RENESSE Blikmuseum, 10.00-12.00 uur: Expositie de Zoete Zonde; Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga Steffine; SCHARENDIJKE Dorpshuis de Putmeet, 13.00-16.00 uur: Tekenen en Schilderen; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.00 uur: Bewegen op mu ziek, 15.15 uur: Koersballen; SIRJANSLAND Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Schilderclub, 19.15 uur: Bewust en ontspan nen bewegen; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: God Only Knows. Emile Calon Serooskerke (W)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49