Ooievaarseieren in goede handen: 'Ik breng kuikens met de hand groot' NIEUWS 3 Mogelijke dader al twee keer eerder veroordeeld voor verkrachting Familie, vrienden en agenten zochten twee dagen wanhopig naar de vermiste Belgische studente Julie (23). Ze kwam zaterdagavond niet aan bij vriendinnen in Antwerpen. Gistermiddag bleek dat ze is vermoord. Thomas Huyghe, de vriend van Ju lie, staat maandagmorgen met lood in zijn schoenen bij het Sportpaleis in Antwerpen om nog maar weer een dag flyers te verspreiden. Op de foto is de fiets van zijn geliefde te zien zonder het witte, rieten mandje voorop. Dat is een dag eer der gevonden. Net als haar kleren, met bloedsporen. En haar reispas. Huyghe wil de hoop op een goede afloop niet opgeven, maar met deze onheilspellende signalen wordt het steeds moeilijker om erin te blijven geloven. Toch geeft Huyghe de zoektocht niet op. ,,Ik ga door tot ik haar vind'', zegt hij als hij flyers wil ophangen bij de plek waar al deze spullen zijn gevonden. Zaterdagavond krijgt Huyghe de schrik van zijn leven als een van de vriendinnen van Julie een bericht stuurt naar haar vader dat ze niet op hun afspraak is verschenen. Het is dan 21.00 uur. Tweeënhalf uur eer der is ze van huis weggegaan. De fa milie weet meteen dat er iets ge beurd moet zijn. Het tochtje van Verdachte is te zien op camerabeelden met fietsmandje Julie in zijn hand haar woonplaats Schilde naar Ant- werpen-Zuid duurt hooguit een half uur. En de kans dat de vrouw er zelf voor heeft gekozen om te ver dwijnen is uitgesloten. De hele nacht zoeken fami lie en vrienden naar hun Julie. Ook agenten speu ren mee. Zij hebben al snel interesse in 'een man met een rugzak' die is gefilmd op de route waar ook Julie heeft gefietst. De politie verspreidt zondagnacht zijn foto, maar heeft dan mogelijk ook al aanwijzingen dat hij meer met de zaak te maken zou kunnen hebben. Hij is op de camerabeelden van een basketbalvereniging te zien met het witte mandje van de fiets van Julie en loopt in de buurt van de verlaten weg waar haar telefoon het laatste signaal geeft. De man is volgens Belgische me dia bovendien een bekende van po litie en justitie. Het gaat om de 39-jarige S.B. Hij is al twee keer eerder voor ver krachting veroordeeld. In 2004 had hij een 58- jarige vrouw thuis aan gevallen en verkracht die zich over hem had ontfermd en boterham men voor hem had ge smeerd. In 2017 kreeg hij vier jaar cel voor de brutale verkrachting van zijn ex- vriendin. Daartegen is hij in hoger beroep gegaan. Ook kent de politie hem van diefstallen die hij pleegde om een drugsverslaving te kunnen bekostigen. De politie weet hem dankzij zijn mobiele telefoon te tra ceren en haalt hem maandagmid dag uit de trein bijLeuven. Hij wordt verdacht van moord. Sonar De vermiste Julie is dan nog steeds niet terecht en de zoektocht gaat onverminderd door. Agenten kij ken langs de kade van het Albertka- naal waar haar gsm voor het laatst een signaal heeft gegeven. Ze varen met een sonar op het water. Rond 16.30 uur wordt plotseling het scheepvaartverkeer stilgelegd. Niet lang daarna vernemen familie en vrienden het nieuws dat ze nooit hoopten te horen; het lichaam van Julie is gevonden. Gistermorgen heeft de Vogelwerk groep Losser vier eieren uit het nest gehaald dat afgelopen weekend 's nachts werd beschoten. Het over gebleven vrouwtje zou het broeden niet hebben overleefd. Instinctief zou ze op het nest blijven zitten tot dat haar partner haar zou komen af lossen. Het mannetje werd dodelijk getroffen door de nog onbekende schutters. De Ooievaarsopvang Herwijnen, waar de eieren heen zijn gebracht, begon in 1979 als 'ooievaarsbuiten- station'. Deze waren nodig om ooi evaars uit te zetten. Het voortbe- staan van deze dieren in Nederland werd toen bedreigd. Nu de popula tie voldoende op peil is, beperkt Herwijnen zich tot de opvang. Piet van Andel van de opvang zegt dat de eieren niet alleen onge schonden zijn, maar ook goed op temperatuur zijn aangekomen. Hij prijst de Vogelwerkgroep Losser, die de eieren afzonderlijk in isola tiemateriaal verpakte en ze samen ook nog eens in een geïsoleerde doos vervoerde. Hij is ervan over tuigd dat het lukt om de eieren te laten uitkomen. Daarna brengt hij de kuikens met de hand groot. Ge leidelijk aan krijgen ze meer ruimte en houdt hij meer afstand, zodat ze niet te zeer aan hem gewend raken. ,,Ze mogen niet tam worden.'' Vorig jaar hielp Van Andel vijf tien ooievaars de droogte en de hitte door. Ze vielen uit het nest omdat ze door voedselgebrek niet de kracht hadden om te vliegen. Toen ze aangesterkt waren, stegen ze op een gegeven moment alle vijftien op, cirkelden nog even rond en vlogen toen weg. Het was een kippenvelmoment, zegt Van Andel. De vogelliefhebber zegt nog nooit te hebben meegemaakt dat ooievaars van het nest worden ge schoten. ,,Het is ongehoord, ik be grijp er niets van. Die dieren kun nen niemand kwaad hebben ge daan. Als er problemen met ooi evaars zijn, bijvoorbeeld omdat ze je huis onderschijten, dan kunnen we dat helpen oplossen. Schieten is nergens voor nodig.'' Overigens heeft hij zelf een ooie vaarsnest op het dak. De poep noemt hij versiering. dinsdag 7 mei 2019 Vermiste Julie dood gevonden, verdachte man (39) opgepakt Raymond Boere Rotterdam/Antwerpen De politie zocht met sonar in het Albertkanaal, waar uiteindelijk haar li chaam werd gevonden. FOTO BELGA De eieren van het beschoten ooievaarskoppel in het Overijs selse De Lutte liggen veilig in de broedmachine van de ooievaars- opvang. Piet van Andel belooft de kuikens groot te brengen tot ze kunnen vliegen: ,,We willen geen tamme ooievaars." Frank Timmers De Lutte De eieren worden voor zichtig uit het ooievaarsnest gehaald. FOTO NEWS UNITED ®Kijk op de site bij /video Bekijk de reddingsactie voor de ooievaarseieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3