'Zorg ervoor dat jeugd blijft lezen' Jasper wint prijs na mega telefoonsessie 4 Ontwikkelgroep Nederlands presenteert vandaag haar aanbevelingen Veranderende samenleving ,,Je bent nu eenmaal niet uitgeleerd als je van school komt", zegt Nellianne van Schaik, docent Nederlands op het Calvijn College in Goes. Zij maakt deel uit van de Ontwikkelgroep Neder lands voor Curriculum.nu, die van daag (dinsdag) haar aanbevelingen presenteert. Het curriculum (leerplan) geeft aan wat leerlingen aan het eind van hun opleiding moeten kennen en kunnen. Het wordt tegen het licht gehouden, om te zien of het onderwijs nog aan sluit bij de hedendaagse samenleving. Overal heb je te maken met taal. Lezen geeft je een rijke woordenschat KEUZES Voor negen leergebieden zijn een jaar geleden 'ontwikkelteams' gevormd, die bestaan uit docenten en schoollei ders. Zij presenteren nu hun bevin dingen, waarop iedereen kan reageren. In oktober worden die aangeboden aan minister Arie Slob. Laaggeletterd Nederlands speelt een centrale rol, omdat het andere vakgebieden ook raakt. ,,Overal heb je te maken met taal", zegt Van Schaik. ,,Er zijn ont wikkelingen die zorgelijk zijn, zoals de toenemende laaggeletterdheid. Een deel van de vmbo-leerlingen komt zelfs laaggeletterd van school. Daar móet je in het onderwijs iets mee doen." Jongeren moeten in aanraking ko men met 'een heel rijk taalaanbod' - zoals Van Schaik het noemt - en daar niet alleen passief maar ook actief mee oriëntatie op de ba sisschool en de bèta vakken in het voortge zet onderwijs. ,,Wij vonden het juist ver nieuwend om niet meer vanuit die oude vakken te denken, maar overkoepelende thema's te zoeken", zegt De Goeij. Dat heeft geleid tot ingrij bezig zijn. Dus bijvoorbeeld niet slechts spellinglesjes, maar ook veel meer zelf spreken en schrijven. ,,Het aspect van creativiteit willen we veel sterker benadrukken." Woordenschat Ook boeken en literatuur verdienen meer aandacht. ,,We vinden het heel belangrijk dat leerlingen worden ge motiveerd lezers te worden en te blij ven, want dat heeft een groot effect op hun schoolsucces. Het geeft je een rijke woordenschat, je maakt kennis met andere culturen en je leert je ver plaatsen in de wereld van anderen." Taal en taalvaardigheid zouden meer verweven moeten zijn met an dere vakken, vindt de Ontwikkel groep. Ook is aandacht nodig voor de digitale wereld, zegt Van Schaik. ,,Waar vind je betrouwbare informa tie? Hoe herken je nepnieuws? Als je niet goed kunt lezen, heb je vaak ook problemen met het kritisch verwer ken van digitale informatie." De inzet van het spel is zo lang mo gelijk aan de lijn te blijven. De deel nemers moeten binnen tien secon den reageren als de presentator hen aanspreekt. Ook moeten ze quiz- vragen beantwoorden. Jasper was de enige nog overgebleven deelne mer. Hij wint een privé-optreden van Mumford Sons. Jasper groeide afgelopen dagen uit tot publiekslieveling. Via de hashtag #iksteunjasper werd hij via Twitter en Facebook massaal ge- Ik ben bijna constant wakker geweest. Ik sliep maar een paar uurpernacht steund. Jasper deed mee voor zijn vriendin Rosann en haar familie. Zij zijn al lang fan van Mumford Sons. De stiefvader was de grootste liefhebber, maar hij overleed helaas voordat hij de band live had kunnen zien. Jasper hoopt zijn schoonfami lie via deze actie alsnog een bijzon der concert te laten meemaken. De familie reageerde zichtbaar geëmo tioneerd toen hij werd uitgeroepen tot winnaar. Adrenaline Jasper zit maandagochtend, on danks het gebrek aan slaap, nog vol adrenaline. Bij vriendin Rosann thuis is een team van 3FM aanwe zig, de pers komt langs en de tele foon gaat herhaaldelijk. Jasper vindt het niet erg, hij klinkt vrolijk en fit. ,,Het laatste waar ik nu aan denk, is slaap. Ik voel me goed, het gaat su per. Ik kan het nog niet helemaal bevatten allemaal." Zwaar had hij het de afgelopen dagen wel. ,,Maar ik had een fantastisch team om me heen. Anders hou je het niet vol." Jasper verbleef de afgelopen dagen ook bij vriendin Rosann thuis, in Groede. Hij kreeg van alle kanten hulp, mensen hielden hem gezel schap. Ook 's nachts. ,,Ik ben zo goed als constant wakker geweest, ik heb zo'n tweeënhalf uur per nacht geslapen. Eén nacht was een topper, met drieënhalf uur slaap'', lacht hij. ,,Je gaat maar door en door." In het dagelijks leven studeert Jasper aan de Hogeschool Utrecht. ,,Maar vorige week had ik geen col leges, anders had ik dit niet kunnen doen. Ik was bij mijn vriendin in Groede toen ik meedeed, en kon me daarna niet meer verplaatsen." Deze week beginnen zijn colleges weer én volgt het concert dat Jasper gewonnen heeft. Dat vindt donder dag plaats. ,,In Amsterdam, op een geheime locatie." Jasper brak en passant nog een wereldrecord ook, dat van het lang ste telefoongesprek. Lange tele foongesprekken voeren, staat voor lopig in ieder geval niet meer op het programma. Lachend: ,,Zo lang hoef ik gelukkig nooit meer te bel len." dinsdag 7 mei 2019 GO Jongeren moeten vaardiger wor den met taal en meer plezier krij gen in lezen. Ook als ze eenmaal een diploma hebben, is het zaak dat zij zich blijven ontwikkelen. Rolf Bosboom Goes -Nellianne van Schaik Naast Nellianne van Schaik is een tweede Zeeuw betrokken bij Curriculum.nu. Marleen de Goeij, di recteur van basis school De Poeljeugd in 's-Heer Hendriks kinderen, zit in het Ontwikkelteam Mens Natuur. Dat gaat vooral over Wereld pende keuzes. ,,Dat is spannend, maar an ders houd je wat je hebt en doe je nog steeds hetzelfde als tien jaar geleden. We leven in een verande rende samenleving met veel invloeden. We willen nu meer ge neralisten hebben dan specialisten." Jasper Tieleman (19) uit Sint Kruis heeft vanochtend de Line check van 3FM gewonnen. Hij hing maar liefst 5 dagen, 18 uur en 17 minuten aan de telefoon bij de radiozender. Bas Bareman Sint Kruis -Jasper Tieleman (19) Kijk op de site bij /video Jasper 3FM-Challenge Jasper Tieleman met zijn team op het bed in de kamer na het winnen van de Linecheck van 3 FM. Van links naar rechts: Yrene, Daan, Evy en Rosann en Jasper in het midden. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36