Niet op het sportveld, maar in de molen Wens filmmakers gaat in vervulling Top 3 ZEELAND 3 Zeeuwse molens „Mooi bewaard ge bleven, met de ori ginele setting van vroonhuis en schu ren. Zo zag het er vroeger uit, met een varkensstal en kippe tjes." „Deze komt van oorsprong niet uit Zeeland. Het is een verplaatste polder molen met een bij zondere hals en wieken." „Het laatste molen wrak van Zeeland. Hij staat op een mooie locatie en moet nodig geres taureerd worden." Over twee weken is Jasper Corbijn (18) uit Middel burg vrijwel zeker de jongste molenaar van Zeeland. Dan doet hij examen in Gapinge. Het draaien van een molen is zijn hobby. ,,De één staat op zaterdag op het sportveld, ik in een mo- len", lacht hij. De passie voor mo lens heeft Jasper van zijn vader Henk. ,,Toen mijn vader in 2004 met de opleiding begon, ging ik altijd met hem mee", vertelt hij. In 2007 nam zijn vader molen De Lelie in Koudekerke over. ,,Sinds- dien ben ik hier niet meer weg te krijgen. Zodra ik kon, begon ik zelf met de opleiding." Dat is nu twee jaar geleden. Nog maar twee weken en dan mag hij op examen in Gapinge. Dat zal bestaan uit het laten draaien van de molen, terwijl er allemaal kennisvragen aan hem worden gesteld. De echte lessen kreeg hij van zijn vader. Hij kijkt dan ook met vertrouwen uit naar het examen. Veel zal er daarna voor hem niet veranderen. Alleen hoeft zijn vader er niet altijd meer bij te zijn als hij aan het werk is op molen De Lelie. Daar wordt nog echt meel gemalen. ,,Dat ze vroeger al zulke molens konden maken, vind ik echt bijzonder", zegt hij. ,,Er zit zo veel techniek en geschiedenis in zo'n molen. Deze is gebouwd in 1872. Die techniek nog mogen gebruiken en dat laten zien aan anderen, vind ik het mooiste dat er is." Molenaar worden is niet iets wat je vaak van een jongere hoort. ,,Mijn vrienden weten het van me en zijn het gewend. Als mensen die mij niet kennen het horen, kijken ze me wel even raar aan." Iedere zaterdag is Jasper Corbijn te vinden in de molen. Straks niet alleen in De Lelie. Wanneer hij geslaagd is, zal hij ook de molens van Middelburg laten draaien. Van Soest (48) heeft naam gemaakt als storyboard artist, die een film script uittekent in shots. Hij werkte mee aan grote producties zoals Brimstone, Michiel de Ruyter en Oor logswinter. Daarnaast is hij al tien jaar lang coach bij Filmstarz. ,,Ik heb altijd in dienst gestaan van andere regisseurs, om te helpen hun films te bedenken en te ontwikke len", zegt Van Soest. ,,Maar ik zou zo graag zelf eens willen, want ik zit vol ideeën. Dat ik nu ben geselecteerd, is daarom een droom die uitkomt." Hij neemt deel aan het gezamen lijke project van Stichting Filmalot, Omroep Zeeland, Film by the Sea, de Zeeland Film Commission, Bevrij dingsmuseum Zeeland en de Zeeuwse filmhuizen. Zij riepen aan komende filmmakers op een plan in te dienen voor een korte film rondom de Slag om de Schelde, dit jaar 75 jaar geleden. Dat leverde 45 inzendingen op uit het hele land. Vijf werden verkozen. Naast Van Soest en Hoekman zijn dat Branding van Niels Bourgonje uit Amsterdam, 't Water moge stijgen van Chris de Krijger en Sven Peetoom uit Rotterdam en Ze was 16 van Jus tin Heyl uit Hilversum. Begeleid door gerenommeerde filmmakers Dat ik nu ben geselecteerd, is een droom die uitkomt gaan zij aan de slag, met ieder een budget van 10.000 euro. De resulta ten gaan in het voorjaar van 2020 in première. Van Soest maakt, geassisteerd door Perry Mulder, De kleine pianist. Het idee deed hij op door een scène in de documentaire Battle of Scheldt, waarin kinderen op de dijk naar het afweergeschut kijken. De film draait om het autistische jongetje Boy. ,,Hij hoort een melodie in het schouwspel dat hij ziet en wil een pianostuk schrijven. Om de compositie afte maken, keert hij tel kens terug naar de dijk. Ik wil het heel intens, bijna poëtisch filmen. Celia Swart gaat het pianostuk schrijven. Daar ben ik heel trots op." Matthias Hoekman (33) won in 2011 Filmstarz met The Peeker. Sinds dien richtte hij zich vooral op com mercieel werk. ,,Maar mijn hart ligt bij fictie en documentaire. Het afge lopen jaar heb ik daarom tegen me zelf gezegd: ddt ga ik doen. Toen kwam deze wedstrijd voorbij, dus dat is een perfecte timing." Zijn film heet Grit. ,,Die gaat over rouw. Daarvoor mix ik vijf, zes waar gebeurde verhalen tot die van een gezin waarvan de moeder de enige Mijn hart ligt bij fictie en documentaire is die de oorlog overleeft. Ze wordt wakker onder het puin. Terwijl ze vecht tegen het stijgende water, wordt ze geconfronteerd met het verlies van haar dierbaren. Het wordt een claustrofobische, surrea listische film waarin ik de waanzin van oorlog wil laten zien." dinsdag 7 mei 2019 generatie raakt op leeftijd Eigenlijk vindt hijhet niet te doen. Drie mooie molens noe men is 74 molens overslaan. Maar vooruit, dit is de top 3 van Michel Dellebeke: 1. De molen van Ga- pinge 2. De molen van Ovezande 3. De molen van Bier vliet Jasper Corbijn, hier met zijn vader Henk bij de molen van Koudekerke, is straks de jongste molenaar van Zeeland, foto dirk jan gjeltema Koen Florusse Koudekerke Vijf mensen zijn geselecteerd om een korte film te maken over de Slag om de Schelde. Onder hen zijn twee Zeeuwen: Raimond van Soest uit Goes en Matthias Hoek man uit Middelburg. Voor beiden gaat hiermee een langgekoes terde wens in vervulling. Rolf Bosboom Middelburg - Raimond van Soest - Matthias Hoekman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35