£3 e? Koester oude boerenerven Levenslang voor moord op ex-vrouw A58 komend weekend dicht voor onderhoud Blosjes 2 MOLENDAGEN MOLENAARS GEZOCHT De Nationale Molendagen, die komend weekeinde plaatsvinden, zijn essentieel voor het behoud van de Zeeuwse molens. Want nieuwe molenaars zijn hard nodig. Commentaar Het zijn de parels van het platteland: de boerenerven die alle grote veranderingen hebben overleefd. Na de oor log, na de watersnood en na de schaalvergroting zijn ze nog steeds mooi. Het is erfgoed waar Zeeland heel zuinig op moet zijn. We hebben hier nog een paar honderd van die bij zondere plekken. Dat is een schim van vroeger, nauwelijks ge noeg om het verleden te laten leven. Die erven moeten in top conditie blijven of top worden. Dus is het mooi dat de provincie en het Europees Landbouwfonds over de brug komen. Ruim honderdduizend euro is niet bijzonder veel, maar dit geld kan op een beperkt aantal boerderijen wel het verschil maken tus sen verarming of verfraaiing. De subsidie zal worden gebruikt voor landschapselementen bij oude Zeeuwse boerderijen. Een voorwaarde is dat wilde dieren profiteren van de verbeteringen. Dat is een beetje vreemd, want het boerenerf werd daar nooit op afgestemd. Als biodi versiteit het doel is, dan is buiten de boerderij wellicht meer te winnen. Maar dat vogels en insecten ook gediend zijn met een authentiek boerenerf is wel een prettige bijwerking. Het Zeeuwse land verandert al jaren door oprukkende bedrij venterreinen, woonwijken, vakantieparken, windmolens en zon neweiden. Al die grijze bouwsels maken Zeeland minder her kenbaar. De vele nieuwe karakterloze boerenschuren helpen ook niet. Tegenover dit geweld steekt het beetje extra zorg voor oude boerenerven pijnlijk schril af. Tegenover alle karakterloze nieuwbouw steekt het beetje zorg voor de boerenerven schril af Dat meldt de Belgische krant Het Laatste Nieuws (HLN). De kleuter juf werd 13 december 2009 dood aangetroffen in de garage van haar woning aan de Brugstraat in Maasmechelen. Volgens de jury staat het vast dat B. de dodelijke schoten afvuurde. ,,De vijf scho ten in haar bovenlichaam en het hoofd tonen aan dat hij de bedoe ling had Josée te doden. Zijn mo tief was wrok." Openbaar aanklager Patrick Boyen had de jury uitdrukkelijk ge- ALMANAK Winkelen met drie jonge kinde ren is niet altijd eenvoudig. Ter wijl zijn vrouw naar tierelantijn tjes speurde, ging de Terneuze- naar drie keer de winkel in en uit. Een vergeten knuffel, een poepbroek... hij was er druk mee. Dat viel ook een verkoopster op. Zij richtte zich tot een collega. vraagd B. schuldig te verklaren aan de moord op Josée Widdershoven. ,,Het is de perfecte moord ge weest," pleitte Jo Muylle, de advo caat van de jongste dochter van het slachtoffer. ,,Josée had geen schijn van kans. Klinisch perfect uitge voerd, geen dna-sporen. Daarna nam hij de hulzen op, ruimde hij de crime scene op en vluchtte hij naar het buitenland. Alleen, hij pakte zijn lederen handschoenen vast met kruitspoorresten op zijn han den. Daardoor weten we zeker dat hij de dader is van deze feiten." Angst Bij de twee dochters van het slacht offer en B. overheerst nog steeds de angst dat hun vader opduikt en zijn levensmotto uitvoert: 'wie mij ka pot maakt, maak ik kapot'. De voortvluchtige Goesenaar staat op de 'Most Wanted' lijst van Belgische criminelen, aldus HLN. ,,Die lange man met die kinde ren... Ik moest steeds naar hem kijken. Hij is nu net de winkel weer uit." De vrouw van de Ter- neuzenaar ving het gesprekje op en kon het niet laten haar blosjes op de wangen te bezorgen: ,,Je hebt geluk hoor, want hij komt zo nóg een keer terug!'' Duo verdacht van inbraak in loods Handtekeningen voor ziekenhuis VLISSINGEN Buskaartje krijgt streepjescode De Zeeuwse molens staan er mooi bij. Zeker na de reeks restauraties die ruim een decennium geleden plaatsvond. Maar schijn bedriegt, waarschuwt Michel Dellebeke. Hij is molenaar in Biggekerke, secreta ris van vereniging De Zeeuwse Mo len en voorzitter van het Gilde van Vrijwillige Molenaars. ,,Bijna overal is wel klein onderhoud nodig. Schilderwerk, of aanpassingen om lekkages te voorkomen." De meeste molens zijn in het be zit van particulieren of van stich tingen. Het Rijk vergoedt de helft van hun onkosten, maar de rest moeten ze zelf ophoesten. Veel mo lens draaien te weinig om daarvoor voldoende inkomsten te genereren. Bovendien dreigt een tekort aan mole naars. Dat zou het probleem nog kunnen verergeren. Zeeland telt 77 molens. De komende vijf tot tien jaar zijn 30 nieuwe molenaars nodig, schat Delle- beke. ,,De huidige generatie raakt op leeftijd. Er is wel aan was, maar die is nog niet toereikend." Op dit moment wordt een tiental nieuwe mole naars klaargestoomd. „Omdat we de opleiding aantrekkelijker hebben ge maakt, krijgen we de laatste jaren meer cursisten. In principe gaan we het dus wel halen", verwacht Delle- beke. „Maar het is altijd de vraag of jonge mo- lenaars hun hobby volhouden. Als ze verkering krijgen, of hun werk slokt ze op Zelf raakte hij tijdens een Natio nale Molendag besmet met het mo lenvirus, zoals hij het noemt. Hij had het geluk beroepsmolenaar te kunnen worden. Maar ook de hob bymolenaars zijn essentieel voor het behoud van een molen, bena drukt hij. Niet alleen moeten mo lens draaien, iemand met kennis Een molen is absoluut niet saai en molenaars zijn enorm stoer van zaken merkt ook sneller achter stallig onderhoud op. „De promotie van de molen draagt dus ook bij aan het behoud van de mo len." 1 Overigens is het doel van de Nationale Mo lendag breder dan alleen het werven van nieuwe molenaars en gidsen. Del lebeke: „Het is gewoon prachtig een molen te be zoeken. Geen molen is gelijk en geen dag op de molen is hetzelfde. Een molen is ab soluut niet saai en molenaars zijn enorm stoer. Wie nooit een molen heeft bezocht, weet niet wat hij mist." Op molens.nl is te vinden welke Zeeuwse molens aankomend weekend open zijn voor pu ss- bliek. Tussen knooppunt De Poel (Goes) en Yerseke (afrit 33) is de weg in de richting van Bergen op Zoom afge sloten van vrijdagavond 20.00 uur tot zondagochtend 09.00 uur. Het verkeer wordt omgeleid via de N57 en de N59. Regionaal bestem- mingsverkeer wordt omgeleid via de N665 en de N289. Omleiding Tussen Yerseke (afrit 33) en Kapelle (toerit 34) in de richting van Mid delburg is de weg van zaterdag avond 20.00 uur tot zondagmiddag 12.00 uur afgesloten. Het verkeer wordt lokaal omgeleid over de N289. Bij grote drukte wordt het verkeer vanaf het knooppunt Mar- kiezaat geadviseerd om via de A4/N59 te rijden. De planning van Rijkswaterstaat is onder voorbehoud. Bij ongunstige weersomstandigheden kunnen de werkzaamheden worden uitge steld. dinsdag 7 mei 2019 De 71-jarige Lei B. uit Goes is vandaag bij verstek door de ge rechtsjury in het Belgische Ton geren schuldig verklaard aan de moord op zijn ex-vrouw Josée Widdershoven. Hij krijgt levens lang. Miriam van den Broek Goes Tip? redactie@pzc.nl KATS Twee mannen, van 51 en 31 jaar oud uit Kamper land en Colijnsplaat, zijn gisteravond rond half tien aangehouden in Kats op verdenking van inbraak. De eigenaar van een be drijf aan de Veerhaven in Kats meldde bij de politie dat twee mannen onbe voegd op zijn bedrijfster rein liepen en mogelijk aan het inbreken waren in een loods. Na een tijdje zoeken zagen agenten de twee mannen lopen op de Noordlangeweg. Bij hen werden inbrekers werktuigen aangetroffen. De verdachten zijn aan gehouden en naar een politiecellencomplex ge bracht. BERGEN OP ZOOM De actiegroep 'Red Bra- vis Bergen' overhandigt donderdag het resultaat van de handtekeningen actie aan het bestuur van ziekenhuis Bravis. Dat heeft ervoor geko zen het nieuwe zieken huis in Roosendaal te bouwen. De teller staat inmiddels op bijna 3500 handteke ningen. Bergenaar Niels Minnaard is de actie groep op Facebook ge- star. Hij heeft een club van ongeveer tien men sen om zich heen die actie willen voeren voor een volwaardig zieken huis in de Markiezenstad. Wie vanaf deze week in Zeeland een los kaartje koopt in de bus van Connexxion, ontvangt een kaart met streepjes code waarmee je in de bus kan in- en uitchec- ken. Alle Zeeuwse bus sen zijn uitgerust met een nieuwe barcode scanner. Volgens Con nexxion wordt het over stappen met een los kaartje op deze manier makkelijker. De scanner controleert of het kaartje geldig is. De volgende ontwikke ling die Connexxion wil doorvoeren, is de onli- neverkoop van tickets met een streepjescode. 'De huidige Ernst Jan Rozendaal Biggekerke - Michel Dellebeke, molenaar In verband met onderhouds werkzaamheden aan de A58 rond de Vlaketunnel is de snel weg komend weekeinde op ver schillende tijdstippen afgeslo ten. Weggebruikers moeten re kening houden met extra reis tijd. Miriam van den Broek Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34