c* Jasper wint met vijf dagen Eigenaren toperven krijgen subsidie voor aanleg boomgaard of drinkpoel KNVB waarschuwde clubs voor miljonair Azimi Rouwen om een moeder die je niet hebt gekend Net als in de film Van slapen is de afgelopen week nauwelijks iets gekomen, maar Jasper Tieleman uit Sint Kruis heeft toch maar mooi de Line Check van 3FM gewonnen. Daarvoor hing hij maar liefst ruim vijf dagen en achttien uren aan de telefoon. Zijn vriendin Rosann (rechtsonder) en vrienden Yrene, Daan en Evy (van links naar rechts achteraan) steunden Jasper al die tijd. De prijs is een privéconcert van Mumford Sons. Susan van der Beek schreef het boek Hartmama Aaldert van der Wal is trots op zijn Dodge Charger, een replica van 'General Lee' uit The Dukes of Hazzard Voor het verbeteren van agrarisch erfgoed is voor de komende drie jaar geld beschikbaar gesteld door de provincie en het Europees Land bouwfonds voor plattelandsont wikkeling. Het omvat vier deelpro jecten. Eén daarvan is herstel van landschapselementen op en rond cultuur-historisch waardevolle boerenerven. Daarnaast kunnen ook kleine bouwsels zoals een bak- keet of een regenbak worden opge knapt. Hiervoor ligt 110.000 euro op de plank. De Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) coördineert het project. Excursie De provincie heeft drie jaar gele den de cultuurhistorisch meest waardevolle boerderijen in Zee land in kaart gebracht. Daaruit kwam een lijst met 199 zogeheten toperven voort. Alleen eigenaren van zo'n toperf kunnen aanspraak maken op het subsidieprogramma. Ze zijn allemaal aangeschreven. Ook kregen belangstellenden een excursie op De Witte Hoeve in Ovezande, vooral om te laten zien dat landschapselementen als Zeeuwse hagen, hoogstamfruitbo- men en drinkpoelen zorgen voor meer biodiversiteit in de polder. De insectenstand loopt immers sterk terug en ook een flink aantal vogel soorten staat onder druk. Met name weide- en akkervogels zoals de patrijs hebben het zwaar. Bakkeet Projectmanager Rudie Geus van SLZ onderstreept dat het project de natuur echt moet ondersteunen. ,,Daar worden ingediende plannen op getoetst." Die plannen variëren van aanplant van hoogstamfruitbo- men, hagen en knotwilgen tot de aanleg van een drinkpoel. ,,Het moet specifiek gaan om herstel of aanleg, niet om onderhoud", zegt Geus. Per erf is daarvoor 4000 euro sub sidie beschikbaar. Van de 199 eige naren van toperven hebben er zich De subsidieregeling voor toperven draait om herstel of aanleg, niet om onderhoud twintig hiervoor aangemeld, pre cies het aantal erven dat SLZ wil verbeteren. Binnen het deelproject kunnen ook vier kleine gebouwen zoals een bakkeet of bouwkundige elementen zoals een regenbak wor den hersteld. Per erf is daarvoor 7500 euro uitgetrokken. Hiervoor hebben zich ruim twintig eigena ren ingeschreven. Geus: ,,Het gaat duidelijk om herstel, bijvoorbeeld reparatie van een dak. Veel meer kun je voor zo'n bedrag ook niet doen." SLZ gaat de aanvragen de komende weken beoordelen. Ook staan nog twee excursies voor in dieners op stapel. Data worden nog bekendgemaakt. Met het project slaan Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de subsidiegevers een paar vliegen in één klap. De natuur vaart er wel bij, het agrarisch erfgoed staat er straks weer fraaier bij, waardoor het Zeeuwse platteland nog aantrekke lijker wordt voor toeristen. 1% I dinsdag 7 mei 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl bellen ZEELAND4 ZEELAND5 ZEELAND 8 Geld voor een mooi boerenerf Twintig eigenaren van fraaie Zeeuwse boerenerven kunnen met subsidie landschapsele menten zoals een hoogstam- boomgaard of drinkpoel laten herstellen of aanleggen. Voor waarde is dat vogels, insecten en andere dieren ervan profite ren. Frank Balkenende Middelburg -Rudi Geus, SLZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33