27 Lieke Martens wordt geleefd en heeft amper tijd om stil te staan bij haar succes Met de finale van de Champions League en het WK voor de deur zijn alle ogen gericht op Lieke Martens (26). Deze krant zocht de speelster van FC Barcelona op. ,,Er zijn altijd mensen die vrouwenvoetbal niks vinden.'' Bercelona Op haar eerste vrije dag in drie weken tijd ploft Lieke Martens neer in een stapel kussens van een strandtent aan de Passeig Maritim de la Barceloneta. De schalen sushi worden opgediend. Even bijkomen, zou je zeggen, maar na het interview vliegt ze als de wie deweerga naar Nederland om einde lijk weer eens bij familie, vrienden en haar vriend te zijn. Druk, drukker, drukst: een blauwdruk van de wen ding die Martens' leven nam na het gewonnen EK in 2017. ,,Vorig jaar was een bizar jaar voor me'', mompelt ze, terwijl ze met stokjes behendig aan haar klus begint. ,,Ik weet bij god niet meer wat ik allemaal heb gedaan. Soms vind ik het jammer dat ik er niet meer bij stil heb gestaan.'' Wie had in hemelsnaam durven denken dat dit het lot van Lieke Mar tens zou zijn, dat meisje dat in het Limburgse Nieuw-Bergen tot in den treure in haar Ajax-trainingspak met de bal bezig was. Dat filmpjes van Ronaldinho bekeek en daarna die zelfde bewegingen ging oefenen, zo vaak tot het lukte - of dat het er op z'n minst op léék. Het meisje dat weke lijks opviel tussen de jongens, daar- door vroeg op de radar kwam van clubs en de voetbalbond, maar dat evenzogoed nauwelijks perspectief had op een leven zoals ze dat nu leidt. Een voorzichtige glimlach, dan: „Nou... Kijk, ik word maar tot be paalde hoogte herkend. Ik ben geen Lionel Messi die niet over straat kan. Ik kan wel gewoon mijn dingen doen. Dus in dat opzicht: ja, ik denk het wel." ,,Ik word wel geleefd. Voetbal is alles, mijn hele leven, maar ik moet ook tijd hebben voor familie en vrienden. Mensen denken soms dat je maar een beetje traint, je wedstrijdje speelt, maar het beïnvloedt je hele leven. Kijk, als je een kantoorbaan hebt Sommige banen neem je niet mee naar huis. Ik heb de afgelopen drie weken geen vrije dag gehad, snap je? Ik ben ontzettend trots en blij, maar ik heb niet zo veel vrijheid als men sen denken. Je hele leven is gepland.'' ,,Het gaat vaak over mij, maar het is wel een teamsport. Als ik een tennis ser in het enkelspel was, zou het an ders zijn. Ik ben er erg uitgesprongen na het EK, ook vanwege de individu- ele prijzen die ik heb gewonnen. Ik denk wel dat het vrouwenvoetbal in Nederland meer namen krijgt. Vraag mensen op straat naar de Leeuwin nen en ze komen nu ook met Vivi- anne, Shanice, Daniëlle en Jackie.'' De maanden mei en juni gaan voor Martens bepalen of het kalenderjaar 2019 ook maar enigszins in de buurt kan komen van het droomjaar 2017. Op 18 mei speelt ze de Champions League-finale tegen Olympique Lyon, krap tweeënhalve week later reist ze met Oranje af naar Frankrijk voor het WK. Daar kan een volgende stap worden gezet in de stormachtige ontwikkeling die het vrouwenvoet- hal doormaakt. ,,Zo zie ik dat niet. In mijn boek LIEKE (dat vandaag is uitgekomen, red.) wil ik meisjes die nu beginnen laten zien wat ze kunnen bereiken. Ik wist vroeger niet eens dat het Neder lands elftal voor vrouwen bestond. Ik begon aan een reis waarvan ik niet wist waar die zou eindigen. Ik vind het leuk die ontwikkeling te hebben meegemaakt en ik weet dat ik daar een belangrijke rol in heb gespeeld.'' ,,Pfoe. Ik weet het niet. Er zijn altijd mensen die vrouwenvoetbal niks vinden en dat is prima, dat is een me ning. Ik denk dat het nooit gelijk waardig zal worden aan de mannen. Dat hoeft ook niet, want ik vind dat daar absurde bedragen worden be taald. Maar ik hoop wél dat het een keer afgelopen is met speelsters in de eredivisie die naast het voetbal nog moeten werken om de huur te kun nen betalen. Je moet je volledig kun nen focussen op voetbal.'' ,,Dat doen ze hartstikke goed hoor, hier. Ze zorgen ervoor dat we gezien worden.'' Een grote grijns op het gelaat van Martens. ,,En dat Messi er wat groter hangt dan ik is logisch, toch? Het is echt niet zo dat ik zeg: waarom ben ik daar kleiner? Ik vind het al hartstikke leuk dat ik daar hang.'' Straks, als het WK in zicht komt, trekt Martens zich even terug om daarna fris aan het toernooi te kun nen beginnen. Niet door op vakantie te gaan, maar om net even wat langer dan een schamel dagje in Nederland te zijn. ,,Ik zal wel minder op sociale media te vinden zijn, om mezelf te bescher men. Ik hoef niet alles te lezen, niet alles te weten wat mensen van me vinden. Ik heb ermee te dealen dat er meer meningen zijn. En mensen die een dag voor de wedstrijd om tickets vragen, tsja, die snappen het gewoon niet. Daar ga ik niet eens op reage ren.'' Een bedenkelijke blik. ,,Ach, we wil den meer populariteit, toch? Dan hoort dat er ook bij.'' dinsdag 7 mei 2019 Tim Reedijk Is het eigenlijk leuk om jou te zijn? Is het soms niet allemaal wat veel? Zou je willen dat het minder vaak over jou ging? Titel: LIEKE Auteur: Vincent de Vries Uitgever: Kosmos Aantal pagina's: 240 Prijs: 21,99 ISBN: 9789021569154 Als je ziet hoe het vrouwenvoetbal er nu op staat ten opzichte van toen je net kwam kijken, had je niet liever tien jaar later geboren willen wor den? Dat je meer in een geoliede machine terechtkomt? In hoeverre geloof jij dat het vrou wenvoetbal ooit op dezelfde lijn kan komen met de mannentak? In elk geval is het vrouwenvoetbal al zo groot dat ik je op het vliegveld aan de fanshop van FC Barcelona zag hangen. Hoe sluit jij je af?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27