25 Lessen getrokken uit eerdere mislukte poging op Monza Bertens door in twee sets Italiaans getinte ploeg Mollema Dit najaar wil Eliud Kipchoge de grenzen op de marathon verleggen. Twee jaar na de eerste poging ooit om onder de 2 uur te lopen, is er nu een nieuw project: de Ineos 1.59 Challenge. Tulen pakt brons op GP van Cali UITSLAGEN De lancering van het nieuwe sub 2- uur-project werd leven ingeblazen met een bombastisch filmpje. Met Eliud Kipchoge in de hoofdrol en andere ico nen uit de sport die eerder een magi sche grens braken. Zwart-wit-beelden van Roger Bannister, die in 1954 als eer ste loper een mijl onder de 4 minuten liep. Flitsen van Usain Bolt, Jesse Owens, Paula Radcliffe, Serena Willi ams. En vooruit, Neil Armstrong, de eerste mens op de maan. Kipchoge is ervaringsdeskundige grenzen verleggen. De 34-jarige Keni- aan is tien marathons ongeslagen, olympisch kampioen én wereldrecord houder in 2.01.39. Hij viel in 2017 op het autocircuit op Monza de magische 2 uur aan. Voor hem had nog nooit ie mand zich aan die snelheid (zo'n 21,1 kilometer per uur) gewaagd op de klas sieke afstand van 42,195 kilometer. ,,Ik ben ergens gekomen waar nog nooit iemand is geweest", zei Kipchoge na zijn race in 2.00.25. Dit najaar wil hij minstens 26 seconden sneller en door die barrière heen. Opnieuw zal de ma rathon niet aan de regels van de inter nationale atletiekfederatie IAAF vol doen en dus niet de boeken in gaan als officieel wereldrecord. ,,Maar dat maakt Eliud niet uit", weet zijn Nederlandse begeleider Valentijn Trouw. ,,Hij wil aantonen dat het kan, die marathon lo pen onder de 2 uur." Regels Kipchoge weet zich dus opnieuw ge steund door zo'n twintig tempoma kers. Zij zullen soms langs het circuit herstellen om daarna opnieuw Kip- choge bij te staan. In tegenstelling tot wat veel mensen denken door de aan loop in 2017 waar continu werd gewe zen op alle wetenschappelijke en revo lutionaire vernieuwingen, waren de hoeveelheid hazen plus het in- en uit stappen de enige twee zaken die tegen de regels indruisten. Kipchoge sprak afgelopen december al zijn grote wens uit richting zijn Ne derlandse management en begon het zoeken naar een organisator en een be drijf met financiële slagkracht. Uitein delijk meldde Ineos zich. Het chemie concern van de Britse miljardair Jim Ratcliffe, in de wielersport recent be gonnen als hoofdsponsor van de wie lerploeg van Tourwinnaars Chris Froome en Geraint Thomas. Als locatie is een voorkeur voor Londen uitgespro ken. Overeenkomsten met het Brea king 2-project van Nike twee jaar gele- Eliud wil aantonen dat het kan. De marathon lopen onder de twee uur den zijn er zat, maar verschillen ook. Misschien wel het belangrijkste ver schil: de marathon onder de 2 uur lijkt bij een dusdanig strak geregisseerde marathon niet meer onhaalbaar. Kip- choge heeft de aanval al eens eerder gedaan, kwam akelig dichtbij, lijkt sindsdien alleen nog maar sterker ge worden én het hele begeleidingsteam trok zijn lessen uit de poging op Monza. Weer Destijds stond op het 2,4 kilometer lange parkoers slechts over een lengte van 600 meter publiek. Dat ervoer Kipchoge als mentaal zwaar en zal an ders zijn, op de wedstrijddag tussen eind september en eind oktober. De exacte datum wordt mede bepaald door de weersomstandigheden in die periode. Geldschieter Ineos heeft de organisatie van de Londen Marathon ingeschakeld om te zorgen voor de vei ligheid, het hekwerk en het parkoers. Gemikt wordt op een vlakke ronde in de Britse hoofdstad van idealiter zo'n 3 kilometer, waar veel publiek langs de kant kan staan. En waar Nike twee jaar geleden bezig was met een exclusieve documentaire en de uitzending achter een betaalmuur gooide, zal de race nu voor alle geïnteresseerden zichtbaar zijn. Doel is om een zo breed mogelijk publiek aan te trekken en dat vervol gens ook uit te leggen wat het zou be tekenen om een marathon onder de 2 uur te lopen. Via sociale media hebben tempo makers zich al aangeboden. Zij willen erbij zijn als Kipchoge ergens komt waar nog nooit iemand geweest is. dinsdag 7 mei 2019 GO TENNIS Kiki Bertens staat in de derde ronde van het ten nistoernooi van Madrid. De Nederlandse rekende giste ren in twee sets af met de Letse Jelena Ostapenko. Het werd 6-4, 6-3. In de eerste ronde won Bertens zaterdag van de Tsjechische Katerina Siniakova. De eerste set tegen Ostapenko verliep vrij moeizaam voor Bertens, maar de nummer zeven van de we reld won nog soepel. WIELRENNEN Bauke Mollema (foto) heeft in de Giro, die za terdag start, vooral steun van thuisrijders. Zijn ploeg Trek- Segafredo wees vier Italianen aan om hem te ondersteunen: Gianluca Brambilla, Giulio Cic- cone, Nicola Conci en Matteo Moschetti. De kopman krijgt verder hulp van de Australiër Will Clarke, de Oostenrijker Michael Gogl en de Spanjaard Markel Irizar. SCHERMEN Degenschermer Tristan Tulen heeft een bron zen medaille behaald bij de Grand Prix in Cali in Colom bia. De Nederlander won vier partijen, waarna hij in de halve eindstrijd zijn meerdere moest erkennen in de latere winnaar Kazuyasu Minobe uit Japan. Tulen zette met zijn derde plek een grote stap op weg naar deelname aan de Spelen. Golf Charlotte (VS). Mannen: 1. Homa (VS) 269 slagen, 2. Dahmen (VS) 272, 3. Rose (Eng) 273, 4. Dufner (VS), Fowler (VS), Garcia (Spa) en Casey (Eng) 275. Tennis Madrid. Mannen, eerste ronde: Tiafoe Tiafoe (VS) - Basilasjvili (Geo/14) 6-7, 6 3, 6-4, Chatsjanov (Rus/11) - Munar (Spa) 6-4, 6-7, 6-3, Djere (Ser) - Lajovic (Ser) 6-4, 6-4, Opelka (vS) - Carreno B. (Spa) 7-6, 6-4, Kohlschreiber (Dui) - Koekoesjkin (Kaz) 6-2, 7-6. Vrouwen, tweede ronde: Bertens (Ned/7) - Ostapenko (Let) 6-4 6-3, Ste phens (VS/8) - Azarenka (WRu) 6-4 2-6 6-2, Sevastova (Let/12) - Buzarnescu (Roe) 6-3 6-4. Voetbal Europees kampioenscap onder 17 jaar in Engeland. Mannen, Engeland-Ne- derland: 2-5. Doelpunten Nederland werde gemaakt door Brian Brobbey (3), Sontje Hansen en Naci Ünüvar (beiden één treffer). Nedetland door naar kwart finale. Missie Kipchoge: 1.59 op marathon Pim Bijl Nijmegen -Valentijn Trouw (begeleider Kipchoge) „De- - Keniaan Eliud Kipchoge met de aam én de richttijd bij zijn nieuwe re cordpoging op de marathon. foto ineos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25