brandt kaarsje voor wonder tegen Barcelona Jol: 'Spel Ajax spreekt enorm aan in Engeland' 23 Kuip weer net iets anders: ook 4-4 2, maar met de buitenste midden velders Damil Dankerlui en Diego Palacios als een soort extra backs, en Poll Llonch als de aangewezen voor-de-voeten-loper van Frenkie de Jong. ,,Maar Ajax was te goed vandaag'', constateerde Koster na afloop droog. Buijs knikt: ,,Ook te gen ons had Ajax vroeg kunnen scoren, dan kan het zomaar zijn dat je tactiek niets waard blijkt. Het probleem is dat wat je ook be denkt, ze kunnen zó goed voetbal len, dat je altijd wel ergens op het veld een probleem hebt.'' Zuchtend José Mourinho fileerde recent nog de tactiek van Juventus en Real Madrid tegen Ajax, hoofdschud dend en zuchtend in zijn rol als te- levisieanalist. De oud-trainer van United legde Ajax in de Europa League-finale van 2017 lam met een haast ontnuchterend simpele tactiek: dwing Ajax tot de lange bal door het middenveld vast te zetten. En zoek in balbezit zelf zo snel mo gelijk de snelste weg naar voren, om zo de pressing van Ajax te ont lopen. ,,Maar een belangrijk onder deel van Mourinho's tactiek was om Davinson Sanchez vrij te laten in de opbouw'', aldus Kenneth Pe rez, analist van Fox Sports. ,,Dat is nu geen optie, want Daley Blind en Matthijs de Ligt kunnen allebei su per goed opbouwen en dan hebben ze ook Frenkie de Jong nog. Boven dien kun je Tadic ook nog eens prima aanspelen met een lange, 'vallende bal'. Je kunt wel denken dat je het vastzet, maar ze voetbal- len er moeiteloos tussendoor.'' Dat je Ajax op zijn minst moet dwingen om fysiek het gevecht aan te gaan, is wel helder. Maar de weg ernaartoe ontdekte Totten ham Hotspur vorige week pas nS de zo pijnlijke openingsfase. Pas toen gooide Pochettino zijn sys teem om: Spurs ging 4-4-2 spelen met een ruit op het middenveld. Met drie centrale verdedigers (een soort 3-4-3 ofwel 5-3-2) was het compleet zoek gespeeld door Ajax. ,,Het was onbegrijpelijk hoe Tot tenham begon'', aldus Perez. ,,Vooral omdat ze met die drie ver dedigers tegen alleen Tadic bleven staan. Kansloos. Met de beweeg lijkheid en het positiespel van Ajax word je dan weggespeeld.'' ,,Spurs zal zijn lessen trekken uit die wedstrijd'', aldus Buijs. ,,Na rust werd het wél een fysiek ge vecht. Maar ook dan weet je: in de omschakeling neem je veel risico, met alle ruimtes die er dan ont staan. Ziyech, De Jong, Blind, De Ligt, Van de Beek, Tadic: ze kun nen feilloos een wedstrijd lezen. Als je denkt dat je het vast hebt staan, speelt Blind doodkalm een mannetje vrij''. Maar betekent dat dat Ajax on verslaanbaar is, ook voor een Pre mier League-team als Spurs? ,,Nee,'' denkt Perez. ,,,Ajax is heel goed, maar niet altijd, niet onder alle omstandigheden. Als Totten ham het fysieke gevecht zoekt en dat zullen ze zeker doen, kun je al tijd een goal tegen krijgen. En dan is het maar de vraag hoe Ajax met die druk omgaat. Spurs heeft niets meer te verliezen, Ajax wel.'' Dennis Jansen Den Haag Beide clubs zijn nog zichtbaar in het huis van Martin Jol. De ene (Tottenham Hotspur) wat meer dan de andere (Ajax). Van de Am sterdamse club hangt in een kamer met trofeeën, een elftalfoto. Britse relikwieën zijn overal: boven een vaan, een schilderij in de keuken en in het toilet foto's en persoonlijke brieven van premiers Tony Blair en Gordon Brown, Spurs-fans. ,,In Ne derland ligt mijn hart bij RKC en bij de club waar ik ben opgegroeid, ADO Den Haag. In Engeland is dat Spurs. Maar als ik die Donny (van de Beek, red) zie spelen, zit ik weer in de trainerskamer op de Toe komst. Mijn eerste seizoen bij Ajax was geweldig. We moesten sane ren, maar hadden het binnen een maand op de rails", zegt Jol, die als trainer zowel Tottenham Hotspur (2004 -2007) als Ajax (2009-2010) onder zijn hoede had. ,,Het voetbal dat Ajax speelt, spreekt in Engeland enorm aan. De nederlaag van vorige week is hard aangekomen bij Spurs. Je zag het aan Eriksen, Vertonghen, Alder- weireld, ze konden hun ogen niet geloven. Het gekke was: ook bij Ajax liepen geen uitblinkers. Ik zei het tegen mijn Engelse vrienden: wat denk je wat er gebeurt als ze écht goed gaan voetballen, die Ta- dic, die Frenkie de Jong en Ziyech vooral. Dan staat je nog wat te wachten'. Over De Jong is Jol lovend. ,,Dat lopen met die bal, bijna niet af te stoppen. Loopt zo weg bij tegenstanders. Cruijff had ook dat lopen en die versnelling. Die speelde mensen voorbij alsof ze er niet stonden. Dat heeft De Jong ook. Ik denk dat Frenkie de Jong tot de top vijf van Nederlandse voet ballers in de historie gaat behoren." ironie voorspelde de man dat Liver pool zich vandaag ten koste van Barcelona voor de finale gaat plaat sen. De volgende beller bekrachtigde het verhaal van zijn voorganger. Li onel Messi mocht in Camp Nou in zijn eentje de kansen van Liverpool op een plek in de eindstrijd ogen schijnlijk aan gruzelementen heb ben geschoten (3-0), in de return op Anfield zou de Argentijn alsnog op zijn knieën worden gedwongen. ,,Ik heb er geld op gezet", vertelde hij. ,,Dat zouden jullie ook moeten doen. Dan word je een rijk man." Co-presentator Mark Lawrenson doorzag de bravoure vliegensvlug. De voormalige back won met Liverpool in de jaren tachtig vrijwel alle grote prijzen. Als geen ander kent hij de harten van de fans. Kop pig vasthouden aan een sprankje hoop hoort net zo bij de aanhang van de Reds als het zingen van You'll Never Walk Alone. Lawrenson raadde iedereen aan, gelovig of niet, een kaarsje te branden in de kerk. Alleen een wonder kon Liverpool volgens hem helpen. Zijn advies raakte een gevoelige snaar. De areligieuze kerel was al van plan te gaan bidden, maar be loofde plechtig nu ook de mis te be zoeken. Het kon geen kwaad om met hulp van boven een mirakel af te dwingen. De achterban draait zijn hand niet om voor een derge lijke zijsprong. Alleen rekenden weinigen erop zich dit seizoen te hoeven wenden tot hogere mach ten. Liverpool beschikt volgens kenners over de sterkste ploeg in dertig jaar. In de Champions League noch de Premier League staat het talent van Virgil van Dijk en Sadio Mané ech ter garant voor succes. Het elftal van Jürgen Klopp heeft in de voorlaatste speelronde van de competitie 94 S Liverpool-fans leven met hoop, bijgeloof en religie toe naar beslissend duel met Barcelona punten verzameld. Dat zijn er drie meer dan het hoogste aantal dat Alex Ferguson behaalde in zijn kampioensjaren bij Manchester United. Desondanks komt Liver pool mogelijk te kort om voor het eerst sinds 1990 de landstitel veilig te stellen. Afbeelding Uitgerekend in een superseizoen concurreert Liverpool met Man chester City, één van de beste teams ooit in Engeland. Om deze reden pasten duizenden supporters vorige week hun Twitter-profiel- foto aan. Ze kozen massaal voor een afbeelding van Ashley Barnes, de hoekige aanvaller van Burnley. De poging hem tot grootste daden te inspireren tegen City faalde. Op Turf Moor schoot Sergio Agüero City terug aan kop van de ranglijst. Liverpool kan in de Premier League in elk geval voorlopig blijven dro men van een gelukkige speling van het lot. De titelstrijd wordt komend weekeinde op de slotdag beslist. In de Champions League ligt dat an ders. Zonder Mohamed Salah en Roberto Firmino (beiden gebles seerd) lijkt een ontsnapping van avond onrealistisch. Al wil op An- field geen enkele supporter dat nu horen. Met hoop, bijgeloof en reli gie als houvast blijft voor de Liver pool-supporters de zon nog even schijnen en blijven ze hopen op een wonder. dinsdag 7 mei 2019 GO Martin Jol (63) was trainer van zowel Tottenham Hotspur als Ajax, de clubs die morgen spe len om een plek in de finale van de Champions League. 'Ajax zit in een stemming dat het ieder een aankan'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23