Tuitjenhorn blijft nog lang een open wond De inspectie blijkt een slechte verliezer die zichzelf allerminst openstelt voor kritiek 21 René Diekstra Gisteravond is op NPO2 de documen taire De zaak Tuitjenhorn uitgezon den. Ik heb de zaak vanaf de zelf doding van huisarts Nico Tromp op 8 oktober 2013 gevolgd en ben daar door zelf een beetje Tuitjenhorn geworden. Diep ontroerd ben ik door Nico's afscheidsbrief die tegen de achtergrond van een grijszwarte omgeploegde akker waarop niets groens meer te zien is, wordt voorgelezen. Ik zie hem voor me, zijn brief schrijvend, vanbinnen volledig kapot, bevroren in wanhoop, met het gevoel dat dit nooit meer over zou gaan. Ik ken zulke gevoelens uit eigen ervaring en weet hoe vreselijk ze zijn. Bijna onpasselijk word ik van de beelden van de zitting bij de Raad van State op 6 april 2016. Daar gaat het over de vraag of de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op 2 oktober 2013, zes dagen voor Tromps zelfdoding, hem terecht als huisarts schorste. Hij zou een acuut gevaar voor de volksgezondheid vormen gezien de wijze waarop hij met een grote dosis morfine een patiënt in doodsnood hielp te sterven. Tijdens die zitting blijkt de inspectie bezig postuum karaktermoord op Tromp te plegen. Ze zet hem genadeloos weg als impulsieve en onnavolgbare man, die zich niet openstelde voor overleg, kritiek en reflectie en die regels voor palliatieve zorg en euthanasie aan zijn laars lapte. Ik buig diep voor Anneke Tromp, Nico's weduwe, die dat gif aanhoorde en beheerst bleef. De uitspraak van de raad op 1 juni 2016 had op haar, en mij, het effect van een dijkdoor braak van vreugde. De schorsing van toen blijkt onrechtmatig. De inspectie verliest op alle fron ten maar blijkt een slechte verliezer, die zich allerminst openstelt voor kritiek. Anneke kreeg weliswaar excuses en geld aangeboden, maar met de kanttekening dat dit geen erkenning van schuld is. Blijkbaar heeft de inspectie niet de moed te bekennen: 'Nico Tromp, we hebben je naar de rand van de afgrond gedreven en, ten onrechte blijkt nu, zozeer ingesloten dat een doodssprong jou de enige uitweg leek'. Daarom zal Tuitjenhorn nog lang een open wond blij ven. En de inspectie een dubieuze instantie. stappen met vriendinnen, over rela ties, over hem. In die tijd begonnen zijn vrienden ineens Flair te lezen.'' ,,De ontmoeting met mijn jeugd vriendin Nancy. Ze was twee jaar ouder dan ik en duizend keer cooler. De vriendschap duurde niet lang, er was al jaren geen contact meer. Om een paar dagen ongestoord te schrij ven, regelde ik een plaatsje in het gastenverblijf van de abdij van Tongerlo, het dorp waar ik vandaan kom. Ik slenterde door het dorp en zag haar ineens. Ze stond op een ladder ramen te lappen. Nancy, degene die me vertelde hoe je moest tongzoenen en hoe je van puistjes afkomt! Het was een bijzondere ontmoeting. Ik had ook lol toen ik over mijn 40ste verjaardag schreef. Op verzoek van mijn zoontje maakte ik een koprol die faliekant mislukte. Ik voelde me daarna een bejaard besje.'' ,,Dat weet ik niet zo goed. Ik weet dat ik er veel aan doe om mijn eigen le ven leuk te houden. Als ik blij ben, dan breng ik dat over aan mijn kind. Tenminste, zo sta ik er in. Ik ben geen cupcakemoeder. Ik ben ook geen moeder die haar kind naar de kleuteryoga brengt. Overall denk ik dat ik best een goede moeder ben.'' TIPS VOOR DE MIDLIFE René Diekstra blijft boos over de zaak tegen huisarts Nico Tromp, die een zieke patiënt euthanaseerde. dinsdag 7 mei 2019 GO Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl Waar had je het meest lol van toen je Was ik nu 20, 30 of 40? schreef? En, ben je een goede moeder? Was ik nu 20,30 of 40?, uitgeverij Borgerhoff Lamberigts, €20 Probeer niet cool te doen In de ogen van tieners blijf je een oude zak, wat je ook aantrekt, zegt of doet. Onlangs wilde ik de nieuwe babysit een vuistje geven. Hij had geen idee wat ik wilde doen en deinsde zelfs achteruit. Geef de oppas geen fistbump of high five, maar de afstandsbediening. En snap dat hij of zij 'mevrouw' zegt. Maak van je hobby niet je beroep Ik krijg ze niet geteld, de veertigers in mijn omgeving die plots yoga- leraar willen worden of op een alpacaboerderij willen werken. Het is verleidelijk alsnog van je hobby of passie je beroep te maken, maar het kan slecht uitpakken. Je kind zal plots een peperdure studie willen volgen: kun je alpacadrollen ruimen tot je 90ste. Begin op tijd met drinken Ooit ging ik rechtstreeks van de kroeg naar mijn werk. Tegenwoor dig heb ik katers van drie dagen. Daar hoef ik niet eens zo gek voor te doen. Drie glazen wijn is genoeg. Ik zou water kunnen drinken en af en toe een feestje kunnen skippen, maar daar heb ik helaas het karak ter niet voor. Dus begin ik op tijd aan feestjes. Kom ik met een beetje geluk aan mijn acht uur slaap. Maak er geen topsport van Ik ben zelf vrij laat moeder gewor den en dat voel ik soms. Een dagje dierentuin en ik ben geradbraakt. Helaas leven we in een tijd waarin je de kinderombudsman al op je dak krijgt als je kind van 2 geen theater abonnement heeft of een strippen kaart bij de glutenvrije kinderyoga- school. Ga er maar aan staan, als bejaarde ouder. Het is oké om je kind af en toe voor de televisie te parkeren, of naar buiten te sturen met een doos stoepkrijt, zodat jij een dutje kunt doen. Ouderschap is geen topsport en voor zover ik weet is er nog nooit een kind gestorven van verveling. Waag je niet aan koprollen Ik dacht dat ik er geen moeite mee had om ouder te worden, tot ik op de ochtend van mijn 40ste verjaar dag een koprol deed. Voor alle dui delijkheid: ik deed geen koprol uit jolijt. Ik rolde mezelf de vernieling in op verzoek van mijn 3-jarige zoon die riep dat ik vast niet kon tuime len. Ik ga niet snel een uitdaging uit de weg, zeker niet van een peuter, dus rolde ik vrolijk over het tapijt. Tot er iets kraakte en ik amper overeind kon komen. Dat was het begin van mijn midlifecrisis. Word deeltijdfeminist Ik surf mee op drie golven femi nisme, waar ik ontzettend dankbaar voor ben, en toch staat het water mij soms aan de lippen. Daarom heb ik voor deeltijdfeminisme gekozen, in die zin dat ik niet langer Wonder Woman uithang die moeite loos gezin en carrière combineert. Ik werk minder dan mijn man en draag bijgevolg financieel minder bij, wat niet erg hip is. Maar: ik bijt ook niet langer zijn kop af omdat ik gestrest ben. Iedereen blij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21