GEZOND De vrouwelijke midlifecrisis Vraag het onze specialisten 20 In een autobiografie vol humor en zelfspot zoekt de Vlaamse schrijver Valerie Eyckmans (41) antwoorden op vragen die meer vrouwen bezighouden tijdens het midlifemysterie. Doet de baarmoeder het nog? Moet ik een minnaar nemen? Loop ik tekorten op als ik langere tijd veganistisch eet? Mijn dochter heeft een probleem maar wil niets zeggen Wat te doen tegen oorsmeer behalve oren uitspuiten? ,,Om eerlijk te zijn was het niet eens mijn idee. Ik schreef aan een vierde roman. In die periode verhuisden we van hartje Antwerpen naar een huis met een voor- en achtertuin in een buitenwijk. Tijdens die verhuizing stond ik de laatste twintig jaar van mijn leven in te pakken, inclusief een archief met honderden columns. Op mijn 40ste las ik dus hoe mijn leven eruitzag toen ik 25 was. Ik vond het vreselijk om 40 te worden. Van alles hield me bezig: ambities, pensioen sparen, bijscholing in bed, of ik nog een kind kon maken. Mijn uitgever vond dat geestig en zei: waarom schrijf je er geen boek over?'' ,,Ik zou mezelf een ongelooflijke hui chelaar vinden als ik alleen grappen maak en lollig wil zijn. Dan wordt het boek net als chocola eten: lekker, en na vijf minuten ben je het verge ten. Bij het schrijven heb ik besloten mijn schaamte overboord te gooien, anders kom ik niet geloofwaardig over. Het is een autobiografie, al is hier en daar wat dichterlijke vrijheid toegepast. Met de vraag doel je op het hoofdstuk waarin ik me afvraag of mijn baarmoeder nog werkt. Het is een onderwerp dat zo intrinsiek is verbonden aan deze leeftijd, dat het als een verplichting voelde erover te schrijven. Ja, we hebben ooit een zwanger schap afgebroken. Ja, ik heb een leger aan artsen gezien. In het begin deden we er nog wat lacherig over. Ik slikte medicijnen om de eisprong te bevor deren en moest vrijen op commando. Dan zei een dokter: 'Mevrouw Eyck- mans, u moet vanavond tussen half elf en elf betrekking hebben met uw man'. Het vruchtbaarheidstraject was een slopend proces.'' ,,Mijn man heeft het boek nog niet gelezen, wel het hoofdstuk over de baarmoeder. En ja, we hebben er behoorlijke discussies over gevoerd. Hij vroeg zich af of het echt nodig was, schrijven over vruchtbaarheid en alles wat daarbij komt kijken. Het is heel persoonlijk, maar ik voelde me verplicht dit te delen met de rest van de wereld. Ik schrijf bewust vanuit een ik-perspectief, zeker bij dit on derwerp. Aan de andere kant is mijn man wel een en ander gewend. Toen ik een wekelijkse column in tijd schrift Flair had, schreef ik ook over 'Ik werd 40 en van alles hield me bezig: ambities, pensioen, nog een kind' dinsdag 7 mei 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Voedingsdeskundige Psycholoog Huisarts Monica Mars Steven Pont Rutger Verhoeff Als je veganistisch en dus vol ledig plantaardig eet, betekent dit dat je geen voedsel van dierlijke oorsprong eet. Geen vlees en vis, maar ook geen eieren, melk en kaas. Dit is een groot verschil met vegetarisch eten, dan gebruik je vaak wel zuivel en eieren. Als je langer veganistisch wilt leven is het verstandig om aan een aantal dingen te denken. Je hebt een risico op een tekort aan eiwit, ijzer, calcium en de vitamines B1, B2 en B12. Vooral B12 is essentieel, dit zit alleen in dier lijke producten. Je kunt er ge noeg van binnenkrijgen door met vitamine B12 verrijkte pro ducten te eten of door vitami nepillen te slikken. De overige voedingsstoffen kun je in de goede hoeveelheden binnen krijgen met plantaardige pro ducten, maar hiervoor moet je goede alternatieven kiezen. Op de website van het Voedings centrum vind je productsug gesties. Overwegend plantaar dig voedsel eten is gezond en als je het goed aanpakt, krijg je geen tekorten. -Monica Mars Er elke dag naar vragen, haar telefoon controleren en gesprekken met vrienden afluisteren helpen allemaal niet. Stop dus met dit Sherlock Holmes-gedrag. Als er niet al te grote en extreme gedrags veranderingen zijn, raad ik u aan enig geduld te hebben. Ze heeft u al verteld dat ze een probleem heeft, dus u bent al halverwege. Uw doch ter het probleem ontfutselen is niet de oplossing, haar steeds meenemen in uw realiteit wel. Vertel haar dat u het prettig vindt dat ze u in vertrouwen heeft genomen, dat u er voor haar bent, dat u ook niet zo goed weet hoe u hiermee om moet gaan en hoe u vroeger ook weleens met een pro bleem rondliep waarvan u niet wist of u dat wilde delen. Praat er vooral omheen, maar dwing haar niet te vertellen wat ze nog even voor zich wil houden. De kans dat ze het u uiteinde lijk vertelt, vergroot u ermee. De kans dat ze u een volgende keer weer in vertrouwen neemt ook. -Steven Pont Het is erg vervelend dat u last heeft van oorsmeer. Het be schermt immers de gehoor gang en het trommelvlies. Een oorsmeerprop kan verschil lende oorzaken hebben. De prop kan zijn onstaan door een smalle gehoorgang, door veel haargroei in de gehoorgang, door het gebruik van watten staafjes, een gehoorapparaat of oordopjes of door stugger oorsmeer, met name bij ouderen. Als u zelf oorsmeer wilt verwijderen, haal dan alleen datgene weg dat aan de buitenkant zichtbaar is. Dat kan met een velletje toilet papier of een tissue. Soms helpt het om af en toe één a twee druppels olijfolie in de gehoorgang te doen, om te voorkomen dat er een prop ontstaat. Doe dat niet bij trommelvliesbuisjes of een gaatje in het trommelvlies. Heeft u het idee dat er een oorsmeerprop zit, dan heeft u misschien baat bij een oorspuitballonpompje. Dat is simpel gezegd een klein pompje dat water in de ge hoorgang spuit, waardoor de prop hopelijk losschiet. Het kan u een afspraak bij de huisarts besparen. -Rutger Verhoeff Wat kun je nog als je 40 bent? JEROEN KREULE Je hebt een man, een kind, een huis, een Skoda, een berg aan spullen en ver ontrustend veel verzeke ringen, schrijf je. Soms wil je gillend weglopen. Om met die vraag over de minnaar te begin nen: hoe zit het daarmee? ,,Nou, voorlopig niet. Ik heb me inderdaad weleens afgevraagd of ik geen minnaar moet nemen. Een jonge snaak, liefst niet te slim. Ik weet niet eens waar ik de tijd van daan moet halen. Verder ben ik hondstrouw. Ik ben nog steeds ver liefd op mijn man. Niet elk uur van de dag natuurlijk, maar ik durf te zeggen dat ik een goede relatie heb.'' Je hebt drie romans en vijf kin derboeken geschreven. Hoe kom je erop de autobiografie Was ik nu 20, 30 of 40? - het midlife mysterie te schrijven? Je schrijft over je verminderde vruchtbaarheid en dat je aan de hormonen bent gegaan, over een miskraam, over vrijen op com- mando, over een zwangerschap afbreken. Was dat moeilijk? Wat vond je man ervan? Heb je veel met hem overlegd? Schrijver Valerie Eyckmans over het midlifemysterie: ,,Op mijn 40ste een mis lukte koprol maken gaf me het gevoel dat ik een bejaard besje ben.'' FOTO SEPP VAN DUN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20