China-tweet Trump doet de beurzen beven Bouwen is nergens zo duur als in New York ECONOMIE 17 Uit de burger loopt een straaltje (bieten)bloed verbeteren.'' Het ultieme doel van Brown is perfect imitatievlees te maken. Op dit moment is het bedrijf daar volgens Brown al voor 70 pro cent in geslaagd. Volgens hem zijn producten als worstjes en ham burgers veel makkelijker te maken dan producten als biefstuk en spek. Toch wil Beyond Meat zich ook daaraan wagen, aangezien het er alles aan doet om vleesliefheb bers van alle soorten en maten voor zich te winnen. Offer Dat heeft Brown alvast goed ge zien: de meeste producenten van vegetarische vleesvervangers ma ken de fout dat ze zich richten zich op vegetariërs en veganisten. Maar dat is minder dan 5 procent van de markt. ,,Het is nooit onze bedoe ling geweest onze producten als traditionele 'veggieburgers' te ver kopen, want die hebben een be perkte aantrekkingskracht op tra ditionele vleeseters." Een veggie- burger eet je volgens Brown niet voor de smaak, maar als 'offer' voor je gezondheid, het milieu of dierenwelzijn. Zelf noemt Brown zijn overtui gingskracht zijn belangrijkste ei genschap. Dat en zijn geloof- zijn familie is lid van de quakers in Amerika. Met 355 werknemers en een jaaromzet van 87,9 miljoen dollar (78,8 miljoen euro) in 2018 is Be yond Meat geen grote partij in de Amerikaanse voedingsindustrie. Maar wel een snelgroeiende, al boekt het bedrijf wel nog rode cij fers. In 2018 werd een verlies gele den van zo'n 29,9 miljoen euro. In het kantoor van Ethan Brown hangt een koebel, die bij elke or der die binnenkomt rinkelt. ,,Onze producten zijn al te verkrijgen in meer dan 27.000 supermarkten en restaurants in de Verenigde Staten, maar ook in Hongkong en Austra lië. Nu zijn we ook klaar om Eu ropa te veroveren. Op ideale dagen luidt de bel voortdurend", lacht Brown. NETECHT Gisteren was het weer raak. Trump tweette dat hij de heffin gen op Chinese import flink gaat verhogen. De reden is dat China te weinig concessies doet op han delsgebied, vindt Trump. Het Amerikaanse handelstekort met China bedraagt ruim 400 miljard dollar per jaar. Importtarieven zijn een favoriet wapen van Trump. Vorig jaar voerde hij een heffing in op geïm porteerd staal en aluminium en op een trits aan Chinese produc ten. Die actie leidde tot veel kri tiek van bedrijven, vakbonden en economen. Want importtarieven schaden de eigen economie en burgers. Uiteindelijk leiden tarie ven tot hogere prijzen en die be talen de consumenten. Trump ziet dat anders. Volgens hem dumpen andere landen hun producten op de Amerikaanse markt. Door die oneerlijke con currentie gaan er Amerikaanse banen verloren. Met invoerheffin gen wordt de Amerikaanse indu strie beschermd, en daarmee de werkgelegenheid van Ameri kaanse arbeiders, betoogt hij. Een onderzoek van het econo misch bureau van ING lijkt Trump gelijk te geven. ,,Sectoren die beschermd worden door im porttarieven laten een bovenge middelde groei zien", zegt Raoul Leering, hoofd onderzoek inter nationale handel bij ING. ,,Ook de totale werkgelegenheid in de in dustrie is gestegen.'' Dat is opvallend. Bedrijven had den juist gewaarschuwd voor ho gere kosten door de importheffin gen. Autofabrikant Ford becij ferde dat het bedrijf 1 miljard dol lar extra per jaar kwijt zou zijn door duurdere materialen die het in het buitenland koopt. Andere belangengroepen becijferden dat er 1 miljoen banen verloren zijn gegaan door de heffingen. Het tegendeel lijkt waar, alhoe wel Leering nog wel wat slagen om de arm houdt. Maar de con clusies zijn duidelijk, de productie en werkgelegenheid in de indu strie zijn toegenomen. De vrees dat banen verloren zouden gaan door de heffingen is dus niet uitgekomen. Maar Lee ring waarschuwt dat niet zonder meer geconcludeerd mag worden dat de heffingen tot meer banen hebben geleid. ,,Er zijn meerdere oorzaken. De eerdere belasting verlaging zorgt voor meer groei. Ook hebben Chinese exporteurs hun prijzen verlaagd, waardoor de prijzen in de VS minder stijgen dan eerder gedacht.'' Of er nu een nieuwe ronde in de handelsoorlog komt, is onzeker, Het tarief van 10 procent voor China gaat vrijdag naar 25 procent volgens Leering. ,,Trump dreigt wel vaker met heffingen. China kan weglopen van de onderhan delingen. Maar China is meer af hankelijk van de VS dan omge keerd, dus zij hebben meer te ver liezen bij het mislukken van de onderhandelingen.'' De aandelenbeurzen gingen gisteren allemaal omlaag door de tweet van Trump. Beleggers vre zen een nieuwe handelsoorlog tussen de VS en China en dat is slecht nieuws voor de wereldeco nomie. Vooral China zal geraakt worden en China is een grote af zetmarkt voor Europese bedrij ven. In China ging de beurs bijna 6 procent onderuit. In Europa gin gen de beurzen 1,5 tot 2 procent naar beneden. Ook in de VS daal den de koersen. AMSTERDAM New York is 's werelds duurste stad om in te bouwen. Ook aan bouwpro jecten in San Francisco en Hongkong hangt een stevig prijskaartje. In Europa zijn Ko penhagen en Genève de duur ste steden. Dat concludeert in genieursbureau Arcadis in een wereldwijde studie. Rotterdam en Amsterdam staan respectievelijk op plek ken 57 en 58, lager dan Parijs, Brussel en Berlijn. De goed- koopste steden bevinden zich bijna uitsluitend in Azië. Vol gens Arcadis zijn de verschil len in bouwkosten in de duur ste steden in vergelijking met vorig jaar in doorsnee wat kleiner geworden. Behalve materiaalkosten scha ren onderzoekers bij Arcadis ook de loonkosten van aanne mers onder de bouwkosten. Deze worden onder meer beïnvloed door de kosten van levensonderhoud in een stad. dinsdag 7 mei 2019 GO Ethan Brown, oprich ter van Beyond Meat, noemt zijn overtui gingskracht zijn belangrijk ste eigen schap. FOTO AFP Bart van Zoelen Het is vlees, maar er hoeft geen beest voor te worden geslacht. Dat is de belofte die Beyond Meat-topman Ethan Brown doet aan zijn klanten. Het in 2009 begonnen bedrijf geeft hoog op van zijn 'innovatiecentrum' in Los Angeles, waar we tenschappers en inge nieurs blijven sleutelen aan een eiwittenweef- sel dat in alles aandoet als vlees, 'tot en met het sissen op de grill'. De uit gele erwten ge maakte burger bloedt zelfs als een lapje vlees, door het gebruik van bietensap. De beursgang van Beyond Meat komt op het moment dat Im possible, een andere producent van een bloedende vegaburger, een samenwerking aangaat met Burger King. Samen brengen ze de Impossible Whopper op de markt, als plantaardige vari ant van het vlaggen schip van de hambur gerketen. Beide Californische vleesvervangerfabri- kanten richten zich na drukkelijk op de carni voor. De Beyond Bur ger hoort, als je het Brown vraagt, in het vleesschap. In de su permarktketen waar dit is uitgeprobeerd, bleek dat een succes. Beyond Meat vat het op als een kwaliteits keurmerk. En bij het vlees, daar zit het grote geld. Of, zoals Beyond Meat schrijft: vlees ligt bij de Ameri kaan midden op het bord. In Nederland is de Beyond Burger sinds kort verkrijgbaar bij sommige vestigin gen van Albert Heijn. Ook is hij verkrijgbaar bij hamburgerrestau rant Thrill Grill. Donald Trump dreigt China met nieuwe importheffingen. Daarmee lijken de twee kibbe lende handelspartners weer terug bij af. Net nu een ak koord gloorde. De angst sloeg de handelsbeurzen wereldwijd om het hart. Peet Vogels Amsterdam -President Donald Trump

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17