Istanboel opnieuw naar stembus voor burgemeester Persoonsgegevens online door fout kabinet Erdogan krijgt zijn zin: herverkiezing 14 MR GAY WERELDTITEL Het besluit valt vijf weken na de stembusgang, talloze hertellingen en juridische procedures tegen vermeende onregelmatigheden. Oppositiekandidaat Ekrem Ima moglu van de centrumlinkse Re publikeinse VolkspartijCHP kwam op zondag 31 maart verras send als winnaar uit de bus en werd benoemd tot nieuwe burge meester van Istanboel. Een neder laag voor president Erdogan die in tensief campagne had gevoerd om zijn geboortestad in handen te houden van zijn AK-partij. Istanboel werd gezien als de hoofdprijs in de verkiezingen en de nederlaag voor Erdogan komt extra hard aan, omdat hij er in 1994 zijn politieke loopbaan als burge meester begon. Voor het eerst in 25 jaar verloor Erdogans AK-partij en haar islamitische voorgangers de macht in de economische hoofd stad en de rijkste stad van Turkije. Erdogan liet echter weten zich niet neer te leggen bij de neder laag, omdat er sprake zou zijn ge weest van 'grootscheepse en geor ganiseerde fraude'. Erdogan benadrukte dat er dui delijk was gesjoemeld aangezien de voorsprong van de oppositie kandidaat Imamoglu na hertellin gen werd verkleind van 27.000 naar 13.000 stemmen. Hij wees er op dat in vergelijkbare situaties verkiezingen overal in de wereld en ook in Turkije, in het verleden werden overgedaan. Met spanning werd uitgezien naar het besluit van de Turkse Kiesraad. Die heeft echter geen reputatie van onpartij digheid. Verzoeken van regerings partij AKP voor hertellingen wer den in 86 procent van de gevallen ingewilligd. Van de grootste oppo sitiepartij CHP maar in 12 procent, en geen enkele van de aanvragen van pro-Koerdische HDP. Koffers bewijsmateriaal Volgens HDP-parlementslid Garo Paylan 'meten ze met twee maten'. De gedragscode die Erdogan voor Istanboel eist, geldt niet wanneer diens AKP met een klein verschil wint in andere gemeenten. Zo won de AKP in de stad Mus de burgemeestersverkiezingen met een voorsprong van 538 stemmen op de HDP-kandidaat. In het kies district Malazgirt in Mus kreeg de AKP drie stemmen meer dan de HDP. De Kiesraad wees verzoeken om hertellingen af. De Kiesraad dient het complot tegen de democratie te ontmantelen De Kiesraad gaf zowel de AKP als haar bondgenoot MHP, de ultra- nationalistische partij van de Grijze wolven, vandaag nog een keer de gelegenheid om bewijs materiaal te presenteren en mon deling toe te lichten. AKP vice- voorzitter Ali Ihsan Yavuz nam bij drie koffers met 'belastend bewijs materiaal' mee. De kandidaat voor het burgemeesterschap van Istan- boel namens de AKP, oud-premier Binali Yildirim, zou volgens Yavuz ten onrechte hebben verloren, vanwege vier soorten onregelma tigheden. Ruim 14.700 mensen die per presidentieel decreet waren ontslagen uit hun functies bij de overheid hebben ook gestemd, terwijl dat volgens de AKP tegen de regels is. De Kiesraad heeft dat bezwaar afgewezen. Zeker 19.000 mensen zouden lid zijn geweest van stembuscommissies, terwijl ze geen ambtenaren waren en dus die functie niet hadden mogen uitoefenen, aldus de AKP. Duizen den van hen zouden volgens de AKP-vicevoorzitter 'eerstegraads familieleden' zijn van leden van de Gülenbeweging, die verantwoor delijk wordt gehouden voor de mislukte staatsgreep in de zomer van 2016. Discrepanties Verder zouden er 5.388 uitslagen lijsten zijn goedgekeurd zonder dat ze een stempel hadden. En ten slotte zouden er discrepanties zijn tussen het aantal geregistreerde kiezers en het aantal uitgebrachte stemmen. Oppositieleider Kemal Kilicda- roglu deed een beroep op de Kies raad om de rechtsstaat te respecte ren en 'niet te buigen voor de druk die wordt uitgeoefend door dege nen die aan de macht zijn'. ,,De Kiesraad dient het complot van de machthebbers tegen de de mocratie te ontmantelen, anders kan er geen sprake zijn van gerech tigheid." Wanneer de Kiesraad de definitieve uitslag bekendmaakt, zal blijken of zij handelt voor of te gen de democratie, zo voegde hij er aan toe. Door een administratieve fout la gen bedrijfsvertrouwelijke gege vens en persoonsgegevens op straat. Dat blijkt uit een brief die staatsse cretaris Stientje van Veldhoven van Infrastructuur en Waterstaat giste ren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Hierin erkent de D66-be- windsvrouw dat 'als gevolg van een administratieve omissie' van twee documenten 'de ongelakte versies' naar de Kamer zijn verzonden. Daardoor hebben 'bedrijfsvertrou welijke gegevens en persoonsgege- vens' volgens het ministerie 'enkele uren' online gestaan. ,,Ik veront schuldig mij voor de verwarring die mogelijk hierdoor is ontstaan'', geeft Van Veldhoven aan. Toen de fout ontdekt werd, zijn alsnog de geanonimiseerde stuk ken online geplaatst. Spoorbeheer- der ProRail bevestigt dat 'de stuk ken geanonimiseerd naar de Kamer hadden moeten gaan'. Woordvoer der Jaap Eikelboom: ,,Dat is niet ge beurd en dat is natuurlijk niet fraai." Volgens het ministerie vallen de gevolgen van het publiceren van de ongecensureerde versie mee en zijn er stappen ondernomen om herhaling te voorkomen. dinsdag 7 mei 2019 De Kiesraad van Turkije heeft de uitslag van de burgemees tersverkiezingen in Istanboel geannuleerd en bepaald dat ze wegens onregelmatigheden over moeten. Dat heeft het staatspersbureau Anadolu be kendgemaakt. Marc Guillet Istanboel —Kemal Kilicdaroglu, oppositie Afgelopen weekend werd de 41-jarige Janjep Carlos, afkom stig uit de Filipijnen, in Kaapstad gekroond tot Mr Gay World 2019. Carlos moest het opnemen tegen 21 medekandidaten. De mannen werden beoordeeld op een combinatie van uiterlijk, intelligentie en persoonlijkheid. Bovendien bekeek de jury of de mannen hun land op een waardige manier zouden kunnen vertegenwoordigen. De verkiezing beleefde haar elfde editie. FOTO AFP DEN HAAG Het kabinet heeft een flater begaan bij sturen van vertrouwelijke rapporten over spoorgronden. Ekrem Imamoglu is volgens de AK-partij ten onrechte als burgemeester geïnstalleerd. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14