NIEUWS 13 REPORTAGE MILITAIRE SAMENWERKING De Fransen willen een Europees leger, Nederland niet. Europees samenwerken wil het kabinet wél. Minister van Defensie Ank Bijleveld liet haar Franse collega een voorbeeld zien in Eindhoven. Eindhoven Mission control op Vliegbasis Eind hoven ziet er anders uit dan het befaamde mission control van Nasa in Houston. Daar zitten tientallen mensen in nette rijen achter even zoveel computerschermen, hier tuurt een handjevol militairen uit Italië, Spanje, België en Frankrijk op hun beeldschermen naar de lo pende missies van militaire toe stellen van zeven landen, waaron der Nederland. Hier wordt nauw samengewerkt om vluchten, zes tig tot tachtig per dag, zo efficiënt mogelijk te laten verlopen. Daarom wilde minister Ank Bij- leveld van Defensie dat haar Franse ambtgenoot Florence Parly juist hier zou komen kijken. De Duitse kolonel die de baas is over de luchtverkeersleiding noemt een voorbeeld. Vorige maand vloog de Duitse luchtmacht naar Niamey, in het Afrikaanse Niger, om troepen te wisselen. Maar toen het toestel weer wilde vertrekken, bleek het stuk. Daar sta je dan, met allemaal Duitse militairen die naar huis willen. Maar toen kwam het European Air Transport Control (EATC) in Eindhoven in actie. Verderop, in het Nigeriaanse Abuja, stond een Franse kist die nog ruimte over had. Het toestel zette koers naar Niamey, pikte de Duitse troepen op en vloog terug naar Parijs. Iedereen blij. Grinniken Vraag aan Parly of dit een opmaat is naar een Europees leger en ze begint te grinniken, terwijl ze steun zoekt bij de arm van de eve neens lachende Bijleveld. De Franse president Emmanuel Ma cron zei in november 2018 voor stander te zijn van een Europees leger. Nederland keerde zich daar tegen, hoewel regeringspartij D66 er wél pleitbezorger van is. Die ambitie, twitterde Bijleveld des tijds, gaat veel te ver. Parly kiest, eenmaal uitgelachen, haar woor- den zorgvuldig. ,,Dit is een heel goede stap naar een beter gebruik van de Europese defensiemidde len'', zegt ze. ,,Wij moeten alle maal laten zien dat we het geld van de belastingbetaler zo goed moge lijk besteden. Dit is een goed voor beeld van hoe we samen heel effi ciënt kunnen werken.'' Daar is Bijleveld ook voorstan der van. Geërgerd: ,,Ik wil die dis cussie over een Europees leger niet. Daar baal ik een beetje van. Dit is een voorbeeld van goede sa menwerking. Dat is heel belang rijk, want samen kun je gewoon meer doen. Ik ben er erg voor dat samenwerking ook echt wat ople vert.'' Nederland heeft zelf zeven transportvliegtuigen. Dankzij het EATC kan ons land ineens ge bruikmaken van een pool met zo'n 160 toestellen. Daar profiteerde Het is heel belangrijk dat iedereen dezelfde procedures in acht gaat nemen ons land van nadat orkaan Irma enorme verwoestingen had aange richt op Sint Maarten. Diezelfde dag kon er al een vliegtuig met hulpgoederen naar het Caribische deel van ons koninkrijk. Dat was geen Nederlands toestel, maar een Frans. Dat was vrij. Bijleveld tegen Parly: ,,Ik moet je daar nog steeds voor bedanken.'' Maar er valt nog een wereld te winnen. Nu loopt het internatio nale team in Eindhoven, met als voertaal 'Allo 'Allo.'-Engels, nog te gen praktische problemen aan. Zo moet er per land toestemming worden gevraagd als een toestel door het luchtruim wil vliegen. De zeven landen die meedoen met EATC - Nederland, Frankrijk, Duitsland, België, Luxemburg, Ita lië en Spanje - hebben dat onder ling geregeld, maar bij de rest van de wereld kan het soms wel weken duren voor er toestemming is. Eigen regels Ook heeft de luchtmacht van ieder land eigen regels en standaarden. De hele vierde verdieping van het EATC-gebouw is bezig van al die aparte voorschriften een uniform pakket regels te maken, waardoor samenwerking nog makkelijker wordt. ,,Het is heel belangrijk dat iedereen dezelfde procedures in acht gaat nemen'', zegt minister Parly, die een dik boekwerk van al gestroomlijnde regels meekrijgt. Een officier grapt dat het heel nut tig is voor slapeloze nachten. Als Parly, inclusief regelhand- boek, weer onderweg is naar Pa rijs, vertelt Bijleveld dat zij Neder land heeft gevraagd om meer te doen in de regio rond Mali. De Ne derlandse missie daar is op 1 mei beëindigd. Nederland houdt er wel adviseurs en een aantal mili tairen. ,,Ze heeft gevraagd of we nadrukkelijker naar de Sahel wil len kijken, ook naar extra mensen. Dat zullen we doen, maar we gaan niet voor niets weg uit Mali. We moeten aan het herstel van de krijgsmacht werken.'' De CDA-bewindsvrouw had ook een verzoek aan Parly: of Frankrijk mee gaat doen met een Neder lands initiatief voor tanker- en strategische vliegtuigen, waar alle deelnemende landen uren van kunnen inkopen. ,,Ze gaat dat thuis onder de aandacht brengen. Net in de auto zei Parly dat vaak in grote dingen wordt gedacht als het over Europa gaat, maar dat ze het goed vond om het ook meer over deze kleinere, meer concrete din gen te hebben'', zegt Bijleveld. ,,Juist deze periode, met de doden herdenking en Bevrijdingsdag en volgende maand de 75ste herden king van D-Day in Frankrijk, laat zien dat we het niet alleen kun nen.'' dinsdag 7 mei 2019 GO 'Allo 'allo! bij mission control Hanneke Keultjes -Florence Parly, minister van Defensie in Frankrijk ▲T De ministers Florence Parly (l) en Ank Bijleveld op Vliegbasis Eindhoven. fotos koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13