mê&t 12 NIEUWS Plotseling laaide het geweld tussen Israël en Hamas in de Gazastrook weer op, net nu het Eurovisie Songfestival in Tel Aviv begint. Wat is er aan de hand? I Sinds april 2018 houden Pales- tijnen in de Gazastrook elke vrij dag na het middaggebed grote demonstraties langs de grens met Israël. Ze protesteren tegen de af sluiting van de Gazastrook door het Israëlische leger en voor hun 'Recht op Terugkeer'. Daarmee bedoelen zij de terugkeer naar de gebieden waaruit zij sinds de Is raëlische onafhankelijkheid in 1948 zijn verdreven. Die gebeurte nis herdenken Palestijnen als de 'Nakba' - de ramp. De wekelijkse protesten in Gaza lopen steevast uit op wederzijds geweld. Palestij- nen gooien brandbommen en stenen, het Israëlische leger schiet met kogels en traangas. Regelma tig escaleert het geweld en worden over en weer raketten afgevuurd. De geweldsgolf van afgelopen weekend was een voorbeeld van zo'n escalatie. Dat dit gebeurde tijdens de herdenkingen is niet toevallig. Herdenkingen zijn tra ditioneel een moment waarop de vlam snel in de pan slaat. Het geweld heeft grote invloed op het leven van honderdduizenden burgers aan beide kanten van de grens. In Israëlische dorpen en ste den rondom Gaza klinkt overdag en 's nachts het luchtalarm. Dan hebben mensen vijftien tot twin tig seconden om naar de schuilkel ders te rennen. Op de achtergrond klinken vaak de doffe knallen van het Israëlische Iron Dome-sys- teem, dat raketten uit de lucht schiet. Op deze dagen kunnen Is raëlische kinderen in het zuiden niet naar school en zijn openbare samenscholingen verboden. Maar de grote meerderheid van de ne gen miljoen Israëliërs woont noor delijk en heeft nauwelijks last van de raketten. De twee miljoen in woners van Gaza kunnen zich niet onttrekken aan het geweld in de kleine kuststrook. Alle grenzen zitten dicht, er is geen luchtalarm, er zijn nauwelijks schuilkelders en er is maar enkele uren per dag elektriciteit. Aan Palestijnse kant vallen vrijwel altijd meer doden en gewonden dan in Israël. Gewenning treedt op in de meest opmerkelijke vormen. Zo kunnen Israëliërs in een dorp in de buurt van Gaza tijdens een luchtalarm meer interesse hebben in een voetbalwedstrijd op televisie dan in het vinden van een schuilplaats. In gesprekken wordt het onder werp vaak weggemoffeld met gal genhumor of ruwe taal. In Gaza bestaat dezelfde dynamiek, maar heeft deze een meer grimmige, hulpeloze ondertoon. Zo rijden de meeste inwoners zonder gordel, ondanks de slechte kwaliteit van de wegen en de auto's. Als je ze daar op wijst, komt er een weder vraag. ,,Dood in het verkeer, door een kogel of een Israëlische bom. Wat maakt het uit? Een leven is hier niets waard.'' Alle stoere taal ten spijt waarschu wen gezondheidsorganisaties al jaren voor de gevolgen voor de geestelijke gezondheid van bur gers die blootstaan aan het conti nue geweld. Duizenden burgers in het grensgebied, onder wie veel kinderen, ontwikkelden angst- en slaapstoornissen. De Gazastrook wordt geregeerd door de islamitische Hamasbewe- ging, maar er zijn meerdere gewa pende groepen in het gebied ac tief, die soms op eigen houtje te gen Israël opereren. De strijdgroe pen in Gaza werden aanvankelijk bewapend door Iran en Syrië, twee van Israëls aartsvijanden. Jaren lang kwamen raketten en explo sieven via smokkeltunnels in de Egyptische Sinaïwoestijn de Gaza strook binnen. Op het hoogtepunt in 2013 waren er wel 1200 onder grondse tunnels, maar sindsdien heeft het Israëlische leger, de IDF, samen met Egypte veel tunnels vernietigd. De raketten die nu vanuit Gaza op Israël worden afgevuurd, worden in lokale werk plaatsen gemaakt en zijn niet zo geavanceerd. De IDF schat dat Hamas nog duizenden raketten en mortiergranaten in zijn arse naal heeft. De meeste hiervan heb ben een beperkt bereik, maar en kele tientallen kunnen doelen op meer dan honderd kilometer af stand raken. Naar alle waarschijnlijkheid wel. Er is Israël veel aan gelegen het songfestival in Tel Aviv door te la ten gaan. Het songfestival is een van de best bekeken entertain- mentshows ter wereld en Israël ziet een gouden kans om het land op de kaart te zetten als zonnige, hippe en vooral veilige reisbe- stemming. Een situatie waarbij de bevolking in schuilkelders zit en het leger oorlog voert, past niet bij dat imago. Hamas speelt in op het verlangen van Israël naar rust en zet druk voor een betere positie aan de onderhandelingstafel. Ha mas wil een einde aan de blokkade van Gaza en eist meer handelsmo gelijkheden. Hoewel Israël militair veel sterker is, zit het nu in een las tige positie. Dat bleek wel toen zondagnacht plots een staakt-het- vuren werd aangekondigd, nadat vier Israëlische burgers waren ge dood door raketten uit Gaza. On der normale omstandigheden zou Israël harder vechten, maar met het songfestival voor de deur is rust nodig: the show must go on. dinsdag 7 mei 2019 GO Inwoners van Gaza-Stad tus sen het puin van wat gisteren nog hun huis was. FOTO EPA Songfestivalfeestje kan geen raket meer zien Jan Franke a Waarom laait het conflict juist nu op? 2 Wat merkt de gemiddelde Israëliër en de gemiddelde inwoner van Gaza van dit geweld? 3 Zijn de mensen gehard door de gewenning aan het geweld? 4 Hoe komen de Palestijnen in de Gazastrook aan de raketten die ze op Israël afvuren? 5 Deze week begint het Eurovisie Songfestival in Tel Aviv. Kan het evenement wel doorgaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12