Passagiers filmen paniek tijdens noodlanding EUWS 11 'Stichting krijgt andere naam' REACTIES buie. Anderen diende hij een slaap middel toe. Verschillende van deze jongens nam hij mee naar Amster dam, naar de club van Frommel. De Duitse dichter, die geen vrou wen duldde in zijn culturele genoot schap, drong zich wel aan jonge vrou wen op. Eén van hen is Christiane Kuby, die Frommel een fascinerende en boeiende man vond, maar ook bang van hem was. Zo kreeg ze op haar veertiende van hem haar eerste tong zoen, gewoon op de gang. Frommel zei: ,,Ik kon niet anders, want je was zo schattig.'' Later vergreep hij zich aan haar. 'Ik had al heel snel door, dat er een man in je leven nodig was. Toen dacht ik: be- ter ik dan een ander', was zijn verkla ring. Het leeftijdsverschil tussen hen was vijftig jaar. De commissie van rechters Frans Bauduin en Martien Diemer en on derzoekster Sonja Leferink van Slacht offerhulp concluderen dat Frommel misbruik maakte van zijn morele overwicht op de veelal jongere man- nen en vrouwen in zijn kring. Er was sprake van 'psychische manipulatie van vooral jongeren en jongvolwasse nen die emotioneel en seksueel nog volop in ontwikkeling waren.' De commissie beveelt de stichting Castrum Peregrini aan afstand te ne men van het verleden, onder meer door de naam te wijzigen. Het dodental is door de Russische onderzoeksraad bijgesteld tot 41, onder wie twee tieners. Zeker tien mensen raakten gewond. Aan de Britse krant The Daily Mail heeft een stewardess die aan boord zat, onthuld hoe ze passagiers zo snel mogelijk naar buiten dirigeerde. Het vliegtuig, van het type Suk- hoi Superjet-100, was met 73 passa giers en vijf bemanningsleden aan boord onderweg naar Moermansk, toen het ongeveer een half uur na vertrek terugkeerde. De piloten maakten melding van technische problemen, waarna de verbinding Ik schopte meteen de deur eruit en duwde de passagiers naar buiten werd verbroken. Zij overleefden het ongeluk. Enkele passagiers wisten met hulp van het cabinepersoneel uit het vliegtuig te komen, zo schrijven Britse media. ,,Toen het vliegtuig tot stilstand kwam, begon de evacuatie onmid dellijk", zei de 34-jarige stewardess Tatyana Kasatkina. ,,Ik schopte de deur eruit en duwde de passagiers naar buiten. Om haast te maken, pakte ik elk van hen bij de kraag", aldus een geëmotioneerde Tatyana. ,,Het ging allemaal zo snel. De rook was al zwart. De laatsten waren aan het kruipen.'' Overlevenden hebben ondertus sen het 'heldhaftige' cabineperso neel geprezen die hen gered heeft uit het brandende vliegtuig. Dmitry Khlebnikov: ,,Ik dank God en de stewardessen die me gered hebben. Ze waren altijd bij ons, hielpen ons om de glijbaan te be klimmen en uit het vliegtuig te ontsnappen.'' dinsdag 7 mei 2019 GO misbruik Castrum Peregrini Wolfgang Frommel, (rechts in het midden), in een kring van met bloemenkransen ge tooide jongens. FOTO ARCHIEF CASTRUM PEREGRINI AMSTERDAM Annet Mooij, biografe van Gisèle van Waterschoot van der Gracht: ,,Dit onderzoek was nuttig en noodzakelijk; er moest een fatsoenlijk antwoord komen. Veel is niet met zekerheid te stellen. Je moet afgaan op herin neringen en verhalen, maar alle verhalen wijzen nu in dezelfde richting.'' Woordvoerder Frans Dam man van Castrum Peregrini: ,,We zijn er stil van. De conclusie is schokkend. De bedwelmende middelen zijn voor ons nieuw. We erkennen het misbruik en volgen de aanbevelingen op. Onze stichting krijgt een andere naam en gaat voortaan 'Het huis van Gisèle' heten.'' Oud-volgeling Frank Ligtvoet, die twee jaar lang streed voor erkenning van het systemati sche misbruik bij Castrum Pe- regrini: ,,Het is erg belangrijk dat het misbruik bij Castrum nog maals door een onafhankelijke commissie is aangetoond. Dat de huidige directie van het mis bruik niet geweten zou hebben, is gezien de intieme vriend schapsrelatie die directeur De- fuster met één van de vier in het rapport genoemde misbruikers had volstrekt ondenkbaar. Ik ben benieuwd welke maatregelen Castrum gaat nemen.'' Restanten van de uitgebrande Russische Sukhoi Superjet. On danks de ravage overleefden zo'n dertig mensen de ramp. foto epa Er zijn beelden opgedoken van passagiers die filmen hoe het toestel van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot gis teren een noodlanding maakte in Moskou en daarbij in brand vloog. Raymond Boere Rotterdam/Moskou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11