Rutte en Macron voeren 'spannende' gesprekken in Parijs Stijl Annemarie Jorritsma blijft haar partijgenoten irriteren 3 dgn Den Bosch 10 NIEUWS CULTUURCLUB SEKSUEEL MISBRUIK Bij cultureel genootschap Castrum Peregrini zijn jarenlang minderjarigen seksueel misbruikt. In sommige gevallen werden ze eerst bedwelmd. Met de seksualiteit betaalde je als het ware voor dat ongekende gevoel Een jaar geleden ontving Mark Rutte de Franse president in zijn Torentje. Er werd veel gelachen en Emmanuel Macron twitterde zelfs een filmpje van de rondleiding in het Haagste stulpje. Maandagavond was het an dersom. Macron stond op het bor des van het presidentiële paleis in Parijs, het Élysée, en verwelkomde 'mijn vriend Mark Rutte voor een vriendschappelijk diner'. Opnieuw twee regeringsleiders, allebei in een bijna identiek donkerblauw pak en opnieuw breed lachend, en er was zelfs een (onhandige) omhelzing. ,,We hebben soms meningsver schillen. We zijn het vaak eens. Maar we boeken altijd resultaat'', waren de lovende woorden van Ma cron voor Rutte. ,,Als wij, Neder land en Frankrijk, het eens worden, is dat ook vaak het uiteindelijke Eu ropese compromis'', aldus Rutte ,,Dat maakt onze gesprekken zo spannend.'' Bij het informele over leg van Macron en Rutte in Parijs werden, zoals dat officieel heet, 'de lopende dossiers' besproken en me ningsverschillen even opzij gescho ven. ,,Er staan belangrijke en alles be halve gewone verkiezingen voor de deur'', zei Macron, doelend op de Europese verkiezingen, terwijl Mark Rutte instemmend knikkend naast hem stond. ,,De vraag waar het om gaat is heel simpel: stoppen of doorgaan? Sommigen willen de Europese Unie afbreken, anderen willen verder uitbouwen.'' Emmanuel Macron is een grote coalitie aan het bouwen van cen trumpartijen in de Europese lidsta ten. Hij is bang dat eurosceptische partijen in de EU-lidstaten straks de i Allebei in een bijna identiek donkerblauw pak en opnieuw breed lachend handen ineen slaan en een alles overheersende coalitie kunnen vor men met de grote conservatieve fractie in het parlement. Rutte steunt de strategie van Ma cron. Gisteravond hamerde de pre mier er in Parijs op dat kiezers over tuigd moeten worden dat de Euro pese Unie er juist voor hen is. ,,Als Europa concurrerender wordt, kun nen we burgers beter beschermen. Handel voeren: ja, maar dan wel eerlijke handel. Dan bescherm je de Europese burger.'' www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 tow Een onderzoekscommissie onder lei ding van oud-rechter Frans Bauduin komt tot de slotsom dat in de cultuur club Castrum Peregrini seksueel mis bruik schering en inslag was. Wolf gang Frommel, leider van het genoot schap, heeft zich samen met enkele anderen schuldig gemaakt aan mis bruik van 12- tot 16-jarigen. Er zijn ze ker tien slachtoffers. Frommel is in 1986 overleden. De feiten zijn verjaard. De Duitse dichter Frommel was sinds 1939 het magisch middelpunt van een kring die een aantrekkings kracht uitoefende op zowel jongens als meisjes. Alleen mannen mochten deelnemen aan de 'bijna sacrale hoofdbijeenkomsten', waarin jonge mannen met bloemenkransen op het hoofd rondliepen. Ook de geldschieter van Castrum Peregrini, de adellijke kunstenares Gisèle d'Ailly-van Water schoot van der Gracht - door dichter Adriaan Roland Holst omschreven als 'de vrouw met de natste achternaam van Nederland' - moet van het mis bruik hebben geweten. Onderwijzer Zij ontmoette Frommel bij het uitbre ken van de Tweede Wereldoorlog. In haar appartement aan de Herengracht bood ze onderdak aan Frommel en twee Joodse onderduikers. In die peri ode moet ze geweten hebben van het seksuele misbruik, stelt de commissie. Ook in de veertig jaar daarna maakte zij er geen einde aan. Hoewel veel ver borgen werd gehouden voor 'Das Weib', zoals ze achter haar rug om werd genoemd, kan haar 'een zekere morele verantwoordelijkheid niet worden ontzegd.' Frommel was net als de Duitse dichter Stefan George een pleitbezor- ger van 'pedagogische eros'. Hij wilde jonge mannen vormen in de kunsten, waarbij een hechte band bestond tus sen onderwijzer en leerling die kon uitmonden in seks. Hij zocht jongens van 14, 15 jaar oud, die hij kon toevoe gen aan zijn 'stamboom'. Seksueel contact met de mentor werd vastgelegd in de stamboom met de letters A.d.A., Amicus dat Amico (vriend geeft aan vriend). ,,Dan hoorde je er echt bij.'' Absolute ge heimhouding was een grondregel. De jongens werden ondergedom peld in een wereld van kunst en poë zie en konden amper weerstand bie den aan de seksuele avances. 'Dit had niets met een erotische verhouding te maken, met de seksualiteit betaalde je als het ware voor dat ongekende ge voel', aldus een getuigenis. Stamboom Het was de expliciete wens van From mel dat de stamboom zich bleef uit breiden. Een 12-jarige jongen die hij zelf had ingepalmd, Billy Hilsley, groeide uit tot één van de grootste wervers. Zijn baan als muziekleraar hielp hem daarbij. Volgens de commissie heeft Hilsley, in 2003 overleden, zich stelselmatig schuldig gemaakt aan misbruik van leerlingen. Zo was er een 13-jarige jon gen over wie Hilsley zich ontfermde vanwege 'zijn bijzondere muzikale ta lenten'. Voordat hij zich aan de jongen vergreep, goot hij hem vol met Dram- Senaatsfractievoorzitter Jor- ritsma heeft het besluit genomen als lid van het kernteam van de VVD. In dat gremium zitten ook premier Rutte, Tweede Kamer fractievoorzitter Klaas Dijkhoff en partijvoorzitter Christianne van de Wal. Maar staatsrechtelijk stelt dat niets voor: een Kamerlid is op persoonlijke titel gekozen. In de partij wordt al langer ge mord dat het kernteam alles be slist. Ook de 'autoritaire stijl' van Jorritsma roept daarbij irritaties op. Zo heeft zij geen vinger uitge stoken voor de populaire senaats voorzitter Ankie Broekers-Knol, die het veld moet ruimen. Zelfs Frits Korthals Altes, die namens alle andere VVD-erele- den een lans brak voor een ver lengd voorzitterschap van Broe- kers-Knol, kreeg de deksel op zijn neus. Zelf kwam Jorritsma onlangs in opspraak omdat zij mogelijk ver boden kartelafspraken heeft ge maakt. Ze zal een van de twintig getuigen zijn die wordt opgeroe pen. De rechter zal dan vaststel len of door een verboden kartel afspraak een project voor een warmte- en CO2-leiding in het Westland ten onrechte is gesneu veld. Vorige maand vroeg deze krant of Jorritsma belangstelling had voor de post van senaatsvoorzit ter. Daarop zei ze: ,,Ik ga mezelf niet kandideren. Als mijn fractie het me gunt, word ik weer frac tievoorzitter.'' 4 dgn Wetzlar (DE) 3 dgn Vechtdal diner dinsdag 7 mei 2019 GO Rutte en Macron dineerden in La Rotonde. foto anp Mark Rutte en Emmanuel Ma cron hebben hun meningsver schillen opzij gezet, voor de Eu ropese verkiezingen. Het is 'stoppen of doorgaan'. Frank Renout Parijs Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Bedwelming en Koen Voskuil Amsterdam —Getuigenis in het onderzoeksrapport Vanmiddag om half twee moet VVD-fractieleider Annemarie Jorritsma zich verantwoorden voor haar besluit een Eerste Kamerlid uit de fractie te zetten zonder overleg. Daarbij zal het niet om de inhoud gaan, maar om het principe. Jan Hoedeman Den Haag Ontdek Den Bosch; proef een Bossche Bol en bewonder de Sint-Janskathedraal. 2 nachten in 4* Mövenpick 's Herlogenbosch (8,3) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. welkomstdrankje, gebruik van sauna en wifi Aankomsten t/m augustus. Betaal pas bij aankomst! 3* arcona ERNST LEITZ HOTEL (8,4) 4* Boutique Hotel De Gloepe (8,3) 3 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. etagère ontbijt en wifi Incl. Museum Leica Welt Aankomsten t/m dec. lx een diner (dagschotel) jr q 50 Aan de Vecht, in Diffelen ©V#

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10