8 9 De tijd speelt echt een rol. Het duurt te lang hier. Een ongeduldig persoon als ik heeft het soms behoorlijk moeilijk. En ja, ik kan dit de mensen wel uitleggen. Of ze het begrijpen? Trots? Dat we de stroperigheid in Brussel hebben kunnen verergeren. Dat doen we door continu bezwaren op te roepen, door eigenlijk gewoon vervelend te zijn maandag 6 mei 2019 Agnes Jongerius (58, De Meern), zit sinds 2014 voor de PvdA in Brussel. Ze is nu nummer 2 op de lijst. Auke Zijlstra (54, Joure), zit sinds 2015 voor de PVV in Brussel (en eerder van september 2011 tot juli 2014). Hij is nu nummer 3 op de lijst. 1,,Nee! En ik heb ook wel getwijfeld, vijfjaar ge leden. De politiek is toch een ander vak dan de vakbond, waar ik vandaan kom. Wat me over de streep trok, was de internationale omgeving. En dat ik nu eindelijk eens kon uitzoeken waarom ze in Brussel nooit naar de mensen luisteren. Ik wilde ook iets proberen recht te trekken. In de tien jaar onder José Manuel Barroso (de voorganger van Jean-Claude Juncker als Commissievoorzitter) is er weinig gebeurd in sociaal opzicht.'' 2,,Tsja. We zijn met 26 Nederlanders hier op 751 parlementariërs. En met 187 Europese sociaaldemocraten. Dat is niet genoeg voor een meerderheid, dus je moet realistisch zijn. Je gaat niet zomaar van gelijk hebben naar gelijk krijgen.'' 3 „Gelijk loon voor gelijk werk. Met de detache ringsrichtlijn en regels rond arbeidscontracten zijn we uiteindelijk ook in staat geweest de koers te verleggen.'' 4,,Dat is een lastige. De tijd speelt echt een rol hier. Neem de Arbeidsautoriteit: dat hebben we afgesproken, we hebben erover gestemd, maar die is er nog niet. Het duurt echt te lang hier. Een ongeduldig persoon als ik heeft het hier soms be hoorlijk moeilijk. En ja, ik kan dit de mensen wel uitleggen. Of ze het dan begrijpen? Nee, maar dat nemen we niemand kwalijk.'' 5,,Dan zeg ik dat ik in het Europees parlement zit namens de werkenden, en dat ik probeer de sociale agenda een tik in de goede richting te geven.'' 6,,Ik ben er trots op dat detacheringsrichtlijnen zijn gewijzigd (wat inhoudt dat buitenlandse werknemers worden betaald volgens de cao van het land waar ze werken, red.). Dat is toch de kern van de sociaaldemocratie, dat mensen gelijk worden behandeld. En ik ben blij dat de lijst met kanker verwekkende stoffen op het werk is uitgebreid. Dat beschermt levens.'' 7,,Er is één belangrijk ding dat ik anders had willen doen: ik had eerder moeten starten met mijn strijd tegen de nulurencontracten en voor minimumtarieven voor zzp'ers. Ook ik had in 2014 nog niet in de gaten hoe snel deze ontwikkeling de arbeidsmarkt verziekt. Een bedrijf als Uber gaat straks miljarden ophalen op de beurs, doordat het zijn chauffeurs slecht betaalt.'' ,,Ik heb hier minder kunnen veranderen dan ik had gewild." 9,,Ja hoor! Al krijg ik dan meteen klachten over het vergaderen in Straatsburg en de declaraties. Er zijn ook mensen die het sneu voor me vinden, haha. Die zijn verbaasd dat ik er ook plezier aan kan beleven.'' 4 ,,Hm, moeilijk. Door zo met Europa bezig te zijn, word je er ook mee geconfronteerd hoe Nederlands je eigenlijk bent. Aan de andere kant ben ik ook veel meer gaan beseffen dat we bezig zijn met het realiseren van een gezamenlijke droom.'' 1,,Nee! Althans, de eerste keer. Toen wilde ik eigenlijk de Tweede Kamer in. Maar de tweede keer dolgraag. De Europese Unie gaat over alles en dat past bij mij. Zo kan ik overal mijn mond over opendoen.'' 2,,Ik wilde vooral leuke PVV-dingen zeggen in een prettige PVV-omgeving. In Nederland merk je dat partijen daardoor onze kant op zijn geschoven. Polariseren werkt, als je nog een quote zoekt. In de EU past dat nog niet, alles wat we zeggen is fout.' 3,,Niet heel ingewikkeld. Een goeie kracht zijn in het PVV-team, kundig en be trouwbaar.'' 4,,Wat een rotvraag. Nou, wij hebben ervoor gezorgd dat mensen nog steeds hun kiloknallers kunnen kopen. En de Sociaal Economische Raad heeft onder leiding van Ed Nijpels een advies gebracht, waarin staat dat duurzame landbouwbedrij ven voorgetrokken moeten worden. Dat heb ben we gekilld.'' 5,,Ik stem, zeg ik dan. En dan leg ik uit dat ik ook alles doe wat daaraan voorafgaat. Alles gaat om de stem. Ik ben een volksverte genwoordiger.'' 6,,Trots? Dat we de stroperigheid in Brus sel hebben kunnen verergeren. Dat is het beste wat je kunt bereiken als eurokritische partij. Dat doen we door continu bezwaren op te roepen, door eigenlijk gewoon verve lend te zijn.'' 7,,De gewone pers is niet zo geïnteres seerd in de PVV, dus ik had eerder moe ten besluiten om meer opinieartikelen te schrijven. En ik vind het nog leuk ook!'' 8,,Het Europarlement is intens bevoor oordeeld. Het doet alles om maar geen oppositie te hoeven horen. Het dichtflikke- ren van je microfoon als je wat wilt zeggen, bijvoorbeeld. Of geen antwoord geven op je vragen. Dat iedereen dat goedkeurt en toe juicht, dat is mijn grootste teleurstelling.'' 9,,Nee, ik houd dat meestal ver bij mensen vandaan. Ik werk in Brussel, zeg ik dan. Het is gewoon niet helemaal veilig. Bedrei gingen en zo. Ik heb nog niet echt wat mee gemaakt, maar ik krijg af en toe wel rotmail- tjes. Ik heb een gezin, ik neem geen risico.'' ,,Ik ben nog veel kritischer geworden dan ik al was op de EU. Ik word bijkans misselijk van die EU-vlag. Nederland moet er echt uit. Aan de andere kant heb ik ook gezien dat landen heel goed met elkaar kunnen samenwerken, met behoud van soevereiniteit. Maar graag op een andere manier dan nu.'' GO vertel je dat op feestjes?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9