II 7 VOLKSGEZONDHEID ONDERZOEK Bijna één op de vier Nederlanders kampt met maag-, darm- of leverproblemen. Zon 15.000 mensen zijn daar in 2017 aan overleden. ,,Als een Nederlander kanker krijgt, is de kans het grootst dat het aan het spijsverteringsstelsel is.'' In Nederland stonden in 2017 onge veer 3,7 miljoen mensen bij de huis arts geregistreerd met maag-, darm- of leverproblemen. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in opdracht van de Maag Lever Darm Stichting (MLDS). Voor het eerst zijn hiervoor allerlei gegevens uit verschil lende bronnen over maag-, darm- of leverklachten in kaart gebracht. De problemen variëren van relatief onschuldige infecties aan het maag darmkanaal tot ernstige, chronische darmklachten of kanker aan een van de spijsverteringsorganen. In 2017 overleden 15.000 Nederlan ders aan een maag-, darm- of lever aandoening. Dat is 10 procent van de totale sterfte in Nederland. Bijna 13.000 daarvan overleden aan kanker van het spijsverteringsstelsel. Onder zoeker volksgezondheid van het RIVM René Poos: „Darmkanker is in Nederland een belangrijke doodsoor zaak.'' Bernique Tool, directeur van de Maag Lever Darm Stichting: ,,Als je als Nederlander kanker krijgt, is de kans het grootst dat dit in één van de spijs verteringsorganen voorkomt.'' RIVM'er Poos bevestigt dit: „Kanker van het spij sverteringsstelsel werd van alle kankers in 2018 het meest vastge steld.'' Zo'n 625.000 mensen in Nederland moeten met klachten aan het spijsver- teringsstelsel naar een medisch speci alist, vaak vanwege hun dikke of dunne darm, blinde darm of de anus. Specialisten zien ook veel patiënten met chronisch ontstoken darmen. De zorguitgaven voor deze aandoe ningen bedragen zo'n 3,3 miljard euro. Die kosten zullen oplopen, doordat er steeds meer ouderen komen. ,,In 2030 zijn de kosten 10 procent meer'', zegt onderzoeker Poos. ,,Kankers nemen met 25 procent toe.'' MLDS-directeur Tool luidt de nood klok. ,,Een goede werking van de spijs vertering is van levensbelang. Let op goede voeding, vezelrijk eten en klachten niet wegwuiven, maar naar de huisarts.'' Vandaag begint de stich ting met een landelijke campagne om daarop te wijzen. dag een hapje te nemen van iets dat ik lekker vind. Soms gaat dat goed, maar soms beland ik boven de wc- pot.'' Al met al heeft Anna een manier gevonden om met haar problemen te leven. Haar baan als fysiotherapeut heeft ze moeten opzeggen. „Wil ik een enigszins gezellige moeder zijn, dan kan ik dat er niet bij doen. Maar werken is wel wat ik het meeste mis. Dat was mijn passie.'' Wanneer ze als jonge moeder ver telt wat haar mankeert, reageren nog altijd veel mensen geschokt. ,,Ze kij ken eerst naar mijn buik; waar zit die stoma dan? Dan probeer ik uit te leg- gen dat je stoma's tegenwoordig niet meer ziet. En niet meer ruikt, want dat stigma is er nog steeds. De kennis bij mensen is gering.'' Daarom vindt Anna het heel be langrijk dat er deze week aandacht komt voor maag-, darm en leverziek ten. ,,Er heerst nog zo'n taboe op poep, plas en alles wat daarmee te maken heeft. En de wereld heeft over het algemeen weinig begrip voor mensen die er van de buitenkant goed uitzien, maar van binnen toch dingen mankeren. Als we dat eens kunnen opengooien, zodat we daar eerlijk over kunnen praten, dan heb ben we veel bereikt.'' te komen. ,,Mijn vader overleed in die periode, dus ik moest mijn eigen boontjes doppen.'' Juist door dat persoonlijke drama dachten veel artsen dat haar klachten van psychische aard waren. ,,Ik heb zó vaak te horen gekregen dat het tussen mijn oren zat. Het zorgt er voor dat ik nog steeds moeite heb om naar een arts te gaan. Er is te vaak ge dacht dat ik me aanstel.'' Maar collega's in het ziekenhuis waar ze werkte, wisten wel beter. Ze zagen Anna ineens een verkrampte houding aannemen of wit wegtrek ken. „Uiteindelijk heeft een arts in Stoma's zie je niet meer. Je ruikt ze ook niet. Dat stigma is er echter nog steeds dat ziekenhuis wel goed doorgezocht. Mijn dikke darm bleek niet meer te functioneren. Die moest er uiteinde lijk uit.'' Helaas waren daarmee nog niet alle problemen voorbij. Ook haar maag, dunne darm en slokdarm helpen niet goed mee om voedsel naar beneden te krijgen. Sinds twee jaar krijgt Anna daarom sondevoeding, dat via een slangetje in haar maag belandt. ,,Als half Portugese ben ik opgevoed met het idee dat eten fijn en lekker en gezellig is. Daarom probeer ik elke Mensen zien haar op het schoolplein, als de moeder van Daan (6) en Luca (3), of als ze de dagelijkse boodschap pen doet. Dan lijkt het net alsof Anna Devilee uit Hendrik-Ido-Ambacht niets mankeert. Maar wanneer haar kinderen 's avonds om 19.00 uur naar bed gaan, is ook bij haar 'de batterij leeg'. Dan gaat ze naar bed, of kruipt met een deken op de bank. Anna Devilee is darmpatiënt. Sinds haar 22ste leeft ze zonder dikke darm en heeft daarom een stoma. Via een tasje op haar rug krijgt ze 24 uur per dag sondevoeding. Sinds het gemis van haar dikke darm heeft ze aan energie flink ingeboet. Fulltime moe der zijn, is al een hele opgave. Als tiener besefte Anna niet dat ze iets mankeerde. Ze wist niet beter dan dat ze slechts een keer per week ontlasting had. Maar op haar 20ste 'barstte de bom'. Ze kreeg aanvallen van ondraaglijke buikpijn en be landde regelmatig op de eerste hulp. ,,Dan moest ik weer een week in het ziekenhuis blijven voordat de boel weer aan de gang was.'' Het betekende een flinke versto ring van haar overvolle leven. Ze stu deerde fysiotherapie, liep stage en draaide in het weekend nachtdien sten bij de McDonald's om aan geld maandag 6 mei 2019 GO Kwart Nederlanders naar huisarts om spijsvertering Marcia Nieuwenhuis Bilthoven/Amersfoort miljoen mensen naar huisarts met maag,- darm- of leverproblemen Anna Devilee is darmpatiënt. Sinds haar 22ste leeft ze zonder dikke darm. FOTO FRANK DE ROO 'Nog steeds een taboe op plas en poep' -Anna Devilee, darmpatiënt Als Anna Devilee (32) vertelt dat ze leeft met sondevoeding en een stoma, stuit ze vaak op onbegrip. „Mensen kijken eerst naar mijn buik. Waar zit die stoma dan?'' Koen Voskuil Hendrik-Ido-Ambacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7