NYNKE DE JONG idee Politie past 'oneerlijke' fitheidstest aan m Hoogseizoen voor Arabische tv-zenders 6 Het is vaste prik: als de ramadan begint, beginnen de grote Arabische zenders met de ramadansoaps. Ook in Nederland wordt er reikhalzend naar uitgekeken. Moskeeën extra alert Column Veel gemopper op het Am sterdamse stadsbestuur, dat afgelopen week meldde dat wat hen betreft in 2030 de benzine- en dieselauto's de hoofdstad niet meer in komen. Elektrisch rijden zullen we, want de luchtkwaliteit in Amsterdam is dramatisch. De Amsterdammer leeft zelfs gemiddeld een jaar kor ter door alle vieze gassen die hij of zij de ganse dag inademt. Het gemopper kwam ook uit Den Haag, waar het kabinet niets zag in deze plannen. En dat gaat over dit soort verboden. Waarom deed wethouder Sharon Dijksma dan zo'n boude uitspraak? Je kunt het zien als een knetter gek idee. Maar ook als een steen in de vijver. Als het begin van het gesprek over hoe je een drukbe volkte stad leefbaar houdt. Dijksma weet heus wel hoe groot haar macht is, en dat dit geen be slissing is die het bestuur van Amsterdam zomaar neemt. Maar nu hébben we het er wel over. Over de moge lijkheid, over fl de kansen. En 1 over de ma- ier waarop je zo'n maatregel zou kunnen invoeren, zonder dat je daarmee mensen onevenredig hard in hun porte monnee raakt. 2030 is nog een eind weg. Elf jaar om precies te zijn. In die tus sentijd kan er nog veel gebeuren. De elektrische auto's van 2030 zullen milieuvriendelijker te fa briceren zijn en betaalbaarder. Elf jaar geleden was het 2008. Om uw geheugen op te frissen: Barack Obama werd president van de Verenigde Staten, in de kroeg mocht je nog gewoon ro ken, Amy Winehouse leefde nog en was dé wereldster van dat mo ment. Geert Wilders bracht Fitna uit en de bank Lehman Brothers vroeg faillissement aan. Het lijkt een eeuwigheid gele den. De eerste Tesla, de Roadster, zag in 2008 het licht. Een auto voor mensen met heel, heel veel geld. Hadden we toen kunnen be denken dat er nu overal in Neder land laadpalen staan en de elek trische auto inmiddels een stuk betaalbaarder is geworden? misschien zeggen we over elf jaar ook wel dat Sharon Dijksma knet tergek was. Maar soms moet ie mand iets knettergeks bedenken om de raderen te laten draaien. Het begin van het gesprek over hoe je een drukbevolkte stad leefbaar houdt Koen Voskuil Den Haag Met de test Professioneel Fit wil de politie dat agenten fris aan hun carrière beginnen. Ze moeten slagen voor onderdelen zoals hardlopen, roeien, squats, pull- ups en push-ups. Maar veel begin nende agenten vinden de toets niet eerlijk. Zo klagen ze over on gelijke omstandigheden. Politiestudente Sandra vertelde vorig jaar oktober in deze krant waarom ze met haar 50 kilo niet slaagde voor de roeitest. ,,Ik schuif voortdurend in het stoeltje omdat ik niet zo groot ben. Er zou reke ning gehouden moeten worden met je gewicht.'' Anderen klaagden over onge lijke omstandigheden. Zo kon de ene student een hardlooptest doen op een atletiekbaan, waar een ander met wind tegen over de weg moest lopen. Weer anderen zeiden dat sit-ups niet door ieder een op dezelfde manier werden beoordeeld. Na tal van klachten, verzameld door politievakbonden NPB en ACP, beloofde de Politieacademie een onderzoek door de VU Am sterdam. Op basis van de eerste aanbevelingen past de academie de test nu aan. Zo houdt de roeitest nu reke ning met leeftijd, geslacht en ge wicht. Bij de hardlooptest kunnen Roeitest houdt nu rekening met leeftijd, geslacht en gewicht studenten kiezen voor een buitenomgeving of de hardloop band en de uitvoering van sit-ups wordt gestandaardiseerd. Volgens NPB-bestuurder Leen Spoor heeft de Politieacademie geluisterd naar de wensen van veel studenten. ,,Het was duidelijk dat een aantal onderdelen van Professioneel Fit te wensen over liet. Daar komt nu verbetering in en dat is gunstig voor ons gemeenschappelijke doel: politie mensen motiveren om fit hun werk te doen.'' Natuurlijk is de ramadan een peri ode voor rust, bezinning en fami liebezoek. Maar de islamitische vastenmaand is ook vier weken lang primetime voor Arabische televisiezenders. Elke avond nes telt een miljoenenpubliek zich voor de tv of de laptop om de beste acteurs in de beste scripts in de beste en duurste nieuwe soaps te zien. Want ramadan is ook entertainment én big business. Het is al jarenlang een traditie in landen als Egypte, Marokko, Tune sië en Libanon: op de eerste dag van de ramadan beginnen de nieuwe seizoenen van series die precies zijn geschreven op de duur van de vastenmaand: ze duren vier weken. Daarna moeten de fans weer een jaar wachten om te weten hoe het verdergaat. ,,In de ramadan wordt de hele programmering op z'n kop ge gooid: geen felle talkshows en ook de gewone series stoppen. Alsof in Nederland Goede Tijden, Slechte Tijden een maand zou stilliggen en er een tijdelijke soap voor in de plaats zou komen'', zegt Walid Benmbarek. De Nederlandse ac teur met Tunesische en Marok kaanse roots speelde zelf in GTST en Onderweg naar Morgen. ,,Tij- dens de ramadan kom je vaak na zonsondergang met de hele familie bij elkaar om te eten. En dan kun je daarna met z'n allen nog een soap kijken, de uitzend tijden worden daarop aangepast. Mijn moeder en zussen wachten al met smart op het tweede seizoen van Awled Moufida, een Tunesi sche serie. En daarna gaan ze zappen om te kijken welke series er nog meer leuk zijn.'' Veel keus De keus is enorm. Naast Awled Moufida (over moeder Moufida die heel wat te stellen heeft met haar drie zoons) is er Al Kateb (over een schrijver van misdaad- boeken wiens leven verdacht veel op zijn eigen scenario's begint te lijken) en het derde seizoen van Al Hayba (over de ruzies tussen twee familieclans aan de Liba- nees-Syrische grens). Vorig jaar was er ook Black Crows: een Saoe- BEVEILIGING dische serie over de terroristische groepering IS. ,,Die laatste was behoorlijk gru welijk, niet fijn om direct na het eten met je familie te kijken'', zegt de Nederlandse filmmaker Rami el Harayri. Hij heeft er een traditie van gemaakt om tijdens de rama dan minimaal één Arabische serie te kijken. ,,Meestal samen met mijn moeder. Het is relaxed en gezellig, leidt je af van het vasten.'' Netflix Waar de Nederlandse kijkers een paar jaar geleden nog vooral waren aangewezen op de schotelantenne om de soaps te ontvangen, voldoet nu vaak een laptop (veel afleve ringen staan al snel op YouTube) of een Netflixabonnement. De streaminggigant doet dit jaar voor het eerst mee: elke dag komt er een nieuwe aflevering van de serie Al Kateb online. De enorme populariteit van de dramaseries leidt ook tot politieke bemoeienis. Zo beschreef The New York Times recent hoe de Egypti sche president Abdul Fatah al-Sisi steeds meer greep probeert te krij gen op de inhoud van de soaps: een aan het leger gelieerde pro ductiemaatschappij moet de ver haallijnen goedkeuren. Wie zich niet aan de regels houdt, en bij voorbeeld niet lovend is over leger of politie, komt niet op tv, stellen filmmakers in de krant. De ramadan begint vandaag en duurt waarschijnlijk, afhankelijk van het verschijnen van de nieuwe maan, tot 4 juni. maandag 6 mei 2019 GO @Nynke Een plan kan idioot klinken, en De Politieacademie verandert een fysieke toets voor begin nende agenten op vier punten. Veel gezakte agenten vonden de test niet eerlijk. Onderzoek door de VU Amsterdam beves tigt dat. Ramadan: tijd voor bezinning én soaps Cyril Rosman Rotterdam Series zoals Awled Moufida (boven) en Al Hayba (onder) houden miljoenen moslims aan de tv gekluisterd tijdens de ramadan. Moskeeën in Nederland wor den extra goed in de gaten gehouden tijdens de rama dan, die vandaag begint. Meerdere gebedshuizen heb ben burgerwachten vanuit hun achterban. ,,Dit jaar volgden de mensen extra trainingen en zijn er bewakingscamera's geplaatst bij moskeeën die ze nog niet hadden. Voor de zekerheid'', zegt Mohamed Bouimj, directeur van Stich ting Platform Islamitische Or ganisaties Rijnmond (SPIOR). Dat de schrik erin zit, komt onder meer door de aanslag in maart op twee moskeeën in Christchurch, Nieuw-Zeeland, waarbij een rechts-extremist meer dan vijftig mensen doodschoot. Bij de As-Soen- nahmoskee in Den Haag wer den onlangs twee poppen neergezet en een spandoek opgehangen met een tekst over de profeet Mohammed. ,,Honderden mensen zeiden dat het niet ver genoeg ging'', zegt moskeevoorzitter Abdel- hamid Taheri. ,,Zij riepen op de boel in de fik te steken. Daarom nemen we tijdens de ramadan zichtbare en on zichtbare maatregelen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6