II Rommelmarkt Hulst, weer of geen weer Bombardement Breskens nog steeds dichtbij ZEEUWS-VLAANDEREN 19 LUCAS PROEFSCHRIFT Emeritus-predikant Frans van Vliet (77) onderzocht de Bijbel vanuit de moderne communicatie aanpak. Van Vliets promotie-onderzoek kreeg de titel Met Lucas luisteren naar Paulus. Voor de dominee een zoektocht naar de waarheid. Van Vliet richtte zich op het boek Han delingen in de Bijbel waarin Lucas schrijft over de apostel Paulus. ,,Het is het woord van God, maar opgeschreven door mensen. Lucas citeert Paulus maar in die tijd werd vrijwel alles mondeling doorgegeven." Van Vliet bestu deerde het Bijbelboek met een he dendaagse blik op communicatie. ,,Waarom koos Lucas juist die toe spraken, wat bedoelde hij daar mee? Hoe voerde Lucas Paulus op? Voor welke doelgroep? Welke technieken heeft Lucas gebruikt?" Toegankelijk Qua communicatie-aanpak - ook door moderne ogen - heeft Lucas het uitstekend aangepakt is Van Vliets conclusie. ,,Het is door Lu cas ook heel mooi en toegankelijk opgeschreven." 'Hoe kan ik beter begrijpen wat er staat in een tekst?' Hoe is een tekst bedoeld, wat lees ik en wat denk ik te lezen?' Het zijn vragen die Van Vliet zich al lang stelde. Relevante vragen, ook voor andere predikanten of voor gangers die zich baseren op tek sten van anderen. Het idee voor het onderzoek ontstond ruim twintig jaar gele den, maar pas na zijn emeritaat in 2009 kwam hij echt aan zijn on derzoek toe. Zijn hele werkzame leven ligt in Zeeland. Aanvankelijk als wiskundeleraar in Axel en tot hij in 1993 zijn carrière een draai gaf en predikant werd in Kamper land. In 2000 verruilde hij Kam perland voor Zaamslag tot hij in 2009 met emeritaat ging. ,,Wees je ervan bewust dat je als lezer zelf een achtergrond hebt", is één van Van Vliets voornaamste bevindingen na zijn onderzoek. Mensen vullen het zo gauw zelf in wat ze denken dat er bedoeld wordt ,,Lees goed wit er staat. Mensen vullen het zo gauw zelf in wat ze denken dat er bedoeld wordt. Neem het woord herder. Mensen met een christelijke achtergrond zien in het woord herder in de Bij bel Jezus en zullen bij 'de Heer is mijn herder' denken dat die herder Jezus is." Goed lezen betekent niet per se alles letterlijk nemen. Het boek Handelingen is in de eerste eeuw van onze jaartelling geschreven. Taal verandert, de betekenis van woorden verandert. ,,Kan ik ach terhalen hoe het in die tijd dat het geschreven is, bedoeld is?" vroeg Van Vliet zich af. Om zoveel mo gelijk ruis van vertalingen weg te nemen onderzocht hij Handelingen in de originele taal: oud (Koine-) Grieks. ,,Dat moest ik wel eerst le ren. Ik heb geen gymnasium ge daan." BRESKENS Ze lijken ineens weer van deze tijd, oorlogen, aanslagen en vluchtelingen. Dingen die we liever aan ons voorbij laten gaan en die steeds dichterbij komen. Dichtbij lijkt ook nog steeds, 75 jaar na dato, het noodlottige bombardement op Breskens van 11 september 1944. Ruim tweehonderd inwoners kwa men hierbij om het leven. ,,Wij moeten onze vrijheid koeste ren", zegt Sjaak Quaak van de gemeente Sluis. ,,Deze is 75 jaar na de Tweede Wereldoorlog nog steeds kwetsbaar en vraagt onze volledige inzet." Breskens herdenkt zijn slachtoffers op de Algemene Begraafplaats aan de Ringlaan bij het massagraf. Hier is het overgrote deel van de overlede nen van 11 september 1944 bij gezet. Voor de steen met alle na men is in 1946 de Commissie Grafmonument opgericht. Het benodigde geld is door de be volking bijeengebracht. Nu worden hier tij dens een in getogen ceremonie bloemen ge legd en klinkt de taptoe. Vaak bij koud en guur weer, passend bij de stemming van de aanwezigen. In de verre omtrek van de Spoorwa- terstraat en Van Sassenstraat ston den de auto's geparkeerd. Aan aan loop voor de rommelmarkt geen gebrek. Ook voor natgeregende knuffels en oude seizoenen van Flikken Maastricht trokken men sen erop uit. Een flink deel van de verkopers was op alles voorbereid waar de weersvoorspellingen voor waar schuwden. Partytenten, stukken plastic en paraplu's hielden de koopwaar droog, zo goed als het ging. Alleen de soms harde wind vormde een probleem. Snel ingrij pen door voorbijgangers kon nog net voorkomen dat een grote party tent aan de Spoorwaterstraat een aangrenzende tuinmuur over waaide. Het kleinste stalletje was niet groter dan een schooltafeltje. 'Ap pelflappen, recht uit de oven' op het kartonnen bordje. Slechts vijftig cent per stuk. Er restten er nog twee. Bij terugkeer, enkele minuten later, bleken de appelflappen ver kocht en het tafeltje verdwenen. maandag 6 mei 2019 Een zoektocht naar de waarheid Guido van der Heijden Zaamslag ^wandaag verdedigt de voormalige dominee van Zaamslag en Kam perland zijn proef schrift aan de Faculteit Religie en Theologie van de VU in Amsterdam. - Frans van Vliet Predikant Frans van Vliet met op de voorgrond zijn promotie onderzoek Met Lucas luisteren naar Paulus. foto boaz timmermans MSuzan Boersma (l) en Jan Willem de Kraker brengen bloemen naar het massagraf na mens de dorps raad van Bres- kens. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De rommelmarkt in de Hulsterse wijk waar de bewoners wel heel veel lijken te bewaren trok za terdag, ondanks het wispeltu rige weer heel wat aanloop. Guido van der Heijden Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50