Extra geld voor viering 75 jaar vrijheid 4 Ex deed aangifte tegen 'verkrachte' militair anus hebben gekregen. De klok kenluider zou ook zijn verkracht. De onthulling veroorzaakte zo wel in het leger als in politiek Den Haag opschudding. Een speciale commissie onderzocht of militai ren veilig hun werk konden doen. Het Openbaar Ministerie deed uitvoerig onderzoek, maar kwam tot de conclusie dat diverse be schuldigingen niet konden klop pen. De militair die de klokkenlui der verkracht zou hebben, is in middels ten onrechte als verdachte aangemerkt. Ook vier andere ver dachten gaan vrijuit. Vijf andere militairen moeten donderdag wel t Geloofwaardigheid klokkenluider verder in twijfel getrokken door oud-collega's voor de rechter verschijnen we gens aanranding, mishandeling en bedreiging. Ze hebben die be schuldigingen vanaf het begin af gedaan als de grootste onzin. Nu de klokkenluider in een an dere zaak wordt vervolgd voor smaad, plaatsen ze nog meer twijfels bij zijn betrouwbaar heid. De klokkenluider staat op 20 juni terecht bij de mili taire politierechter in deed begin 2017 aangifte wegens mishandeling en smaad. De twee hadden heftige relatieproblemen. De vrouw moest voor de rechter verschijnen omdat ze hem zou hebben neergestoken. Ze werd daarvan in april vrijgesproken. De ex-vriendin zegt dat hij haar heeft zwartgemaakt bij haar werk gever, meldt ze januari 2017 aan agenten. Dat zou zijn gebeurd na dat ze in december 2016 de relatie had beëindigd. De militair zou haar werkgever hebben verteld dat zij onder invloed van drank en drugs aan het werk was, dat ze me dicijnen stal, de privacy van cliën ten schond door thuis over hen te praten en dat ze zwanger zou zijn, wat invloed kon hebben op het verlengen van haar contract. Ook zegt de vrouw meermaals door hem te zijn mishandeld. Ze deed de aangifte een halfjaar voor dat de klokkenluider zelf naar de politie stapte om aangifte te doen tegen zijn collega's bij de mortier- groep. Advocaat Ruth Jager van de klokkenluider wil niet inhoudelijk reageren. Ze zegt wel dat de mis- bruikzaak bij het leger en de straf zaak van haar cliënt los van elkaar moeten worden gezien. ,,Het is ze ker niet zo dat als hij wordt beticht van smaad in de ene zaak, hij on geloofwaardig is in de zaak waarin hij zelf slachtoffer is.'' Zijn inmiddels ex-vriendin deed al in 2017 aangifte van mishandeling, blijkt nu. Ook zou hij haar ten on rechte hebben zwartgemaakt bij haar werkgever. Vooral dat laatste is saillant in het proces van vijf mi litairen die terechtstaan voor de misbruikzaak op de Oranjeka zerne. Die zaak gaat donderdag van start. De militairen vinden dat de 'klokkenluider' onzin heeft ver spreid en sommigen van hen be tichten hem van het doen van een valse aangifte. De 29-jarige militair veroor zaakte in november 2017 een schok binnen de krijgsmacht toen hij in de media vertelde hoe tien mili tairen van de kazerne Schaarsbergen hem en twee collega's in 2013 hebben mishandeld en bedreigd. Ook zouden ze stelselmatig zijn gepest en verne derd. Een van de ge peste militairen zou een vinger in zijn iï$m££S££!*ï5ï!Si De Rotterdamse Mirjam en Ray mond Reijnen kregen zaterdagoch tend de schrik van hun leven. Met hun drie kinderen zaten ze in de schuilkelder van hun huis, op nog geen kilometer van de grens met Gaza. ,,We hoorden een explosie. Het huis trilde en ons brandalarm ging af. Ik zei tegen mijn man: 'Dit is niet goed''', zei Mirjam Reijnen op de Israëlische televisie. Het bleek een raketinslag. Die boorde een groot gat in het dak van hun huis. De Israëlische premier Netan yahu kondigde gisteren grootscha lige aanvallen aan op de Gaza- strook, als reactie op raketaanvallen vanuit dat gebied. Ook stuurt hij extra tanks en troepen naar de grens tussen Israël en de Gaza- Met het geld moet de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog le vend worden gehouden, schrijft staatssecretaris Paul Blokhuis van Volksgezondheid, Welzijn en Sport in een verklaring. ,,De onderdruk king, terreur, systematische schen ding van mensenrechten en uit sluiting en vervolging van Joden, Roma en Sinti van toen mogen we nooit vergeten.'' Het extra geld komt bij de 9 mil- joen euro die eerder beschikbaar was gesteld. Het extra geld gaat on der meer naar het moderniseren van oorlogsmusea, wetenschappe lijk onderzoek naar de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog en naar het toegankelijker maken van digitale bronnen en archieven over de oorlog. ,,Zodat de verhalen van toen ook de komende jaren kunnen worden verteld. Indringend en op een manier die ook de komende ge neraties blijft aanspreken, zeker nu de generatie van ooggetuigen weg valt'', aldus Blokhuis. Volgens de bewindsman zijn de verhalen uit die tij d 'goud waard' en belangrijk om lessen uit te trekken. ,,Om ons simpelweg te leren hoe belangrijk samenleven is, respect te hebben voor de ander en elkaar de vrijheid te geven. Het mag daarom ook feest zijn. Het is geweldig te zien dat op heel veel plaatsen vrij willigers zich al voorbereiden op een grootse viering. Samen vieren we 75 jaar vrijheid. Daar kijk ik naar uit en met mij het hele kabinet.'' De staatssecretaris benadrukt dat vrijheid moet worden gekoesterd. ,,Weten en voelen wat het echt be tekent om vrij te zijn. Om te leven in een democratische samenleving. Een samenleving waarin we elkaar met respect behandelen en waarin iedereen kan vertrouwen op ons rechtssysteem. Dat zijn waarden die niet vanzelfsprekend zijn. Hier moeten we altijd aandacht aan be steden.'' maandag 6 mei 2019 GO Klokkenluider zelf onder vuur Arnhem. Zijn ex-vriendin Bij de Oranjekazerne in Schaarsbergen zouden wantoestanden hebben plaatsgevonden. foto anp Een van de drie militairen die aangifte deden van ernstige misstanden bij de Oranjeka zerne in Schaarsbergen, moet zelf voor de rechter verschijnen wegens mishandeling en laster. Raymond Boere Schaarsbergen Een zwangere vrouw en haar baby, hier op de foto, bevonden zich onder Geweld Israël Het geweld tussen Israël en Gaza dat dit weekend oplaaide, heeft aan ten minste zeven men sen het leven gekost. Een Ne derlands gezin kwam met de schrik vrij: hun huis in kibboets Nahal Oz werd vol geraakt door een raket. Naz Taha Nahal Oz/Rotterdam Het kabinet maakt 15 miljoen euro extra vrij voor de viering van 75 jaar vrijheid in Nederland, die eind augustus begint. Maarten van Ast Den Haag Nationale dodenherdenking op de Dam in Amsterdam. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4