Ift Expositie Kind raakt de bezoeker BEVELANDEN EN THOLEN 19 Roep om taalvrijwilligers in Taalcafé en -huis Zierikzee CONCORDIA NIEUW CULTUREEL CENTRUM Van muf en aftands, naar fris en eigentijds. Na jaren van onzekerheid heeft muziekvereniging Concordia een fonkelnieuw onderkomen in de voormalige gymzaal aan de Zoekweg in Tholen. Nog even de laatste letters monteren. En binnen opruimen. Dan is 't Mu- zieklokaal echt af. Een jaar lang is gewerkt aan de omvor ming van de gymzaal tot muziek- honk. ,,De 357.000 euro subsidie is volledig besteed", zegt voorzitter Job van de Velde met een lach. „Sterker nog, de sloop en de af bouw hebben we zoveel mogelijk in eigen beheer gedaan, om bin nen budget te blijven. En dat is ge lukt." Het is niet de enige reden waarom de 170 muzikanten zelf de handen uit de mouwen hebben gestoken. ,,Als je zelf tegeltjes staat af te bikken en vervolgens met een kwast in je handen staat, maak je het pas echt van jezelf", zegt Van de Velde. En dat is het gebouw nu ook. Concordia kocht het vorig jaar voor het symbolische bedrag van een euro.Voor de muziekvereni ging is het onderkomen niet nieuw. De afgelopen twaalf jaar maakte het gebruik van de gym zaal als repetitieruimte. Maar moest het de ruimte delen met scholen. Voor vergaderingen en instrumentenberging maakte het gebruik van noodunits. ,,Die had den hun beste tijd inmiddels wel gehad", zegt Van de Velde. De gymzaal is van onder tot bo ven gestript. Aanleiding voor de grootschalige renovatie was de vloer, die op verschillende plekken rot was. ,,Een wonder dat niemand daar doorheen is gezakt", zegt Van de Velde. De muziekvereniging heeft het gebouw klaargemaakt voor de toekomst. Een warmte pomp en zonnepanelen moeten de exploitatiekosten drukken. ,,De oorspronkelijke gasrekening was enorm." Met de renovatie achter de rug, kijkt Van de Velde naar de toekomst. ,,Het zou fijn zijn als we het gebouw kunnen delen met an dere verenigingen. We hebben het opgeknapt met gemeenschaps geld. Dan is het mooi als ook een popkoor of bandje er gebruik van kan maken." Dat is meteen de re den waarom 't Muzieklokaal op de gevel prijkt en niet Concordia. Het zou fijn zijn als we het gebouw kunnen delen met andere verenigingen ,,Zie het als cultureel centrum, centraal in Tholen.'' Concordia heeft lang moeten wachten op een nieuwe onderkomen. ,,Zolang ik voorzitter ben is het onderwerp van gesprek", zegt Van de Velde. ,,Eigenlijk loopt het vinden van een geschikt onderkomen als een rode draad door ons 135-jarig be staan." In 2011 lijkt het dan zover. De gemeente begint een onder zoek naar uitbreiding van ge meenschapscentrum Meulvliet. Met daarin plaats voor Concordia. Op tafel verschijnen plannen met prijskaartjes van 4,6 tot 7 mil joen euro, die sneuvelen. De ge- meente stelt het besluit opnieuw uit tot 2028. En daarmee komt per manente huisvesting van de mu ziekvereniging op losse schroeven te staan. Nog even wordt gekeken naar de Brede School, waar een lo kaal vrij komt omdat montessori school De Kraal afhaakt in dat plan. Akoestisch gezien blijkt dat voor Concordia geen optie. Dat De Kraal aan de Zoekweg blijft, blijkt uiteindelijk de redding van de gymzaal aan de Zoekweg. ,,De sportvelden kunnen zodoende niet uitbreiden op die locatie. Waarmee renovatie van de gym zaal de beste optie werd." ZIERIKZEE Het Taalcafé en Taalhuis in de Bibliotheek in Zierikzee hebben meer vrij willigers nodig voor de bege leiding van mensen met een taalachterstand en nieuwe in woners die met de Neder landse taal moeten oefenen. Voor belangstellenden wordt in juni een gratis trai ning van vier bijeenkomsten op de maandagmiddag gege ven. Aanmeldingen ,,Wij hopen op voldoende aanmeldingen zodat deze korte cursus in Zierikzee gege ven kan worden'', zegt Ellen Kik van Bibliotheek Ooster- schelde. Zij constateert een roep om taalvrijwilligers. Vol gens haar zijn er zeker mensen bereid zich daarvoor in te zet ten, maar willen die wel goed beslagen ten ijs komen. Hoe stimuleer je bijvoorbeeld nieuwe inwoners zich zo goed mogelijk verstaanbaar te ma ken? Welke vaardigheden heb je nodig om laaggeletterden beter op weg te helpen met le zen, spreken en schrijven in het Nederlands? Deelnemers krijgen een certificaat na af loop. Aanmelden vóór 20 mei via e-mail: e.kik@bibliotheekoos- terschelde.nl of telefoon: 0111 414548. Huilende kinderen. Sommige le vensgroot afgebeeld in 't Kerkje van Ellesdiek. De tentoonstelling Kind van beeldkunstenaar-fotograaf Rem van den Bosch raakt. En zet bezoeker aan het denken. Leo Reijnierse kent ze bijna alle maal. De kinderen in het kerkje van Ellesdiek. Twintig heeft Rem van den Bosch er inmiddels op de ge voelige plaat vastgelegd. Elf zijn er te zien in het kerkje. Huilend. ,,Confronterend als je ineens je kleindochter Izzie levensgroot aan de muur ziet hangen", zegt Reij- nierse. Een traan rolt over haar wang. ,,Het raakt je." Van den Bosch wil mensen aan het denken zetten. Zijn fotoproject is gebaseerd op het iconische beeld van het huilende zigeunerkind, dat bij veel mensen in huis hangt. ,,Sommige mensen hebben meer moeite met het bekijken van deze foto's, dan de beelden van kinder leed die we dagelijks op het nieuws zien." En juist daarover wil hij tijdens de expositie, die nog tot half juni loopt, het gesprek aangaan. Met de portretten, schudt Van den Bosch de kijker wakker. „Beelden van een hongersnood. Het raakt nauwelijks nog. Mensen zappen verder. Graaien een hand chips uit een zak en zijn het vergeten. De veelheid van nieuws laat mensen afstompen voor de realiteit." Het fotoproject loopt nog en moet uiteindelijk een fotoboek op leveren. ,,Regelmatig plannen we fotosessies in", zegt Van den Bosch. „Kinderen van 4 tot 14 jaar nodigen we met beide ouders in onze studio uit voor een sessie. Het maken van een foto duurt ongeveer een kwar tier. En voor het opwekken van een traan hebben we een trucje." De tentoonstelling is 11 mei te be zichtigen van 13.30 tot 16.00 uur. Aanmelden voor een fotosessie kan bij Anaela Strutz via 06-38303376. maandag 6 mei 2019 De aftandse gymzaal is niet meer Timo van de Kasteele Tholen Na een jaar van verbouwen opent KMV Concordia uit Tholen volgende week zaterdag de deuren. Robert Winterswijk, Jesse de Hond, Sente Mol, Job van de Velde (voorzitter), Eva Geuze en Pim Werkman (vlnr) kunnen hun gereedschap weer inruilen voor instrumenten. FOTO MARCELLE DAVIDSE -Job van de Velde, voorzitter van Concordia Timo van de Kasteele Ellewoutsdijk Kunstenaar en fotograaf Rem van den Bosch. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48