II RTL Keet Night show heeft nieuwe gastheer Roep om taalvrijwilligers in Taalcafé en -huis Zierikzee SCHOUWEN-DUIVELAND 19 Vluchtelingen Werk zoekt versterking HERDENKING SCHOUWEN-DUIVELAND De doden van WO II zijn zaterdag op Schouwen-Duiveland onder grote belangstelling herdacht. Bij het nieuwe monument in Zierikzee en in Renesse stonden de mensen rijen dik. Zierikzee mag dan sinds zaterdag een indrukwek kend monument hebben waarop alle slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog staan vermeld; de centrale herdenking is en blijft in Renesse, verzekert burgemeester Gerard Ra- belink. En hij heeft gelijk. Daar, op de algemene begraaf plaats, bij het wit natuurstenen beeld van de vrouw die een geëxecuteerde verzetsman in haar armen houdt, er vaar je in stilte hoe groot het offer is geweest dat velen als gevolg van machtswellust, haat en onverdraag zaamheid hebben gebracht. Daar lig gen bovendien de tien verzetshelden van Renesse begraven, wiens daden tot op de dag van vandaag tot de ver beelding spreken. Bij oud én jong, zo bewijzen leerlingen van basisschool het Stapelhof met hun voordracht voorafgaand aan de plechtigheid bij het centrale monument. In een langgerekte stoet loopt het gezelschap van het dorpshuis in Re- nesse achter doedelzakspeler en trommelaar naar de begraafplaats. Het is ongewoon koud, amper zes graden Celsius. De bomen druppelen nog na van de gitzwarte wolk die zijn lading kort daarvoor boven de bad plaats heeft leeggestort. Het engelen koor Waisisi kleumt in een hoekje tot de burgemeester is uitgesproken. Respect Rabelink roept op zuinig te zijn op de vrijheid die we in Nederland al 74 jaar mogen genieten. ,,Want uw ei gen stem laten horen is één ding. Maar staat u ook open voor de me ning van uw medemens? Het in vrij- heid kiezen of laten gelden van onze stemmen kan alleen als dat met res pect wordt gedaan. Met respect voor de overtuigingen en meningen van een ieder die deel uitmaakt van onze samenleving." Terwijl de wind hard door de bomen ruist, zet het enge- lenkoor in. Ze zingen over Theresien- stadt en andere smart. Daar voel je weer die pijn en het offer van node loos geweld en haat. Daar zijn de kransen namens het gemeentebe stuur, het verzet, de veteranen en kinderen van nu op zijn plaats. Uw eigen stem laten horen is één ding. Maar staat u ook open voor de mening van uw medemens? Met de plaatsing van drie zwarte plaquettes tegen de buitenmuur van de Nieuwe Kerk is wél een zweem van die serene sfeer uit Renesse naar Zierikzee overgewaaid. Het zien van die 218 namen in zilver op het impala graniet heeft iets ongelooflijk con- fronterends. Pijnlijk is eveneens dat ene zinnetje onderaan de lange lijst: ,,Negen inwoners van Schouwen- Duiveland kwamen om in vijande lijke dienst." Hun namen mochten niet worden genoemd, omdat dit te gevoelig ligt -nog steeds- voor de na bestaanden van de slachtoffers van de Duitse bezetting. Het monument, tot stand geko men op initiatief van Wim de Vrieze en Job Steenhof de Jong, werd zater dag onthuld door burgemeester Ra- belink. Hij werd daarbij geassisteerd door Martin Timmerman van het na- tuurstenenbedrijf in Nieuwerkerk en diens driejarige kleindochter Linne. Rabelink ging bij de onthulling kort in op de discussie die was ontstaan over de negen beladen namen die uiteindelijk zijn weggelaten. ,,Hoe- wel hun verhalen een ander licht op de geschiedenis van Schouwen-Dui- veland laten schijnen, maken ze er desondanks - en wel degelijk- onder deel van uit. Een geschiedenis waar we van moeten blijven leren." ZIERIKZEE Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland heeft vorig jaar 38 statushouders op weg ge holpen bij hun huisvesting in de nieuwe woonomgeving. In juni, september en oktober wordt de komst van een volgend aantal vluchtelingen met een verblijfs status verwacht, laat teamleider Ester Wisse weten. De hulporganisatie is op zoek naar nieuwe vrijwilligers en sta giairs, die kunnen worden inge zet als begeleider, die mensen bij staan met huisvesting en helpen met hun huishoudportemonnee. Alle vacatures staan op vluch- telingenwerk.nl. Mailen kan ook: ewisse@vluchtelingenwerk.nl. ZIERIKZEE Het Taalcafé en Taalhuis in de Bibliotheek in Zierikzee hebben meer vrij willigers nodig voor de bege leiding van mensen met een taalachterstand en nieuwe in woners die met de Neder landse taal moeten oefenen. Voor belangstellenden wordt in juni een gratis training van vier bijeenkomsten op de maandagmiddag gegeven. ,,Wij hopen op voldoende aan meldingen zodat deze korte cursus in Zierikzee gegeven kan worden'', zegt Ellen Kik van Bibliotheek Oosterschelde. Zij constateert een roep om taalvrijwilligers. Volgens haar zijn er zeker mensen bereid zich daarvoor in te zetten, maar willen die wel goed be slagen ten ijs komen. Hoe sti muleer je bijvoorbeeld nieuwe inwoners zich zo goed moge lijk verstaanbaar te maken? Welke vaardigheden heb je no dig om laaggeletterden beter op weg te helpen met lezen, spreken en schrijven in het Ne derlands? Deelnemers krijgen een certificaat na afloop. Aanmelden vóór 20 mei via e-mail: e.kik@bibliotheekoos- terschelde.nl of telefoon: 0111 414548. Marcel Modde Zierikzee De show is de nieuwste aflevering in de reeks Keet in de Kerk, dat kin deren op een luchtige manier weg wijs maakt in de muziekgeschiede nis. Dit keer een speciale editie die in het teken staat van de viering van 800 jaar stadsrechten voor Zierik- zee. Jelt Pekaar schreef het script naar een idee van musicus Mar van der Veer. Professor Historieklusjes (ge speeld door Pekaar) bedient zich van een tijdmachine en tovert zo zijn zeer uiteenlopende gasten aan tafel. Iedere gast neemt z'n eigen muziek en verhalen mee, onder wie soldaten uit de Vlaamse tijd, koffie huishouder Johan Snep met zijn or- gelspelende dochter, een Gregori aanse monnik uit 1260 en -uit het heden- Gwen van Oeveren. De RTL Keet Night show wordt overdag drie keer opgevoerd voor basisschoolleerlingen. 's Avonds om 19.30 is de afsluitende show voor volwassenen. De toegang is gratis. maandag 6 mei 2019 Marcel Modde Zierikzee Veel mensen her dachten de doden tij dens de herdenking in Renesse. Onthulling van de plaquettes met 218 namen van de slachtof fers van WO II van Schouwen-Duiveland, met vlnr burgemeester Gerard Rabelink en de initiatiefnemers Wim de Vrieze en Job Steenhof de Jong. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA - Gerard Rabelink, burgemeester Geen Twan Huys noch Hum- berto Tan, maar Professor His torieklusjes is 15 mei de nieuwe gastheer van de RTL Keet Night Show. Hij ontvangt zijn gasten die woensdag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46