Roglic laat zich op weg naar Giro niet II Eerste race in koud en nat Hockenheim is direct meeslepend; 4 Kamikaze-acties in de bochten, motorpech, tranen en getier over de boordradio; het begin van de speciale autosportklasse voor vrouwen was zaterdag van start tot finish boeiend. De Friese Beitske Visser is één van de coureurs. Europese titel Dick Jaspers Bernal mist Giro door val IJshockeyers gedegradeerd Vooraf werd nog geprobeerd Pri moz Roglic ietwat in de luwte te houden. Steven Kruijswijk was de kopman van Jumbo-Visma in de Ronde van Romandië. Maar de 29- jarige Sloveen viel niet in te tomen en reed via drie ritzeges naar de eindzege. ,,Hij is gewoon een win naar", zegt ploegleider Jan Boven, vanuit Zwitserland. ,,En in de rit tenkoersen van een week blijkt hij opnieuw van buitencategorie." Zelden reed iemand zo soeve rein naar de eindzege in de Zwit serse WorldTour-rittenkoers. In de proloog werd Roglic tweede, een dag later greep hij de macht om die vervolgens niet meer af te staan. Voormalig wereldkampioen Rui Costa en Tourwinnaar Geraint Thomas mochten mee op het po dium, maar volgden op een 'eeu wigheid': respectievelijk 49 secon den en 1.12. Luxehelper Kruijswijk, al heel het seizoen sterk, eindigde als zesde op 1.33. De week in Romandië heeft er voor gezorgd dat Jumbo-Visma met de topfavoriet naar de zater- dag in Bologna startende Giro trekt. ,,Dat is moeilijk te ontken nen", beseft Boven, die ook in Ita lië een van de ploegleiders zal zijn. Druk ,,Het wordt de eerste keer dat hij met die status, voorbereiding en focus naar een grote ronde gaat, maar hij wil dat zelf graag. De druk wordt er niet minder op, maar die was er sowieso al." Met zijn eindzeges in de UAE Tour, Tirreno-Adriatico en nu de Ronde van Romandië won Roglic alledrie de rittenkoersen waar hij aan de start stond. En dat terwijl Tom Dumoulin, winnaar van de Giro in 2017, nog altijd op zijn eer ste zege van het seizoen wacht. een ander type vrouw", zei hij even later met een brede grijns. Om serieus te vervolgen: ,,Als een vrouw goed is, kan ze ook in de DTM rijden. Ik reed eerder met Si- mona De Silvestro, die ging af en toe echt heel hard. We zullen zien wat de W Series brengt. Het is goed dat ze een kans krijgen, hoe meer ze rijden hoe beter ze wor den. Op de baan is het niet echt anders, ik zie geen verschil.'' Ook qua collectief heeft Jumbo- Visma dit seizoen weer een stap gezet. De onvermijdelijke vraag na zijn generale in Romandië is of Roglic niet te hard van stapel is ge lopen - Tony Rominger was in 1995 de laatste die de Giro won na winst in Romandië - en hij te vroeg al in vorm is. De zwaarste Het was een geniale week, maar we beginnen zaterdag toch weer op nul slechts vanaf plek 8 beginnen aan de eerste wedstrijd in de vrou- wenraceklasse. ,,Balen, maar het blijft een me chanische sport'', bleef ze nuchter. Ook tijdens de kwalificatie hield Visser het over de boordradio net jes. Tijdens de race werd door de vrouwen flink gevloekt. Hoewel de meeste aandacht naar de Deutsche Tourenwagen-Masters (DTM) uitging, was ook de W Se ries live op tv. De rijders waren door de organisatie gewaar schuwd: 'Houd het netjes, de hele wereld kijkt en luistert mee'. Over twee weken in Zolder moet ik om de overwinning mee kunnen vechten De race was echter een vat vol emoties. Af en toe liep het iets over de rand. Bij de Finse Emma Kimi- lainen bijvoorbeeld. Al bij de eer ste haarspeldbocht op het 4,5 kilo meter lange circuit werd ze van de baan geramd. Een gevolg van een onbezonnen actie van Megan Gil- kes, die in het regenachtige Hoc- kenheim als een kamikazepiloot de scherpe bocht invloog. Terwijl Kimilainen na de race nog in tranen was, gingen de feli citaties naar Jamie Chadwick. De 20-jarige Britse was in de kwalifi catie en de vrije trainingen ook al de snelste. Claire Williams stond vooraan om haar een rillend handje te geven. De topvrouw van de in crisis verkerende Formule 1- renstal Williams was met een re den aandachtig toeschouwer bij de eerste wedstrijd van de W Series. ,,Ik zou graag een vrouw bij ons in de cockpit zien'', zei ze. Willi ams was zeer te spreken over wat ze zag. ,,Ik vind dit een fantastisch idee. Het is heel belangrijk om vrouwen in de sport te ondersteu nen. Elke kans die er dan is moe ten we grijpen. De W Series geeft jonge meiden een platform om zich te laten zien, zodat ze op een hoger niveau kunnen instap pen." Toch is de autosport vooral een mannenwereld. Dat beeld bleef ook zaterdag overeind in Hocken heim, waar Robin Frijns derde werd bij het hoofdprogramma. De DTM-coureur uit Maastricht liep op en om de circuits nog maar zelden vrou wen tegen het lijf. ,,Ja op het po dium, maar dat is Ondanks een hoopvolle vierde plek, waren de vooruitzichten van Beitske Visser (24) zaterdag lang even grauw als het weer in het zuidwes ten van Duitsland. Al tijdens de kletsnatte kwalificatie kampte ze met motorpech. Terwijl de rest van het deelnemersveld met het gezoem van een enorm bijenleger voorbijraasde, stuurde zij 's och tends haar Formule 3-wagen grommend naar de pitstop. ,,Ik heb helemaal geen vermo gen'', schreeuwde ze tot drie keer toe naar de race-engineer. On danks de 270 pk brulde de bolide niet. De voorlopig snelste tijd van Visser was niet veel meer waard. Iedereen had dezelfde soort auto, maar de Nederlandse deelnemer was de enige met panne. Op deze koude en natte dag mocht ze maandag 6 mei 2019 BILJARTEN Dick Jaspers heeft na de wereldtitel ook de Europese titel in het driebanden veroverd. De 53-jarige Brabander was in het Duitse Brandenburg in de eindstrijd te sterk voor de Italiaan Marco Zanetti: 40-31. Het was de vijfde Europese titel voor Jas pers, die vorig jaar in Caïro voor de vierde keer wereld kampioen werd in het drie banden. Jaspers had zes tien beurten nodig om de 40 caramboles te maken. Vanaf 30-30, na veertien beurten, maakte Jaspers het in twee beurten uit. WIELRENNEN Voor Tom Dumoulin is een grote concurrent voor de eind zege in de Ronde van Italië weggevallen. De Colombi aan Egan Bernal, voor de Giro aangewezen als kop man van Team Ineos (voor heen Team Sky), heeft door een valpartij in een trainingsrit een sleutelbeen gebroken. De 22-jarige Bernal won dit voorjaar al Parijs-Nice en eindigde als derde in de Ronde van Catalonië. De Giro begint op 11 mei in Bologna. Dumoulin is de kopman van Team Sunweb. Hij gaat voor zijn tweede eindzege. IJSHOCKEY De Neder landse mannen zijn na de vierde nederlaag op het WK gedegradeerd naar divisie 2A. De ploeg van bondscoach Doug Mason verloor in Tallinn met 3-1 van toernooiwinnaar Roe menië. De Nederlandse ijshockeyers behoren nu niet meer bij de 28 beste landen (zestien in de topdi- visie en twaalf in divisie 1). Bij een zege in reguliere speeltijd zou Oranje ook volgend jaar weer in 1B mogen uitkomen, maar dat zat er geen moment in. Eerder had Oranje al van Polen, Estland en Oekraïne verloren. Van Japan werd gewonnen. Captain Joey Oosterveld: ,,Het was niet genoeg.'' Vrouwen op weg naar Na een indrukwekkende week in de Ronde van Romandië kan niemand meer heen om de Slo- veen Primoz Roglic als topfavo riet voor de Giro. ,,Dat is moeilijk te ontkennen", zegt Jumbo- Visma ploegleider Jan Boven. Pim Bijl Rotterdam/Genève Beitske Visser bij de start op Hockenheim. Ze werd vierde in de eerste race. foto reuters - Jan Boven (Jumbo-Visma) -Beitske Visser Yorick Groeneweg Hockenheim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32