Emma Linou Barbé Yerseke gaat samen met Duitse mosselaar Kritiek op niet stoppen biosfilm om20.00uur 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Een rondreis Brabant staat op het programma vandaag. Als ik met alle spullen de trap af loop, vraag ik aan mijn jongste dochter waarom we eigenlijk niet ook in Brabant wonen nu bijna de hele familie daar inmiddels woont. Een enkele uitzondering woont in Leiden en een handjevol in Hulst. Nog slechts twee verwanten wo nen in Zeeland. De rest is uitge waaierd over Brabant, in de drie hoek Breda-Den Bosch-Eindho ven. Daar schijnt het te doen te zijn. Wat 'het' is? Weet ik eigenlijk niet. Maar 'het' is hot en erg druk. die eerst nog even in Den Haag is blijven hangen maar uiteindelijk toch voor een Brabander is geval len en die, dat weet iedereen, wo nen bij voorkeur bij 'ons mam' om de hoek. Ik verdenk al die Bra bantse moekes van een zorgvuldig geplande bevolkingspolitiek om naburige provincies op die manier van hun beste zonen en dochters te beroven. En dat alles met een onschuldige, gezellige glimlach. Daar kunnen ze in Zeeland nog wat van leren. mooie oude binnenstad van Den Bosch waar parkeren in de buurt van het huis uitgesloten is. Maar hartelijk en hoffelijk als de schoonzoon is, biedt hij aan om mijn auto te parkeren. En dan, als ik de kamer instap, zie ik haar voor het eerst in levenden lijve, Emma Linou, ons eerste kleinkind. Het mooiste meisje ter wereld en ik dacht dat die al geboren waren. Ze ligt in de armen van haar moeder. Het geluk, de rust, de hoopvolle verwachting en de verbondenheid stralen van ze af. Ze verlichten met gemak deze schemerige kamer. Het blijft een wonder om te aan schouwen en een onvoorstelbare zegen als alles gezond en wel ligt te stralen. Alle moeders voor ons staan samen met ons in deze ka mer. Terwijl ik haar zachtjes wieg in mijn armen, dringt het besef door dat ik nu plots oma ben. En als klap op de vuurpijl oma van een geboren Brabantse nog wel. Dat is wel even schrikken voor een Zeeuws moeke. En dan zie ik haar voor het eerst in levenden lijve DE STELLING Vandaag: Ik herdenk liever de doden dan dat ik de bevrijding vier Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters bASHCAM STEEDS VAKER SE&RUIKT &IJ ONGELUKKEN Vrouw sluist geld van 77-jarige weg Wonderlijke tocht Belg door Zeeland Goes Cafébezoeker deelt klappen uit De Barbé Groep is naast kweker ook verwerker. Per jaar verlaten zo'n 10 miljoen kilo mosselen de fabriek aan de Yersekse Korringaweg. Leu- schel is goed voor 5 miljoen kilo mosselen per jaar. Met de j oint ven ture ontstaat de grootste Europese verwerkingsfabriek voor verse mosselen. Leuschel zelf verwerkt geen mosselen, maar krijgt door de samenwerking met Barbé nu toe gang tot een moderne verwer kingsfabriek. Klantenkring Doordat de aanvoer zal toenemen, gaat het bedrijf flink investeren in de Yersekse fabriek. ,,Leuschel brengt zijn klantenkring mee. Dat betekent dat we de fabriek moeten aanpassen. We gaan substantieel investeren", zegt commercieel di recteur Floris de Groot van Aqua mossel Vof. Volgens De Groot is schaalvergroting in de mosselsector noodzakelijk. ,,Onze afnemers wor den ook steeds groter. Kijk maar naar de overnames in supermarkt land. Zulke grote klanten werken bij voorkeur met grote leveranciers die de gewenste volumes kunnen leveren." Grillen Het verbond met Leuschel is voor het Yersekse bedrijf van marktstra tegisch belang. Barbé kan daardoor eerder en langer kwalitatief goede mosselen leveren. De Groot: ,,Met Leuschel aan boord kunnen we on danks de grillen van de natuur be ter de kwaliteit garanderen." Mosselen van het Duitse wad, bij het eiland Sylt, zijn doorgaans eer der consumptierijp dan de Zeeuwse. Na de Duitse mosselen komen de Zeeuwse mosselen op de markt. Aan het eind van het seizoen als de kwaliteit van de inheemse schelpdieren terugloopt, impor teert het bedrijf vaak mosselen uit Ierland. VLISSINGEN Treinen werden stilgezet, Rijkswaterstaat verwees weggebruikers zaterdag naar par keerplaatsen om de doden te her denken. Maar in bioscoop CineCity in Vlissingen draaiden de films om 20.00 uur gewoon door. En dat kon niet elke bezoeker waarderen. „On begrijpelijk"', zegt Vlissinger Karel Harinck. Wat hem ook stoorde, was de toon waarop het bioscooppersoneel voorafgaand aan de film reageerde. ,,De film begon om zeven uur dus vroegen we of de film zou worden onderbroken om te herdenken'', vertelt Harinck. ,,Nee, dat deden ze niet, kreeg ik te horen. Het ging nogal laconiek en lacherig. Dat vind ik respectloos." Pauze Harinck en zijn vrouw stapten om 20.00 uur - als enigen - de zaal uit om twee minuten stil te zijn. ,,Maar toen we terug gingen'', vertelt hij, ,,stopte de film na enkele minuten alsnog voor de pauze. Dat vind ik helemaal onbegrijpelijk. Ik wil niet zeggen dat ik een soort Goedheilig man ben hoor, maar ik vind dat de bioscoop een publieke en een maatschappelijke plicht heeft. Het verbaast me dan ook dat er zo met dodenherdenking wordt omge gaan.'' Volgens Martijn Ooms, bedrijfs leider van CineCity, zijn alle be zoekers vooraf netjes geïnformeerd over de mogelijkheid om in de foyer te herdenken. ,,Het was daar twee minuten stil en alle werk zaamheden zijn door ons neerge legd. Een film eerder onderbreken dan de pauze is technisch niet zo eenvoudig, die momenten zijn al ruim van tevoren vastgelegd.'' CineCity heeft films tot dusver nooit onderbroken tijdens doden herdenking. Ooms: ,,Mensen ma ken zelf de keuze om op dat mo ment naar de film te gaan. Wat niet wegneemt, dat we dodenherden king wel degelijk belangrijk vin den. Daarom ook de mogelijkheid om in de foyer stil te zijn. Misschien doen we het in de toekomst an ders." 4 dagen 4*-Van der Valk hotel tussen Amersfoort en Utrecht maandag 6 mei 2019 We gaan naar de oudste dochter We arriveren even later in de Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik vind ramadan een mooie tradi tie 3479 reacties HIER ZIE JE HET MOMENT DAT DE RODE SOK BIJ DE WITTE WAS VALT. VLISSINGEN Een 77-jarige man heeft aangifte van oplichting gedaan tegen een 56-ja- rige vrouw uit Vlissingen. De vrouw is aangehou den. De verdachte werkte als schoonmaak ster bij de man. Toen de vrouw de man om geld vroeg om haar schulden af te lossen, leende hij haar geld. Later zette zij de man steeds onder druk om meer geld te geven. Ook wist de vrouw de auto van de 77-jarige te verkopen, zonder dat hij daarvan wist. Toen de man ontdekte dat er be dragen van zijn rekening verdwenen, deed hij aan gifte. Onderzocht wordt of zij bij meer oplichtings zaken is betrokken. BORSSELE Een man uit Wachtebeke (B) is zaterdagochtend aangehouden op de Lan- geweg (N258) bij Axel nadat hij tegen een trap crashte op de Zeedijk bij Borssele. Na het ongeluk besloot hij maar naar huis te lopen. Bij zijn aanhou ding wist hij niet meer waar hij was gestrand, maar de politie wist in middels van de gecrashte auto in Borssele. Later bleek dat hij vrijdagavond al was aangehouden op verdenking van cannabis gebruik en weggestuurd met het bevel 24 uur lang geen auto te rijden. Hoe de man door de Wester- scheldetunnel is geraakt, is niet duidelijk. In een café aan de Korte Kerkstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een 55-jarige man uit Goes aangehouden. Hij ging in de horecagele genheid op de vuist met een andere man. Het slachtoffer had een klap op de neus geïn casseerd en moest voor behandeling naar de huisartsenpost gaan. Ook deed hij bij de poli tie aangifte wegens mis handeling. Een adema nalyse wees uit dat de verdachte 740 ug/l in zijn bloed had en dus flink beschonken was: bij 220 mag je geen auto meer besturen. De Barbé Groep in Yerseke, de grootste mosselkweker van Zeeland, begint een gemeen schappelijk bedrijf met de grootste Duitse mosselkweker Leuschel. Samen gaan ze verder onder de naam Aquamossel Vof. Frank Balkenende Yerseke hoteldeal.nl/K05061 Van der Valk hotel Leusden - Amersfoort 3 overnachtingen in een Comfort kamer 3 x uitgebreid ontbijtbuffet t.w.v. 45,00 p.p. V Gelegen op Utrechtse Heuvelrug Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel «f Tip: dagje Amersfoort of Utrecht hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2