24 NI INTERVIEW DANIËL VERLAAN, INTERNETJOURNALIST^ Als kind zat hij op zijn kamer in Roosendaal al computers uit elkaar te schroeven. Nu doet Daniël Verlaan onderzoek naar de duistere kant van het internet. Zijn doel: misstanden aan de kaak stellen én voor bewustwording zorgen. Hij gaat undercover in geheime online netwerken, spoort datalekken op en dompelt zich on der in de wereld van criminele hac kers. Oud-Roosendaler Daniël Ver laan (30) opereert als techjournalist bij RTL Nieuws in de duistere kroch ten van het internet. Hij werd dit jaar bekroond met twee prestigieuze, journalistieke prijzen én is bezig met een boek. 'Ik kan niet tegen onrecht'. Daniël Verlaan werkt pas een paar dagen bij RTL als hij in 2015 zijn eer ste primeur heeft: een vreemdgan- gerssite is gehackt en de persoonlijke gegevens van honderden Nederlan ders liggen op straat. Het blijkt het begin van vele ontdekkingen. Zo weet hij maandenlang te infiltreren in een wraakpornonetwerk, waarin ruim tweeduizend jongens afbeel dingen en video's delen van meisjes, inclusief hun naam, woonplaats en sociale mediaprofielen. Veel impact heeft ook zijn verhaal over de Nederlandse handbalsters. De journalist - die als kind al compu ters uit elkaar schroeft - vindt op in ternet beelden van de sporters in een saunakleedkamer. De politie ver denkt nu de eigenaren van het hei melijk filmen van bezoekers. Recen ter haalt hij het nieuws met een fout bij jeugdzorg in Utrecht; dossiers van duizenden kinderen zijn gelekt. ,,Met heftige details over misbruik en zelf moordpogingen." ,,Soms via een tip, zoals bij de hand- balsters. Iemand kwam op een por nosite de beelden tegen. De jeugd zorgdossiers zijn aangeleverd door twee klokkenluiders die wilden waarschuwen voor onzorgvuldig heid in deze sector. Verder houd ik de uithoeken van het internet in de ga ten. Zo kwam ik ook terecht bij dat wraakpornonetwerk, maar ook een netwerk waarin mannen gestolen privéfoto's van jonge meisjes delen." ,,Je moet vaak zelf materiaal aanleve ren. Ik schakelde daarvoor de hulp in van een erotisch model, met een jong uiterlijk." Lachend: ,,Dat was een gekke declaratie." Weer op serieuze toon: ,,Soms kan het maanden duren voor ik precies weet wat er in een on- linegroep speelt en hoe ze te werk gaan. Zo kwam ik in een ander net werk, van gluurders die onder rokjes filmden, er pas na een tijdje achter dat ze camera's in hun schoenen ver stopten." vim ,,Een vrouwelijke collega spreekt met de slachtoffers, ik ben daar niet em- pathisch genoeg voor. Ze schrikken, weten meestal van niets. Maar ieder een gaat er anders mee om; de een vindt het fijn om op de hoogte te zijn, bij de ander zet je het leven op z'n kop. Het blijft lastig, daarom zijn we heel voorzichtig. Bij jeugdzorg hebben we bijvoorbeeld geen slacht offers ingelicht, omdat het om een kwetsbare doelgroep gaat." ,,Bijna alles wat ik doe, mag niet. Maar ik doe het vanwege een maat schappelijk belang. De juristen van RTL zijn nu mijn beste vrienden. Zij geven bij elk verhaal advies; hoe han delen we zo ethisch mogelijk?" ,,Ik kan daar redelijk goed tegen. Voor een verhaal dat we binnenkort publi ceren, ben ik op aandringen van de hoofdredactie wel naar een psycho loog gegaan. Maar dat waren ook heel nare beelden. Toch weegt het niet op tegen mijn drijfveer: onrecht aanpak ken. Dat dossiers van jeugdzorg, met daarin uiterst gevoelige informatie, zomaar op straat liggen. Ik kan daar echt boos over worden." ,,Het zit in me. Als vroeger op school iemand gepest werd, was ik de eerste die er iets over zei. Het klinkt wat zwaar, maar onrecht aanpakken, voelt als een roeping. Ik zou met mijn kennis van het internet veel geld kunnen verdienen in de security, maar dan is de impact van mijn werk veel minder groot." ,,Ik zie het als mijn taak om misstan den aan de kaak te stellen en bewust wording te creëren. De politie is er om verdachten op te pakken. Het conflicteert weleens. Gisteren kreeg ik nog een telefoontje, of we infor matie willen delen. Dat doen we niet altijd; de hoofdredactie bekijkt het per keer. We zijn geen verlengstuk van de politie." ,,Er is veel onwetendheid. Er zijn mensen die geen betaalapp op hun telefoon gebruiken, uit angst voor hackers. Terwijl het via de computer onveiliger is. En dan heb je mensen die zeggen: bij mij is niets te halen. Totdat iemand je naaktfoto's steelt of laptop gijzelt. Ik wil laten zien hoe je zo veilig mogelijk online kunt zijn." Ik houd niet van buiten, ook niet zo van mensen PASPOORT ,,Het is vleiend en een bevestiging dat techjournalistiek serieus wordt genomen. Maar het is ook ongemak kelijk. Ik houd niet van buiten, ook niet zo van mensen. Ben wantrou wend. Dat heeft vast met mijn werk te maken." maandag 6 mei 2019 GO 'Bijna alles wat ik op internet doe, mag niet' Jamaica Vink Hilversum Hoe ontdek je deze misstanden? Hoe infiltreer je in zo'n netwerk? mi&%' i V M In de verhalen komen slachtoffers aan het woord. Hoe reageren zij? Begeef je je juridisch op glad ijs? Je ziet veel narigheid. Hoe ga je daarmee om? Dat niet tegen onrecht kunnen, waar komt dat vandaan? Zit je soms niet op de stoel van de politie? Waarom is bewustwording belang rijk? Daniël Verlaan: „Onrecht aanpakken, voelt als een roeping.'' FOTO MARCO KEYZER/PIX4PROFS Daniël Verlaan. Geboortedatum: 11 februari 1989. Geboorteplaats: Luxemburg, ver huisde op zijn derde naar Roosen daal. Woonplaats: Utrecht. Opleiding: Norbertuscollege in Roo sendaal en School voor Journalistiek in Utrecht. Carrière: werkte als freelancer, was daarna techredacteur bij Nu.nl en maakte in 2015 de overstap naar RTL Nieuws. Deze week werd bekend dat Verlaan in 2020 een boek uitbrengt over de duistere kant van het web. Prijzen: Verlaan won dit jaar de Loep, de prijs voor de beste onder zoeksjournalistiek, voor zijn verhaal over het wraakpornonetwerk. Vorige week sleepte hij de Tegel binnen; de belangrijkste journalistieke prijs van Nederland. Je won onlangs de Tegel én de Loep. Wat vind je van al die aan dacht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24