Herdenking in Gapinge: waak voor onverschilligheid 91 Y 18 WALCHEREN Meer aandacht voor geschiedenis provincie De vijf grote Zeeuwse musea gaan intensief samenwerken om de 'culturele identiteit' van de provincie onder de aandacht te brengen bij een breder publiek. Ze richten zich specifiek op jongeren. Ouwerkerk Het initiatief komt van het Waters noodmuseum (Ouwerkerk), Be vrijdingsmuseum Zeeland (Nieuwdorp), Zeeuws Museum (Middelburg), Zeeuws maritiem muZEEum (Vlissingen) en het In dustrieel Museum Zeeland (Sas van Gent). Samen laten ze de vijf hoofdthema's van de geschiedenis in de provincie zien en zijn zo on derdeel van de Canon Nederland. Daarbij gaat het om de Slag om de Schelde, Michiel de Ruyter, de Wa tersnoodramp, de industriële ont wikkeling en de Zeeuwse geschie denis in al haar facetten. De provincie heeft deze vijf mu sea in haar cultuurbeleid een bij zondere functie toegedicht. ,,Nu is het moment om die handschoen op te pakken, denken wij'', zegt direc teur Siemco Louwerse van het Wa tersnoodmuseum. Ze doen hun plannen uit de doeken in een brief aan Jo-Annes de Bat, in de hoop dat de formateur dit betrekt bij de sa- menstelling van het programma van het nieuwe college van Gede puteerde Staten voor de komende vier jaar. Het plan bestaat onder meer uit een gezamenlijk educatief project 'Reizen in de Tijd' voor het basis tot en met het wetenschappelijk onderwijs. In Gelderland draait dit project al enige tijd met groot suc- ces. Andere musea en organisaties kunnen op termijn gemakkelijk aansluiten en profiteren van deze opzet, stellen de Zeeuwse vijf zich voor in de brief. Het streven is alle basisschoolleerlingen minimaal één keer de vijf themamusea te la ten bezoeken. Daarvoor is gratis busvervoer nodig. Dat dit werkt, heeft het Watersnoodmuseum vo rig jaar bewezen bij de activiteiten rond de 65ste herdenking van de Ramp. In totaal 140 schoolklassen uit Zeeland en Goeree-Overflakkee kwamen naar Ouwerkerk. De vijf grote musea zijn beslist niet zaligmakend, realiseren zij zich. In de brief wordt daarom uit drukkelijk ook aangeboden de an dere musea in Zeeland te onder steunen en waar mogelijk te ver sterken. ,,De vijf kunnen ieder op hun specifieke thema andere mu sea bij de presentatie betrekken om het verhaal te verdiepen", vertelt Louwerse. ,,Dat kan door te verwij zen, maar bijvoorbeeld ook door sa men een thema-expositie in te richten of een specifiek project op te zetten." Verder willen de initiatiefnemers zich veel meer buiten de eigen deur laten zien, in de vorm van een pop up presentatie, deelname aan uit markten, festivals, congressen en economische beurzen. Aan de op zet hangt een jaarlijks prijskaartje van 200.000 euro. Of de provincie dat ook wil betalen, is het onderlig gende verzoek aan de formateur. Raadslid Maaike Walraven (PvdA/GroenLinks) was door het Veerse gemeentebestuur afgevaar digd. Zij memoreerde woorden van schrijver en Holocaust-overlevende Elie Wiesel. Die stelde dat ook mensen die 'wegkijken' mede schuldig zijn aan oorlogen en vond onverschilligheid erger dan haat. Herdenken blijft nodig om die boodschap in leven te houden en te blijven waken om wegkijken en onverschilligheid geen kans te ge ven. Trompettist Wilko Heij, nog ac tief bij de Westerschelde Bigband, blies vóór de twee minuten stilte het signaal taptoe. ,,Dat blaas je bij een burgerherdenking. Tijdens een militaire bij eenkomst wordt de Last Post geblazen", liet Heijna de plechtigheid weten. Hij voegde er aan toe dat veel leken het verschil niet horen. Na de slechts door kwinkele rende zangvogels, krassende kau wen en tsjilpende mussen en me zen doorbroken stilte, speelde Heij enkele door de meeste aanwezigen meegezongen coupletten van het Wilhelmus. Nadat er kransen namens de ge meente Veere en de Dorpsraad Ga- pinge waren gelegd, legden alle aanwezig nog een tak chrysanten bij het aan de drie in de oorlog om- gekomen Gapingers gewijde mo numentje. Die chrysanten waren afkomstig van de Oranjevereniging van het dorp, die ook de herden kingsplechtigheid al vele jaren op poten zet. Het clubje herdenkers werd bij aankomst en vertrek begroet en uitgeleide gedaan door het enthou siaste trekpaard Uranka, die op de terp bij de begraafplaats vertoeft. Behalve in Gapinge werden zater dag op nog negen plaatsen op Wal cheren dodenherdenkingsbijeen komsten gehouden. IN DE REGIO Ruilhandel 'in de tuin' Workshops sociale media Exposities in Stadskantoor MIJN DORP, MIJN STAD fc: V w maandag 6 mei 2019 WA Grote musea slaan de handen ineen Marcel Modde De twitterregen in het Watersnoodmuseum toont actuele overstromingen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Een kleine veertig mensen her dachten zaterdagavond de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog en andere oorlogen op de oude begraafplaats in Ga- pinge. René Hoonhorst Gapinge M Trompettist Wilko Heij blaast het sig naal taptoe tij dens de do- denherden king op de be graafplaats van Gapinge. FOTO LEX DE MEESTER MIDDELBURG LETS Walcheren houdt vandaag een bijeenkomst in Mid delburg. LETS Wal cheren is een ruil- handelsgroep. Het thema van de bij eenkomst is 'de tuin'. Belangstellen den zijn om 19.30 uur welkom in wijk centrum Dauwen- daele, Kruitmolen- laan 125 in Middel burg. De toegang is gratis. OOSTKAPELLE Stichting Welzijn Veere verzorgt van daag samen met ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland workshops over de sociale media Whatsapp en Instagram. Beide bijeenkomsten wor den gehouden in het gebouw van SWV, Schoolstraat 4 in Oostkapelle. De workshop Whatsapp is van 13.00 uur tot 15.00. Uitleg over Insta- gram wordt gege ven van 15.00 tot 17.00 uur. De kosten bedra gen 12,50 euro per persoon per work shop. Opgeven kan via info@welzijn- veere.nl. GOES In de publieks ruimte van het Stadskantoor in Goes zijn in mei twee exposities te zien. De Gebroken Diek en de Wilhel- minapolder heeft Jan Capello van alle kanten in olie verf onderzocht. Eb en vloed zijn onuit puttelijke bronnen van inspiratie. Ook schildert hij portret ten en stillevens. In de vitrines tonen brugklasleerlingen van het Goese Ly ceum het resultaat van een project rond streekdracht. MIDDELBURG Haan Coco XL kwam zaterdag al accordeon spelend helemaal uit Amersfoort naar de vrij(heids)markt op het Middelburgse Abdijplein om zijn gouden ei te zoeken. Het optreden van de haan met ballonnenveren verwarmde de harten van ouderen en de lijven van jongere verkopers en kopers. Zo waren Angelicia (r) en Demi om half elf onder een strook plastic gekropen om het een beetje warm te krijgen. ,,We zitten hier al vanaf zeven uur en hebben al een paar re genbuitjes doorstaan. Gelukkig hebben we wel redelijk wat verkocht." foto lex de meester KOUDEKERKE Sporthal De Couburg, 09.15-10.15 uur: Acti viteiten van gymnastiekvereni ging voor 55plus; De Couburg, 13.00-16.30 uur: Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30 16.00 uur: Koersbal MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Adelaars traat 26, 13.30-14.30 uur: Be- wegingsgymnastiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur: Seniorensoos met o.a. sjoelen en gezelschapspellen MIDDELBURG Padma, Verwe- rijstraat 51, 09.00-17.00 uur: Expositie vogelaar Arjen van Gilst; Vergulde Baars, 13.30 15.00 uur: Volksdansen; Ci nema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning 'Ganz, how I lost my beetle'; Wijkcentrum Dauwen- daele, 19.30 uur: Sociale ruil- handelsgroep 'LETS Walche ren' houdt bijeenkomst met als thema 'De tuin'; Van Eijkeren DanceMasters, 20.00-22.30 uur: Tangocafé OOST-SOUBURG Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur: Peuter- dans, waarbij peuters op een speelse manier leren bewegen op muziek VEERE Gymzaal Frans Naere- boutstraat, 09.30-10.30 uur: Activiteit GALM, gymnastiek voor 50+ VLISSINGEN Gymzaal de Combinatie, Pablo Picassop- lein 120-126, 09.00 uur: Gym nastiek voor peuters die al zelf kunnen lopen, samen met een (groot)ouder; Ter Reede, 10.00-12.00 uur: Start cursus 'Oude culturen'; ZB, Spuikom- weg 7, 10.00-22.00 uur: Foto expositie 'Bloemen'; De Burge rij, 14.00-16.00 uur: Bingo-mid dag; Gymzaal de Branding, Verkuijl Quakkelaarstraat 106, 16.00 uur: Kleutergym; Cine Café, Spuikomweg 3, 19.45 23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond in teams van maximaal 5 personen WESTKAPELLE Achterweg, 19.30-20.30 uur: Wandelboot- camp. VRIJ(HEIDS)MARKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18