'Wat zouden we zijn zonder vrijheid' duurt voort tot op de dag van vandaag' ZEELAND 17 Kim Groen De Middelburgse Kim Groen luistert met dochtertje Anne op de arm naar de Duitse reggaeband Jamaram. Wat zouden we zijn zonder vrij- 01^ heid, zegt ze. ,,Als je niet vrij bent heb je ook geen identiteit. En dat is héél belangrijk." Ze komt niet alleen voor de muziek naar het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. De combinatie - optredens en de mogelijkheid om gesprekken te voeren - trekt haar aan. ,,Wij hebben niet veel meer om ons druk te maken met vrijheid. Maar, als je kijkt naar andere landen dan is het goed om er toch één keer jaar bij stil te staan. Dan weet je weer dan vrijheid niet zo vanzelfspre kend is." Marco en Selma Heijboer Eerlijk is eerlijk, zegt Marco Heijboer uit Vlissingen, hij komt voor de muziek. Hoe wel? „Dodenherdenking en het Bevrijdingsfestival horen bij elkaar." Zijn vrouw Selma vult aan: ,,Zo'n festival is leuk en belangrijk. Maar ook zonder muziek blijft er toch wel aandacht voor vrijheid. Kijk maar 's naar het journaal of naar nieuws uit andere landen. Zo vanzelfsprekend is vrijheid niet. Hier leef je gewoon in vrijheid. Als je het vergelijkt met andere landen, daar lijkt het soms wel of men nog in de Middeleeuwen leeft." Huub Jagers 4 en 5 mei zitten in het sys teem van Vlissinger Huub Ja gers. „Juist die dagen ben je je ervan bewust dat wij kunnen roepen en doen wat we willen. Feestvieren is wat dat betreft een mooie vorm van de vrijheid vieren." Huub zegt dat hij geen muziek of een festival nodig heeft om stil te staan bij de vrij heid. Hij is een frequente bezoeker van Film by the Sea. Wat hij daar op het filmdoek ziet - zoals kinderen die worden uitgehuwelijkt - doet hem beseffen dat vrijheid in Nederland een groot goed is. sident van Suriname - vijftien cri tici definitief de mond. Hij mar telde en vermoordde zijn tegen standers. Onder hen de deken van de Orde van Advocaten, Kenneth Gon^alves, de man van Lilian. Coup Bouterse kwam in 1980 aan de macht na een coup. Kenneth ver zet zich van meet af aan tegen het Militair Gezag. De Orde van Ad vocaten, met Kenneth als voorzit ter, stelde tussen augustus en sep tember 1982 ernstige schendingen van het recht systematisch aan de kaak. De Orde drong aan op her stel van de democratie. Het baatte allemaal niet. ,,In de nacht van 7 op 8 december werden zestien man nen opgepakt, onder wie Kenneth. Ik heb hem nooit meer levend te rug gezien. Samen met veertien anderen, waaronder drie collega's, werd hij ernstig gemarteld en ge ëxecuteerd. De voortdurende op roep tot dialoog om te komen tot een democratische staatsordening werd in Fort Zeelandia beant woord met een overdaad aan ko- gels." Lilian besluit een jaar na de Decembermoorden met haar dochtertje te vluchten vanuit Suri name. Ze krijgt de status van poli tiek vluchteling. Vanuit Nederland zet ze de strijd voort om Bouterse vervolgd te krijgen. Die strijd duurt voort tot op de dag van vandaag. Bou- terse is nog steeds een vrij man, ook al is er twintig jaar cel tegen hem geëist. Het vonnis laat op zich wachten. Dichter bij huis, in Ne derland, maakt Lilian zich zorgen. Ze ziet steeds minder medemen- selijke antwoorden om zich heen als het gaat om de vluchtelingen problematiek. ,,Als ik nü onder ge lijke omstandigheden zou moeten vluchten, zou ik dan nóg welkom zijn? Of zouden de Nederlanders - bij wie ik me thuis voel - er meer in zien om mij met mijn kind di rect na aankomst naar een vluch telingenkamp te sturen, naar mijn regio van herkomst? Zou dat een menswaardige plek zijn? Ik weet het niet en ben bezorgd.'' Zie PZC.nl/Van Randwijklezing maandag 6 mei 2019 om warm te blijven Ab van der Sluis Vlissingen Lilian Gon$alves-Ho Kang You. FOTO LEX DE MEESTER Vlnr, van boven naar beneden: The Juke Joints, dj Do- mien Verschuuren warmt het publiek op, zangeres Maan, Davina Michelle, jong en oud geniet mee en aankomst van het vrijheidsvuur. FOTO'S LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17