£3 e? Strijd om vrijheid is nog niet gestreden Delegatie uit Kapelle herdenkt in Frankrijk Koffie 'Strijd om vrijheid 16 ZEELAND VTv BEVRIJDINGSFESTIVAL KOUD Qmusic-dj Domien Verschuuren heeft een afspraak met de weergoden. Het blijft droog, beloofde hij de festivalgangers op het Vlissingse Bellamypark gisteren. ÏMfl \iv Commentaar Vrijheid kan niet zonder vrijheidsstrijders. En dus herdach ten we zaterdag 4 mei de Nederlandse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en de offers die Nederlanders brachten door oorlogshandelingen of bij VN-vredesmissies. Ook dit jaar stonden we twee minuten stil bij hen. Duizenden Zeeuwen stonden in gedachten stil bij oorlogsmonumenten op begraafplaatsen. Anderen keken thuis naar de nationale her denking op de Dam in Amsterdam. Op welke plek je herdenkt maakt niet uit, maar herdenk. Tot in lengte van jaren. Denk aan de (overgroot) opa's en oma's die - misschien met woorden of met wapens - vochten tegen de tirannie, zodat wij kinderen van de vrijheid kunnen leven m vrijheid. Denk aan de militairen, ver van huis die in een voor hen vreemd land stre den en stierven. Zij liggen begraven in de Zeeuwse klei, soms in een naamloos graf. Zij verdienen de twee minuten stilte. Dit weekend maakte verdriet een dag later plaats voor vreugde. In de Vlissingse Sint Jacobskerk sprak Lilian Gongal- ves-Ho Kang You behartenswaardige woorden in de Van Rand wijklezing. Vier de moed van mensen die zich met gevaar voor eigen leven hebben ingezet voor de vrijheid. Vieren en herden ken blijft nodig. De geschiedenis mag je nooit vergeten. Want wie zijn geschiedenis niet kent, weet niets van het heden en heeft geen oog voor de toekomst. De nimmer aflatende strijd voor vrijheid heeft nog steeds vrijheidsstrijders nodig. De strijd om vrijheid is nog lang niet gestreden. Op welke plek je herdenkt, maakt niet uit. Maar herdenk Een groep Kapellenaren heeft za terdag in Frankrijk de Nederlanders herdacht die in de Tweede Wereld oorlog op Frans grondgebied zijn omgekomen. Zij deden dat op het Nederlands ereveld in Orry-la- Ville. Sinds een aantal jaren bezoekt een afvaardiging uit de gemeente Kapelle de herdenking in Orry-la- Ville. Dit keer legde raadslid Cobie van Zetten samen met burgemees ter Huub Hieltjes een krans na mens de gemeente Kapelle. De Ka- pelse delegatie bestond dit jaar, naast de burgemeester en raadslid Van Zetten, onder meer uit ge meentesecretaris Arnold van den Berge en de raadsleden Pierre Krui- zinga, Jordy van Leeuwen en Marc van Opstal. ALMANAK De welgestelde Vlissingse is be zig haar tuin opnieuw aan te leggen. Hier en daar staat een plantje en tere zaailingen ko men op. De twee inwonende raskatten hebben daar schijt aan. Letterlijk. Ze krauwen met hun poezelige nageltjes maar al te graag in de los geharkte Op het Nederlands ereveld in Orry-la-Ville liggen 114 Nederlan ders begraven. Zij zijn allemaal tij dens de Tweede Wereldoorlog op Franse bodem om het leven geko men door oorlogsgeweld. In een ereportaal staan bovendien ook nog drie gedenkplaten met daarop de namen van 108 Nederlandse slacht- Raadslid Cobie van Zetten legde samen met burgemeester Hieltjes een krans offers. Van hen zijn geen graven be kend omdat zij bijvoorbeeld aan boord waren van het stoomschip Pavon, dat tussen Duinkerken en La Rochelle werd gebombardeerd. grond. Als haar broer een kijkje komt nemen, ziet hij het tafe reel aan en geeft een tip die rechtstreeks van grootmoeder komt: koffiedrap uitstrooien. Gewoon uit gebruikte koffiefil ters. Zijn zus antwoordt vol af schuw: „Koffiefilters? Ik heb al leen maar Nespressocupjes!" Twee gewonden bij vechtpartij Gasthuisstraat Bram van Boxel beste ringrijder Oost-Souburg Man aangehouden voor woninginbraak Droog bleef het tijdens het Bevrij dingsfestival, maar daarmee was ook meteen alles gezegd. Het was koud met een stevige wind. Wie het warm wilde krijgen, moest springen en dansen op de muziek van de artiesten. Het blijft een wonderlijke combi natie, die verrassend genoeg werkt. Wie dat wilde, kon alleen voor de muziek naar het Bellamypark gaan. Daar trad vanaf één uur 's middags een keur aan artiesten op met als ongekend hoogtepunt Davina Mi chelle, niet voor niets aangekon digd als de nummer 1 artiest van Nederland. Haar cover van 'Duurt te lang' werd door een bomvol fes tivalterrein uit volle borst meege zongen. Het Bevrijdingsfestival Vlissin- gen bood voor ieder wat wils. On der de overkapping stonden oude militaire voertuigen, een mooi de cor voor wie een selfie wilde ma ken. Wie in gesprek wilde gaan met veteranen kon dat. Honderden mensen trokken zich eventjes terug in de Sint Jacobskerk waar op drie schermen Polygoon beelden van de bevrijding van Zee land werden vertoond. Van de mu ziek hoefde je in het kerkgebouw overigens niets te missen. The Juke Joints speelden op de Oude Markt zowat de leitjes van het kerkge bouw. Het was feest in Vlissingen. VLISSINGEN Het is 1984. Lilian Gon^alves-Ho Kang You is een jaar geleden Suriname uitgevlucht. Ze zit in de tram, op weg naar de Vreemdelingendienst. Onderweg ziet ze voor het eerst de dichtre gels: 'Een volk dat voor tirannen zwicht, zal meer dan lijf en goed verliezen, dan dooft het licht'. Ze krijgt een brok in haar keel. Thuis zoekt ze op wie Van Randwijk was. Gistermiddag sprak ze de Van Randwijklezing uit in een uitver kochte Sint Jacobskerk. Lilian Gon^alves-Ho Kang You is voor velen een onbekend ge zicht. Dat is jammer, want haar le vensgeschiedenis schreeuwt om gekend te worden. Als een rode draad door haar leven, loopt de ge schiedenis van Suriname. Een ge schiedenis die de laatste decennia gekenmerkt wordt door stand rechtelijke executies, gerechtelijke dwalingen en minachting voor na bestaanden van de slachtoffers van de Decembermoorden in 1982, ge pleegd in Fort Zeelandia. Op 8 de cember 1982 snoerde legerleider Bouterse - hij is nu de huidige pre- maandag 6 mei 2019 Willem Adriaansens Kapelle Tip? redactie@pzc.nl GOES Een 35-jarige man uit Goes is aangehouden op verdenking van mishan deling, nadat hij in de nacht van zaterdag op zondag bij een vechtpartij in de Gasthuisstraat be trokken was. Twee man nen raakten daarbij ge wond. Een 25-jarige man uit Kloetinge werd met een bierflesje op zijn achter hoofd geslagen. Ook een 26-jarige man uit Goes raakte gewond. Een van de verdachten, de 35-jarige man uit Goes, heeft zich gister morgen zelf gemeld bij het politiebureau in Goes. GRIJPSKERKE Bram van Boxel won za terdag in Grijpskerke de jongerenwedstrijd voor ringrijders. Van Boxel (af deling Gapinge) was de beste van 46 rijders in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Hij was de enige die alle 24 ringen stak. De polle pel ging naar Teun Dinge- manse (Grijpskerke), die ook beslag legde op de tweede plaats. Hij stak in de kamp om die tweede plek (met als tegenstan ders Rick Eckhardt en Gijs van den Broeke) als enige een ring van 14mm. De hoofdprijzen voor de versiering waren voor Nancy de Visser en Daphne Machielse. Een 21-jarige man uit Cadier en Keer is vrij dagmiddag aangehou den op verdenking van een woninginbraak aan de Abeelseweg Oost in Oost-Souburg. De wo ning, waarin hij op don derdag 25 april binnen drong, werd bij de in braak helemaal over hoop gehaald. Tijdens de inbraak zijn goede ren en geld weggeno men. Nu het onderzoek vordert, komen er steeds meer aanwijzin gen naar boven die naar de aangehouden man wijzen. De man is over gebracht naar een poli tiecellencomplex. Springen Ab van der Sluis Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16