et op ichters- syndroom ECONOMIE 13 Vergrijzende bevolking en lage groei AAN HET WERK 1^ pik maandag 6 mei 2019 Voel jij je wel eens een oplichter? Nee, ik bedoel niet dat je het Paleis op de Dam hebt 'verkocht' aan een goedgelovige toerist. Ik bedoel het volgende: heb jij wel eens het gevoel dat iedereen om je heen competent is, maar dat je zelf maar doet alsof? zelfs een naam voor, het Imposter Syndrome, oftewel het Oplichterssyndroom. Hiermee wordt bedoeld: het gevoel dat je collega's alle maal heel goed weten waar ze mee bezig zijn, dat ze amper of nooit fouten maken en dat ze op hun plek zitten vanwege hun vaardighe den. Jijzelf daarentegen bent door een of an dere opmerkelijke speling van het lot op je plek terecht gekomen, waar je geregeld maar wat aanklooit. Bij dit gevoel hoort ook de angst dat je vroeger of later door de mand kunt vallen - ieder moment kan iemand aan je deur kloppen met de boodschap dat het spelletje nu echt afgelopen is. Het oplichterssyndroom komt vaker voor dat je misschien zou denken. Dokters hebben er last van, evenals piloten, ceo's, politici en tele visiepresentatoren. Ook columnisten: ik voelde me een oplichter toen ik lesgaf aan de universi teit, toen ik mijn eerste boek schreef, en nog steeds wanneer ik word uitgenodigd om een praatje te houden. Vanandere mensen zien we de buitenkant, een imago van succes en van zelf vertrouwen Het oplichterssyndroom berust echter op een denkfout. Van de andere mensen om ons heen zien we namelijk alleen de buitenkant, een imago van succes en zelfver trouwen. Maar over onszelf hebben we nog een andere bron van informatie: de binnen kant van ons eigen hoofd. En in ons eigen hoofd zijn we vaak een stuk minder positief: we twijfelen, we zijn kritisch en zijn onzeker. Hoe zelfverzekerd we naar buiten toe ook mo gen lijken, we doen het voor onszelf nooit goed genoeg. Logisch dus dat we anderen als com petent zien, en onszelf als oplichter. Maar nu komt het: je kunt er gerust van uit gaan dat anderen hier net zozeer last van heb ben als jij. Hoe zeker anderen ook overkomen, zij hebben evenzeer te maken met een inner lijke criticus voor wie ze het nooit goed ge noeg doen. En dat is maar goed ook. Compe tentie betekent immers niet dat je nooit fou ten maakt, maar dat je van je fouten kunt le ren. Dus, de volgende keer dat jij je een oplichter voelt, bedenk dan: dit is waarschijnlijk een stuk minder het geval dan je denkt. En zelfs al is het wel zo, dan geldt dat waarschijnlijk ook voor je collega's. Buffett gaat top bedrijf verjongen Felle strijd om beurs van Oslo - V" Een oppervlakkige blik op de Ja panse economie stemt niet vrolijk. Al bijna dertig jaar groeit de econo mie van het land nauwelijks en de staatsschuld is astronomisch. Het kan verkeren. In de jaren 80 van de vorige eeuw werd Japan nog gezien als een serieuze bedreiging voor Europa en de VS. Japanse auto's en elektronica veroverden de wereld. Het was een kwestie van tijd of Japan zou de wereldecono mie domineren. In 1990 was de dreiging over. Be gin dat jaar knapte de Japanse vast goedbubbel, banken verloren mil jarden op hun leningen. In de na sleep van de crisis verloor de beurs meer dan de helft van zijn waarde. Dat zorgde weer voor een forse da ling van de vermogens van huis houdens en andere beleggers. Van die klap is Japan eigenlijk nog steeds aan het herstellen. Sinds die tijd is de economische groei laag, evenals de inflatie. Daarnaast is vergrijzing een groot probleem in Japan. De bevolking krimpt er al ja ren, evenals de beroepsbevolking. Daar gaat de vergelijking met Eu- ropa op. Ook hier is de economi sche groei al jaren laag, evenals de inflatie. En Europa krijgt ook een probleem met de vergrijzing, waar door de beroepsbevolking zal krim pen. Staat Europa eenzelfde scena rio met lage groei te wachten? Misschien wel, maar de vraag is of dat erg is. Want wie beter kijkt ziet dat Japan het eigenlijk nog he lemaal niet zo slecht doet. Sterker de economie draait op volle toeren. ,,Je ziet dat de economie al twee jaar harder groeit dan de structurele groei. De werkloosheid staat op 2,5 procent dat is historisch laag'', zegt Björn Giesbergen, econoom en Ja pan-expert bij de Rabobank. Een economische groei van 1 tot 2 procent klinkt niet indrukwek kend. Maar als de bevolking krimpt neemt de welvaart per inwoner sneller toe. Zelfs zonder groei stijgt de welvaart per inwoner. Een lage groei hoeft dus niet problematisch te zijn bij een krimpende bevol king. Dat is alvast een geruststelling voor Europa. Als je kijkt naar de manier waarop de groei tot stand komt lij ken Europa en Japan ook op elkaar. De Bank of Japan (BoJ), de centrale bank, is al in de jaren 90 begonnen de rente naar nul te verlagen. Daar naast pompt de bank enorme hoe veelheden geld in de economie. De BoJ koopt zelfs aandelen op de markt. De centrale bank is een van de grootste aandeelhouders van Ja panse bedrijven. Ook de overheid blaast flink in de bus. De regering geeft jaarlijks veel meer geld uit dan er binnenkomt. De overheidsschuld in Japan ligt al op zo'n 250 procent van het BNP. Maar waar Italië - dat ook een forse staatsschuld heeft - extra rente moet betalen door de omvang van de schuld, heeft Japan dat probleem niet. ,,Japan heeft een relatief hoge kredietwaardigheid", zegt Giesber- gen. ,,De yen is een veilige haven, dus daar is veel vraag naar bij beleg gers. Bovendien heeft Japan nog steeds meer bezittingen dan schul den.'' Een andere manier om de groei aan te jagen, is te zorgen voor meer arbeidskrachten. In Japan lukt dat nog niet goed. ,,Ze willen dat meer vrouwen en arbeidsmigranten gaan werken, maar dat gebeurt maar heel beperkt'', zegt Giesbergen. Als Eu ropa erin zou slagen om deze slag wel te maken, ziet de toekomst er opeens een stuk rooskleuriger uit. GO Zo ja, dan ben je zeker niet de enige. Er is Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). OMAHA Miljardair War ren Buffett (88) heeft gehint wie hem en zijn 95- jarige partner Charlie Munger kunnen gaan opvolgen. Tij dens een verga dering in Omaha zei de topman Berks hire Hathaway dat Gregory Able (57) en Ajit Jain (67) aan spreekpunten worden voor aandeelhou ders. si- MS OSLO De twee groot ste aandeelhou ders van Oslo B0rs proberen het bod van Eu- ronext op de Noorse aande- lenbeurs te blokkeren. Ze eisen dat twee derde van de bedrijven voor overname is. De andere overna mekandidaat is het Ameri kaanse Nasdaq, dat door een minderheid wordt gesteund. a> E o Oudere Japanners doen een oefening tijdens de 'Respect voor de Ouderen-dag' (Keiro-no-hi), een jaarlijks terugkerende dag op de derde maandag van september. foto epa Gaat Europa Japan achterna? Japan wordt vaak als schrik beeld voor Europa gezien. De economie groeit nauwelijks, de inflatie is laag en de bevolking vergrijst in hoog tempo. Kortom, dat moet een keer fout gaan. Of zien we iets over het hoofd? Peet Vogels Utrecht/Tokio De overheidsschuld in Japan ligt op zo'n 250 procent van het BNP. In Nederland is de schuld lager dan 60 procent. Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: mijd de onzinnige details.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13