Castrum Peregrini: jongensbordeel of culturele sekte? Kim test raket terwijl zijn volk honger lijdt baldErmsn.nl Last-minutes nu extra voordelig! EUWS 11 Deskundigen: meer provocaties Castrum Peregrini was een genoot schap van aanzien. Er was het in drukwekkende verleden van kunste nares Gisèle d'Ailly van Waterschoot van der Gracht, die haar bovenwo ning in de Tweede Wereldoorlog openstelde als onderduikadres voor kunstenaars. En in de raad van advies zaten mensen van naam, zoals Ronny Naftaniel en Job Cohen. Maar achter de deuren van het hoekpand aan de Herengracht schuilden ook leed en schaamte. Het begon in juli 2017 met een pu blicatie van neerlandicus Frank Ligtvoet, die in de jaren 70 door zijn toenmalige vriend werd geïntrodu ceerd bij mannengenootschap Cas trum Peregrini. Zijn inwijdingsritu eel bestond uit seks. Niet alleen met zijn vriend, maar ook met diens vriend binnen het genootschap. ,,Zo begon mijn leven in een sekte'', schreef hij in Vrij Nederland. ,,Al be greep ik pas dat het een sekte was toen ik die had overleefd.'' Ligtvoet had contact met schrijf ster Annet Mooij, die onderzoek deed voor een biografie over oprichtster Gisèle. Mooij ontmoette haar toen ze al bijna 100 was. Ze beschrijft haar als een vrouw met een enorm sexappeal die zich verbond aan oud-burge meester D'Ailly en aan de mysteri euze dichter Wolfgang Frommel. Sa men met die laatste stichtte ze Cas trum Peregrini (burcht van de pel grim). In het boek De Eeuw van Gisèle be schrijft Mooij hoe de Duitse dichter Frommel zich ontpopte als een cha rismatische goeroe, die ervoor zorgde dat er steeds nieuwe jonge mannen instroomden. Hij voelde zich een jongenspedagoog, die 'zijn zonen' opvoedde in de dichtkunst, waarbij erotiek een belangrijke plaats had. Tijdens feestavonden droegen de jon gens bloemenkransen in hun haar. Het boek van Mooij, uit 2018, beves tigt de aantijgingen van Ligtvoet. Ze schrijft hoe sommigen het grachten pand ervoeren als 'een jongensbor deel'. In een interview met Het Parool beschrijft Mooij twee kanten: ,,Bij Castrum zijn ook mooie dingen ge beurd. Je kunt stellen: er zijn levens gered en levens kapotgemaakt.'' Op aandringen van voornamelijk Frank Ligtvoet werd een onderzoek ingesteld onder leiding van oud- rechter Frans Bauduin. Hij onder zocht het vermeende misbruik, dat zou hebben plaatsgevonden tussen 1942 en 1986, toen Wolfgang From mel overleed. Ik begreep pas dat Castrum een sekte was toen ik die had overleefd Noord-Korea heeft de slechtste oogst in tien jaar, meldt het We reldvoedselprogramma van de Verenigde Naties. Door droogte, hittegolven en overstromingen is er niet genoeg eten. Het voed seltekort is volgens de VN opge lopen tot 1,36 miljoen ton. ,,Veel gezinnen overleven op een eenzijdig dieet van rijst en kimchi (gefermenteerde kool, red.). Ze krijgen heel weinig ei witten binnen'', zegt Nicolas Bi- dault van het Wereldvoedselpro gramma. De organisatie, die on der andere coöperatieve boerde rijen, voedseldistributiecentra en crèches bezocht, maakt zich grote zorgen. ,,Grote delen van de bevolking zijn al extreem kwetsbaar. Verdere inperking van de al minimale rantsoenen kan ze in een diepe hongersnood storten'', zegt Bidault. Sancties Het Wereldvoedselprogramma acht het aannemelijk dat de Noord-Koreaanse machthebbers de rantsoenen nog verder moe ten verlagen. Het geïsoleerde re gime in Pyongyang gaat gebukt onder internationale sancties. De Amerikaanse president Trump is er nog altijd niet in ge slaagd de Noord-Koreaanse lei der Kim Jong-un te bewegen zijn nucleaire wapenprogramma te ontmantelen, in ruil voor ophef fing van die sancties. De huidige voedselcrisis is aan Kim Jong-un te wijten, stelt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. ,,Zijn regime gaat door met uitbuiting, uithongering en ver waarlozing van zijn eigen bur gers om zijn illegale nucleaire en wapenprogramma voort te kun nen zetten'', aldus een woord voerder. Een eerdere hongersnood, hal verwege de jaren 90, heeft naar schatting drie miljoen Noord- Koreanen het leven gekost. In een staaltje militair machts vertoon heeft Noord-Korea za terdagochtend meerdere korte- afstandsraketten afgevuurd van uit de kuststad Wonsan. Volgens het het Zuid-Koreaanse leger kwamen de projectielen 70 tot 200 kilometer verderop neer in de Japanse Zee. Het was de eerste grote wa pentest van het land sinds het re gime in Pyongyang eind 2017 een langeafstandraket lanceerde. Daarvan wordt aangenomen dat die het vasteland van de Ver enigde Staten kan bereiken. Sindsdien proberen de twee lan den toenadering te zoeken. De Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un beloofde geen nucleaire wapens en langeafstandraketten meer te testen. Twee topontmoetingen tussen Trump en Kim hebben tot nu toe echter niets concreets opgele verd. Deskundigen verwachten dat Noord-Korea het aantal pro vocaties, zoals de raketlancerin gen van zaterdag, op zal voeren om de druk te vergroten op de VS om de knellende internatio nale sancties te verlichten. -TirtiniBiiMiflMi Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Londen en Kent 5 dagen All-inclusive in Drenthe 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein, Passau 5-daagse Stedenreis Berlijn 5 dagen Eifel All-inclusive daagse Stedenreis Parijs maandag 6 mei 2019 GO Een onderzoeksrapport naar mis bruik bij het Amsterdamse cultu rele genootschap Castrum Pere grini, tussen 1942 en 1986, ver schijnt vandaag. Wat klopt er van verhalen over 'een jongensbor deel'? Koen Voskuil Amsterdam -Frank Ligtvoet, neerlandicus Een typisch feest van Castrum Peregrini in 1944. Rechts in het midden Wolfgang Frommel. foto ar chief CASTRUM PEREGRINI meerdere korteafstandsra- ketten afgevuurd. Tegelijker tijd bevestigde de VN dat de burgers op een voedselrant soen van 300 gram per dag zijn gezet, een bericht dat al eerder dit jaar uitlekte. Annemieke van Dongen Rotterdam/Pyongyang De test (boven) en Kim (links) in een volle winkel. foto ap/afp Noord-Korea heeft zaterdag Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 10 juni 1 juli I Vertrekdata: 2 7 mei HO juni 26 aug 16 sept7 okt. I 8,22 juli 5,19 aug 2,16 sept Vertrekdata: 10,24 juni/8,22 juli 15,19 aug/2,16,30 sept Vertrekdata: 18 mei/3,15 juni 1,13,29 juli10,26 aug etc Vertrekdata: 3,24 juni 15 juli 5,26 aug 16,30 sept etc. Vertrekdata: 15 juli/5,26 aug 16 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11